Mikroplasty se světem šíří i ve vnitřnostech komárů, varuje výzkum

Odborný časopis Biology Letters zveřejnil článek, který varuje před mikroplasty. Jeho autoři upozorňují, že částečky mikroplastů se mohou šířit z vody na souš například přes larvy komárů, jež tuto hmotu pozřou.

Larvy komárů, které vyrůstají ve vodě kontaminované plastem, tyto umělé hmoty nashromažďují ve svých tělech. A část těchto látek tam zůstane i po přeměně, když se komár změní z larvy v dospělce.

Podle nové studie to může ještě více zhoršit kontaminaci životního prostředí plasty – tím, že když pak komára na souši něco sežere, dostanou se plasty do těla tomuto tvorovi. Je to závažný problém, protože touto cestou se plasty mohou dostat na místa a ke zvířatům, kde by se jinak neobjevily.

Plastové částice i mikročástice se dostávají do přírody ve stále větším množství společně s tím, jak roste použití plastů. Nejvíce se dostávají do vody, ať už mořské nebo sladké. Tam je konzumují ryby, ptáci a další zvířata, která si plast mohou splést s něčím poživatelným. Velmi často se plast dostane například do vnitřností želv, jimž pak hrozí smrt.

Částečky umělých hmot menší než 5 milimetrů, jimž se říká mikroplasty, se potom dostávají i do pitné vody a skrze zažívací trakt zvířat i do lidského těla, kde se hromadí. Věda zatím nezná přesně důsledky, které to může mít na lidské zdraví, existují ale důvodná podezření, že mikroplasty v těle mohou způsobit zdravotní problémy.

Začarovaný kruh

Nový objev zesiluje podezření, že se mikroplasty mohou dostávat do oběhu na souši mnoha zatím neznámými způsoby, a tudíž bude mnohem náročnější tento pohyb sledovat. Komáři totiž nejsou zdaleka jediným druhem hmyzu, který má vývojová stadia, z nichž některá se odehrávají pod vodou nebo ve vodě a jiná zase na souši – k dalším patří například vážky. Vědci měli už dříve podezření, že některá z těchto zvířat by mohla sloužit jako cesta, kterou se plasty dostávají z vody na louky a do lesů, ale neměli pro to důkazy.

Teprve nová práce, kterou vedla bioložka Amanda Callaghanová, prokázala, že se jedná o zcela reálný problém. Hypotézu otestovala v laboratorním prostředí na 150 larvách komárů. Krmila je směsí potravy a mikroplastů různých velikostí a sledovala, co se bude dít. Patnáct zvířat vědci zabili a zkoumali už na konci vývojového stadia larvy, dalších 15 (vždy náhodně vybraných) stejným způsobem prohlédli poté, co se změnila v dospělce.

Mikroplasty se našly v tělech všech 30 zvířat. Přitom průměrná larva v sobě měla přes 3000 kousků mikroplastů, průměrný dospělý komár jich měl 40. Podle Calaghanové je vidět, že se tělo komára dokáže plastů zbavovat, ale nestačí to k tomu, aby se jich zbavilo úplně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Kolektivní imunita už nedrží spalničky v šachu, varuje vědec

Předpokládá se, že očkování proti spalničkám zachránilo v letech 1974–2024 na celém světě více než 93 milionů životů a snížilo celkovou dětskou úmrtnost. Teď se ale tato nemoc vrací.
před 3 hhodinami

Arktida reaguje na změny klimatu velmi různorodě, ukázal čtyřicetiletý výzkum

Arktida zůstává podle nové studie i přes plošné oteplování, které tam probíhá, stále velmi různorodá. Reakce arktických rostlin na klimatickou změnu se v různých oblastech značně liší, ukazuje výzkum mezinárodního týmu vědců, mezi nimiž byl i zástupce českobudějovického biologického centra.
před 4 hhodinami

Pyl ve vzduchu trápí alergiky, může ale také přinášet déšť

Pylová sezona je aktuálně v plném proudu. Své o tom vědí hlavně alergici, nyní zejména ti, kteří jsou citliví na pyl trav. Množství pylu ve vzduchu je kromě vlastních fenofází rostlin významně ovlivněno také charakterem počasí. Zejména při slunečném, suchém a mírně větrném počasí může být ve vzduchu až mimořádné množství pylu. Nicméně pyl dokáže ovlivnit naopak samotné počasí. Účastní se procesu vzniku srážek.
před 23 hhodinami

Vědci poprvé natočili okamžik vzniku srdce

Stovky hodin příprav, desítky hodin natáčení nejlepšími existujícími přístroji a spousta lidské invence pomohly ke vzniku videa, které ukazuje, jak vypadá vznik srdce.
včera v 15:20
Načítání...