Polovina Čechů se moderních technologií bojí. Budoucnost si bez nich ale představit nedokážou

I když většina Čechů vnímá moderní technologie pozitivně, polovina z nich zde nachází také určitá rizika. Lidé se například obávají přílišné závislosti nebo možného zhoršení mezilidských vztahů – snad i proto většina z nich nesouhlasí s tím, aby roboti měli lidskou sexualitu. Nejvíc Čechy zajímají inovace v dopravě nebo ve zdravotnictví.

Od technologií budoucnosti si Češi nejvíce slibují, že jim ulehčí práci  v zaměstnání i doma, a oni tak budou mít víc volného času. Souběžně by přivítali inovace ve zdravotnictví, dopravě nebo energetice. Vyplývá to ze závěrů výzkumu, který pro festival Future Port Prague 2018 připravila agentura STEM/MARK.  

Autoři studie rozdělili lidi na takzvané technologické optimisty a technologické pesimisty. Zatímco první skupina se domnívá, že se technologie vyvíjejí správným směrem, ta druhá je vůči nim skeptická.

Aktivně se o technologie budoucnosti zajímá celkem 28 % dotazovaných. Daleko víc přitom tato oblast přitahuje muže.  

Roboti a umělá inteligence
Zdroj: Future port Prague 2018/STEM/MARK

O tom, že se technologie vyvíjí správným směrem, jsou přesvědčeny tři čtvrtiny Čechů. Osm z deseti dotazovaných pak vnímá moderní technologie jako usnadnění života. „Zároveň by ocenili inovace ve zdravotnictví, dopravě a energetice,“ shrnuje zpráva.

Ze současných inovací Čechy nejvíce zajímá vývoj dopravy a elektroniky.  Autonomní auta by přitom chtěli vlastnit pouze čtyři z deseti dotazovaných. Tomu, že by tento typ automobilů měl v příštích deseti letech nahradit vozidla ovládaná lidmi, ale drtivá většina respondentů nevěří.  

Osobní zkušenost s kryptoměnami většina Čechů podle výzkumu nemá. Povědomí o nich mají ale tři čtvrtiny respondentů a používá je pouhých 6 procent z nich. Většinou se jedná o muže.  

Po sexualitě robotů Češi netouží

Na druhou stranu má z technologií budoucnosti většina Čechů také obavy. Jako hrozbu vnímají například jejich možné zneužití, přílišnou závislost či zhoršení mezilidských vztahů. Toho se obávají asi dvě třetiny z nich.

Nové technologie jako hrozba
Zdroj: Future port Prague 2018/STEM/MARK

V té souvislosti se také většina respondentů vymezila vůči tomu, aby roboti měli lidskou sexualitu. „Lidé mladší než 30 let jsou nejsilněji přesvědčeni o hrozbě technologií, zatímco lidé ve věku 45–59 a lidé bez maturity si svojí odpovědí častěji nejsou jistí,“ stojí ve zprávě. 

Na dovolenou do vesmíru by se vydali spíše muži

Výzkum se v neposlední řadě snažil také zjistit, jestli by Čechy lákala dovolená ve vesmíru. Kladně odpověděla třetina dotazovaných. Na Mars by se pak ráda vypravila polovina z nich. Výlet do kosmu přitom přitahuje mnohem víc muže než ženy. Stejně tak mají muži větší důvěru například k robotickým chirurgům i dalším inovacím.

Češi a technologie budoucnosti
Zdroj: Future port Prague 2018/STEM/MARK

I když jsou Češi vůči moderním technologiím částečně skeptičtí, přesto si bez nich nedokážou příští desetiletí představit. „Většina populace se shodne, že budoucnost patří technologiím, technické vzdělání bude klíčové a že nové technologie jsou nezbytné a prospěšné,“ shrnula zpráva závěry výzkumu.

Autoři se dotazovali celkem 510 lidí napříč republikou. Respondenti byli ve věku od 15 do 59 let.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Dva druhy českých lišejníků by mohly růst i na Marsu, naznačil výzkum

Vědci poprvé prokázali, že některé druhy lišejníků mohou přežít podmínky podobné těm na Marsu. A to včetně smrtícího ionizujícího záření, které těmto odolným organismům nedokázalo zabránit, aby téměř normálně rostly.
16. 4. 2025

Vědci poprvé natočili „kolosálního kalmara“ u něj doma

Vědci na palubě výzkumného plavidla zachytili vůbec první potvrzené záběry exempláře kalmara Hamiltonova (Mesonychoteuthis hamiltoni) v jeho přirozeném prostředí. Dospělí jedinci s přezdívkou kolosální oliheň, kteří byli zatím zkoumáni jen díky nálezům v žaludcích velryb, náhodným výlovům nebo ze záběrů rybářů, mohou, podle Schmidtova oceánského institutu, dorůstat délky kolem sedmi metrů. Mládě na snímku měří 30 centimetrů.
16. 4. 2025

Tričko, které upozorní řidiče na mikrospánek, vyvíjejí na univerzitě v Liberci

Blížící se mikrospánek nebo únavu řidiče za volantem pozná tričko, které vyvíjejí vědci na katedře oděvnictví Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci. Senzory změří zpomalující se dech a spustí alarm. Podle dopravních expertů stojí mikrospánek nebo nepozornost v důsledku únavy až za pětinou dopravních nehod.
16. 4. 2025

EK poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě

Evropská komise (EK) poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě, informovalo v úterý generální ředitelství EK pro zdraví. Přípravek Lecanemab je však vhodný jen pro velmi malou část pacientů, u kterých může nemoc trochu zpomalit, napsala agentura DPA.
15. 4. 2025
Načítání...