Konec bojů o televizní ovladač. Je tu technologie přepínání očima

Americký telekomunikační gigant Comcast v pondělí představil novinku: zařízení, které umí přepínat televizní kanály pouhým pohledem. Tato technologie by zpočátku měla sloužit pro nemocné, ale má mnohem větší potenciál.

Nová technologie vznikla přímo v Comcastu – jejími uživateli by měli být zejména američtí zákazníci trpící poruchami páteře, amyotrofickou laterální sklerózou a dalšími chorobami, jež omezují pohyblivost a brání v používání klasického televizního ovladače.

Mohou ji využívat všichni zákazníci videoplatformy, kterou Comcast provozuje, vybavení zařízením na sledování pohledu a tabletem. Na něm si instalují dálkové ovládání, které se spojí s přístrojem sledujícím pohyby oka. Když pak chce člověk přepnout kanál nebo aktivovat jiné tlačítko, jen na ně delší dobu zaměří pozornost, případně úmyslně mrkne. „Vaše oči pak v podstatě fungují jako tlačítko na myši,“ popsal Tom Wlodkovski, který je v Comcastu zodpovědný za přístupnost technologií postiženým.

„Přepnout kanál na televizi pokládáme za něco úplně automatického a snadného, ale přitom to až doposud bylo pro miliony lidí něco nedosažitelného a nemožného,“ vysvětluje inženýr. Sám je nevidomý, takže moc dobře ví, jak náročné je pro lidi s nejrůznějšími zdravotními problémy používání moderních technologií.

Ovládání pohybem očí přirovnává k příchodu hlasového ovládání, které se objevilo v USA asi před čtyřmi roky.

Sledování očí není nic nového

Technologie na sledování pohybů očí není nic nového – poprvé se objevila už ve čtyřicátých letech dvacátého století při výcviku bojových pilotů. Od padesátých a šedesátých let dvacátého století se používá v řadě oborů – od ovládání počítačů přes marketing až po automobilový průmysl.

Tam už řada výrobců nabízí automatické sledování pohledu řidiče: pokud na delší dobu odvrátí zrak od řízení, pak ho systém pomocí hlasitého signálu varuje. V současné době mají tuto službu čtyři automobilky: Mercedes-Benz nabízí Attention Assist, Ford poskytuje Driver Alert, Volvo přišlo s Driver Alert Control a Volkswagen dodává systém Fatigue Detection.

Comcast není ani prvním mediálním podnikatelem, který se o tuto technologii zajímá; už před rokem s ní experimentovala společnost Netflix, ale prozatím ji do svých zařízení implementovat nehodlá.

Podle Wlodkovského je příchod této technologie teprve začátkem jejího masivního nástupu, který se dá očekávat v nejbližších letech. Protože není nijak náročná na výpočetní kapacitu ani instalovaná zařízení, mohla by se již brzy začít objevovat například v chytrých domácnostech, kde by zákazníci mohli tímto způsobem ovládat světla, domácí spotřebiče nebo klimatizaci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Pyl ve vzduchu trápí alergiky, může ale také přinášet déšť

Pylová sezona je aktuálně v plném proudu. Své o tom vědí hlavně alergici, nyní zejména ti, kteří jsou citliví na pyl trav. Množství pylu ve vzduchu je kromě vlastních fenofází rostlin významně ovlivněno také charakterem počasí. Zejména při slunečném, suchém a mírně větrném počasí může být ve vzduchu až mimořádné množství pylu. Nicméně pyl dokáže ovlivnit naopak samotné počasí. Účastní se procesu vzniku srážek.
před 1 hhodinou

Vědci poprvé natočili okamžik vzniku srdce

Stovky hodin příprav, desítky hodin natáčení nejlepšími existujícími přístroji a spousta lidské invence pomohly ke vzniku videa, které ukazuje, jak vypadá vznik srdce.
před 2 hhodinami

AI si o vědě vymýšlí jako bulvár, varuje studie

Většina chatbotů nedokáže shrnout vědecké studie, aniž by zkreslovala výsledky. Nejčastěji přehání a jen těžko se jí toto chování dá vymluvit. Problém je podle autorů nové studie složitější, než se zdá. Zejména proto, že čím novější verze AI, tím hůř si vedly. A navíc, když se vědci pokoušeli ovlivňovat chatboty k větší přesnosti, dosáhli tím pravého opaku.
před 4 hhodinami

Přemnožené sinice otrávily v Austrálii přes dvě stě mořských druhů

Zástupci více než dvou set druhů mořských živočichů uhynuli na jižním pobřeží Austrálie kvůli jedovatým sinicím, píše BBC. Oběťmi jsou drobné ryby, žraloci, rejnoci nebo krabi. Za nárůstem těchto jednoduchých, rychle se množících vodních organismů stojí vysoké teploty.
před 8 hhodinami

Fluorid ve vodě rozděluje USA. Kennedy je pro omezení

Zatímco většina Evropy už vodu nefluoridizuje, v USA je to stále běžné. Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se to pokouší změnit. Konec praxe může přinést problémy, zvláště mezi chudšími vrstvami obyvatel.
včera v 16:12

Vesmír může skončit mnohem dříve, než vědci předpokládali

Na základě teorií Stephena Hawkinga přišli nizozemští vědci s novou hypotézou o konci vesmíru. Podle ní by měla trvat existence kosmu jen zlomek dříve odhadovaného času.
včera v 11:20

Loňské záření ze Slunce vychýlilo traktory, letadla i družice

Před rokem se zástupci NASA a dalších asi třiceti amerických vládních agentur sešli, aby simulovali a řešili hrozbu z vesmíru. Tou nebyl asteroid ani mimozemšťané, ale Slunce. Šlo o první trénink, na němž se měli odborníci připravovat na silnou geomagnetickou bouři a její dopady. Jenže toto cvičení přerušila opravdová silná geomagnetická bouře s vážnými dopady. Její důsledky nyní popsala NASA.
12. 5. 2025

Nová americká vakcína zasáhne proti covidu i chřipce. Doma může mít problém

V polovině května zveřejnila společnost Moderna výsledky testů její nové očkovací látky na principu mRNA. Je unikátní v tom, že by měla chránit před covidem-19 a sezonní chřipkou současně. Vakcína s názvem mRNA-1083 má vynikající výsledky. Lidé, kteří přípravek dostali, měli lepší výsledky než ti, kdo dostali dvě samostatné vakcíny proti těmto nemocem. Přesto není jasné, jestli bude k dostání ve Spojených státech.
12. 5. 2025
Načítání...