NASA odložila návrat astronautů na Měsíc. Plánuje ho nejdříve v roce 2027

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) oznámil, že s návratem svých astronautů na Měsíc počítá nejdříve v roce 2027. Plánované vyvrcholení svého programu Artemis s cílem dopravit posádku na Měsíc více než 50 let po přistání mise Apollo 12 tak odložil oproti dosavadním plánům o další zhruba rok.

Letos v lednu při předchozím odkladu vesmírná agentura oznámila, že mise Artemis III, která má přistát na jižním lunárním pólu, se uskuteční nejdříve přespříští rok. Fázi Artemis II, ve které má modul s posádkou obkroužit Měsíc, tehdy odložila na konec příštího roku. Ředitel NASA Bill Nelson nyní oznámil, že „okružní“ mise se odkládá na duben 2026.

Program Artemis vznikl už v roce 2017, první testovací let americká vesmírná agentura uskutečnila až po několika odkladech předloni v listopadu. Modul Orion, který pro NASA vyvíjí společně americká společnost Lockheed Martin a evropský Airbus, tehdy obletěl Měsíc, ale bez posádky. Vesmírná loď se posléze vrátila s výrazně poškozeným tepelným štítem, přičemž technici až nedávno zjistili přesnou příčinu a sestavili plán dalšího postupu, píše agentura AP.

Artemis navazuje na program Apollo, který na konci 60. let minulého století umožnil první přistání na Měsíci. Američtí astronauti se tam pak vrátili na konci roku 1972 v rámci mise Apollo 17.

Budoucnost programu se ještě může změnit

Všechny plány se ale mohou velmi rychle změnit po nástupu Donalda Trumpa do prezidentského úřadu na začátku příštího roku. Ten už oznámil, že pověří vedením NASA miliardáře Jareda Isaacmana, který by chtěl agenturu modernizovat. Podle informací odborného webu Ars Technika i mnoha zasvěcených komentátorů na síti X by mohl patřit k těmto modernizačním snahám i pokus o nahrazení nosné rakety mise Artemis, systému SLS.

Z více zdrojů Ars Techniky vyplývá, že v zákulisí už je SLS odepsaná a bude se tak hledat jiný způsob, jak dostat americké astronauty na Měsíc. „Jedním z možných scénářů, o nichž se diskutuje pro budoucí mise Artemis, je vynesení kosmické lodi Orion na raketě New Glenn soukromé společnosti Blue Origin na nízkou oběžnou dráhu Země. Tam by se mohla spojit s horním stupněm Centaur, který by startoval na raketě Vulcan. Tento Centaur by pak Orion vynesl na oběžnou dráhu Měsíce,“ nastiňuje web.

Hlavní výhodou toho scénáře je, že by byl levný – využívá totiž rakety, které by stály jen zlomek ceny systému SLS. Navíc by je dodávaly společnosti, které se už teď na misi Artemis podílejí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Za tučnější pas u čtyřicátníků mohou kmenové buňky, tvrdí vědci

Se stárnutím je spojená celá řada změn, k nimž patří rostoucí objem v pase po čtyřicítce. Navzdory tomu, jak důležitý vliv má břišní tuk na zdraví, se tomuto fenoménu vědci zatím příliš nevěnovali. Teď s novým pohledem přišla studie, kterou vydal odborný časopis Science.
Právě teď

Bestiarius stanul proti lvu. Vědci našli první fyzický důkaz

Britští vědci tvrdí, že se jim povedlo poprvé prokázat pomocí archeologických důkazů, že v antickém Římě mezi sebou bojovali lidé a lvi. A že bojovníci mohli v klání proti velkým šelmám přežít.
před 1 hhodinou

Globální bělení korálů zrychlilo. Ušetřena zůstává sotva pětina

Víc než 80 procent korálů po celém světě bledne vinou vysokých teplot, uvádí americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA). První velké bělení korálů začalo na konci minulého století, současná změna je ale podle amerických vědců zatím nejrozsáhlejší. V korálových útesech přitom žije velké množství mořských živočichů a jejich ekosystémy přinášejí lidem potravu, zpevňují pobřeží a ukládají škodlivé látky.
před 3 hhodinami

Do sokolského odboje se zapojovaly celé rodiny. Nacisté pak vraždili i děti

„Stráž nás volá, bratři, vztáhněte své paže, pevně obejmeme krásnou svoji zem. Zde jsme vládci. Zhynete jak zemězrádci!“ Jasný vzkaz nacistům na svém X. sletu v Praze manifestovalo více než 30 tisíc sokolů. V červenci 1938, v předvečer mobilizace a mnichovské krize, předvedli skladbu Přísaha republice, kterou ukazovali své odhodlání bránit vlast před nacisty. Pro mnohé to nebyla jen planá přísaha. Ze všech fungujících dobrovolných organizací se právě oni v největším množství zapojili do odboje – a zároveň při něm položili život.
před 8 hhodinami

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
26. 4. 2025

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
25. 4. 2025
Doporučujeme

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
25. 4. 2025
Načítání...