NASA odložila návrat astronautů na Měsíc. Plánuje ho nejdříve v roce 2027

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) oznámil, že s návratem svých astronautů na Měsíc počítá nejdříve v roce 2027. Plánované vyvrcholení svého programu Artemis s cílem dopravit posádku na Měsíc více než 50 let po přistání mise Apollo 12 tak odložil oproti dosavadním plánům o další zhruba rok.

Letos v lednu při předchozím odkladu vesmírná agentura oznámila, že mise Artemis III, která má přistát na jižním lunárním pólu, se uskuteční nejdříve přespříští rok. Fázi Artemis II, ve které má modul s posádkou obkroužit Měsíc, tehdy odložila na konec příštího roku. Ředitel NASA Bill Nelson nyní oznámil, že „okružní“ mise se odkládá na duben 2026.

Program Artemis vznikl už v roce 2017, první testovací let americká vesmírná agentura uskutečnila až po několika odkladech předloni v listopadu. Modul Orion, který pro NASA vyvíjí společně americká společnost Lockheed Martin a evropský Airbus, tehdy obletěl Měsíc, ale bez posádky. Vesmírná loď se posléze vrátila s výrazně poškozeným tepelným štítem, přičemž technici až nedávno zjistili přesnou příčinu a sestavili plán dalšího postupu, píše agentura AP.

Artemis navazuje na program Apollo, který na konci 60. let minulého století umožnil první přistání na Měsíci. Američtí astronauti se tam pak vrátili na konci roku 1972 v rámci mise Apollo 17.

Budoucnost programu se ještě může změnit

Všechny plány se ale mohou velmi rychle změnit po nástupu Donalda Trumpa do prezidentského úřadu na začátku příštího roku. Ten už oznámil, že pověří vedením NASA miliardáře Jareda Isaacmana, který by chtěl agenturu modernizovat. Podle informací odborného webu Ars Technika i mnoha zasvěcených komentátorů na síti X by mohl patřit k těmto modernizačním snahám i pokus o nahrazení nosné rakety mise Artemis, systému SLS.

Z více zdrojů Ars Techniky vyplývá, že v zákulisí už je SLS odepsaná a bude se tak hledat jiný způsob, jak dostat americké astronauty na Měsíc. „Jedním z možných scénářů, o nichž se diskutuje pro budoucí mise Artemis, je vynesení kosmické lodi Orion na raketě New Glenn soukromé společnosti Blue Origin na nízkou oběžnou dráhu Země. Tam by se mohla spojit s horním stupněm Centaur, který by startoval na raketě Vulcan. Tento Centaur by pak Orion vynesl na oběžnou dráhu Měsíce,“ nastiňuje web.

Hlavní výhodou toho scénáře je, že by byl levný – využívá totiž rakety, které by stály jen zlomek ceny systému SLS. Navíc by je dodávaly společnosti, které se už teď na misi Artemis podílejí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 11 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 12 hhodinami

Z rudého snu noční můra. Před sto lety zamířila do Kyrgyzie tisícovka Čechoslováků

Interhelpo bylo československé dělnické družstvo, které pomáhalo budovat socialismus v sovětském Kyrgyzstánu. Vzniklo v květnu 1923 a před sto lety, 29. března 1925, vyjel první transport jeho členů do tehdejší Kyrgyzie. Celkem tam dorazila asi tisícovka Čechů a Slováků a přestože se část z nich později stala oběťmi stalinských čistek, družstvo se významně podílelo na vybudování průmyslového potenciálu asijské republiky.
před 16 hhodinami

Před polednem nastane zatmění Slunce. Bude vidět i z Česka

V sobotu nastane částečné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i z Česka. Měsíc zakryje až 22 procent slunečního disku, přičemž nejvýraznější zatmění bude patrné na severozápadě Čech. Úkaz začne krátce před půl dvanáctou dopoledne a potrvá zhruba do jedné hodiny odpoledne. Půjde o jedno z nejlépe pozorovatelných zatmění v posledních letech, protože Slunce bude v době maxima vysoko nad obzorem, uvedl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.
před 18 hhodinami

Nejstarší vanilku v Evropě našli vědci na Pražském hradě

Pražský hrad byl v době Rudolfa II. centrem evropské kultury, obchodu i umění. Dokládá to i nový objev přímo ve Vladislavském sále. Archeologové tam našli vůbec nejstarší důkaz o použití vanilky v Evropě.
28. 3. 2025

Dva týdny extrémů. Světem se prohnala mimořádná vlna horka

Tropické noci v březnu, teploty vyšší oproti průměru až o sedm stupňů a pokoření stovek teplotních rekordů v Evropě i Asii. Uplynulá vlna veder byla mimořádná rozsahem i výkyvy teplot.
28. 3. 2025

Zemětřesení v Asii mohlo připravit o život až sto tisíc lidí, ukazuje model

Zemětřesení, které zasáhlo v pátek jihovýchodní Asii, postihlo podle geologa a seismologa Aleše Špičáka nečekaně velkou oblast. V kombinaci s jeho silou to znamená velké materiální i lidské škody. Model Americké geologické služby zatím odhaduje očekávaná úmrtí na deset až sto tisíc. Pravděpodobnost, že počet obětí přesáhne sto tisíc, je v tuto chvíli dle modelu 22procentní.
28. 3. 2025

Univerzity čelí špionážím ve výzkumu

S kybernetickými útoky, pokusy o krádež počítačů nebo špionáží ve výzkumu mají zkušenosti univerzity po celém světě, především ty technologické. Vysoké školy v Nizozemsku proto spolupracují s bezpečnostními experty, kteří jim radí, jak postupovat při zkoumání žádostí nebo například během cest do zahraničí. Zkušenost se špionáží mají i další evropské instituce.
28. 3. 2025
Načítání...