Fake News v novém. Je tu aplikace, která realisticky spojí řeč a nesouvisející obraz

Jedna fotka a krátký záznam hlasu. To bohatě stačí umělé inteligenci, aby vytvořila falešné video jakéhokoliv člověka.

Umělá inteligence už vám může vložit do úst cokoliv – a dokonce v reálném čase. Nový systém, který představili experti na umělé inteligence z University of Oxford, umí změnit podobu člověka tak, aby se zdálo, že říká slova, která mu program podsune.

V kombinaci s již existujícími programy, které umí napodobit jakýkoliv hlas, je to velmi špatná zpráva pro všechny, kdo se bojí fenoménu fakenews. S podobnými algoritmy totiž bude v budoucnu velmi složité poznat pravdivá videa od těch zcela vymyšlených.

Program využívá algoritmus na rozeznávání obličejů. Je pomocí nich schopný měnit rty člověka, jehož hlas zní tak, aby to vypadalo, že opravdu mluví. Celý proces je tak nenáročný na výpočetní kapacitu, že může běžet i v reálném čase. Vědci, kteří ho vymysleli, by ho chtěli využívat pro předabování videí do jiných jazyků.

Ušlechtilý záměr – hrozivé důsledky

Zatím je první verze tohoto programu poměrně nedokonalá, výraz obličeje je nehybný a pohybují se pouze ústa – navíc jsou jejich okraje rozmazané. Autoři však již pracují jak na vylepšení chyb, tak i na tom, aby se pohybovaly i další rysy v tváři mluvícího; celý výraz by pak byl mnohem realističtější.

8 minut
EU a roboti
Zdroj: ČT24

Rozpoznání falešných videí bude mnohem těžší

Nejde ani o první systém, který se o něco podobného pokouší, jde však o první pokus o program, který to dokáže v reálném čase a s minimálním množstvím vstupního videa.

„S dřívějšími systémy, když jste chtěli předabovat třeba Davida Camerona, tak to bylo snadné – existuje spousta jeho záběrů. Ale pro méně známé osoby by to bylo složitější, pokud chybí dostatek videozáběrů,“ uvedl pro web New Scientist expert na umělé inteligence Alex Champandard.

„Už brzy bude hodně složité rozpoznat od sebe pravá a falešná videa,“ dodal expert. To by mohlo mít dopad nejen na média a jejich ověřování příběhů, ale dokonce i na video jako soudní důkaz.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
13:52Aktualizovánopřed 36 mminutami

Slintavka bývala v českých chlévech častým hostem. Farmáři podceňovali její šíření

Už když se slintavka a kulhavka šířila v českých zemích v 19. století, znamenala pro hospodáře velkou hrozbu. Dobový tisk ukazuje, že lidé podceňovali to, jak extrémně nakažlivá nákaza je.
před 8 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
včera v 15:44

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
včera v 13:52

Z rudého snu noční můra. Před sto lety zamířila do Kyrgyzie tisícovka Čechoslováků

Interhelpo bylo československé dělnické družstvo, které pomáhalo budovat socialismus v sovětském Kyrgyzstánu. Vzniklo v květnu 1923 a před sto lety, 29. března 1925, vyjel první transport jeho členů do tehdejší Kyrgyzie. Celkem tam dorazila asi tisícovka Čechů a Slováků a přestože se část z nich později stala oběťmi stalinských čistek, družstvo se významně podílelo na vybudování průmyslového potenciálu asijské republiky.
včera v 10:00

Před polednem nastane zatmění Slunce. Bude vidět i z Česka

V sobotu nastane částečné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i z Česka. Měsíc zakryje až 22 procent slunečního disku, přičemž nejvýraznější zatmění bude patrné na severozápadě Čech. Úkaz začne krátce před půl dvanáctou dopoledne a potrvá zhruba do jedné hodiny odpoledne. Půjde o jedno z nejlépe pozorovatelných zatmění v posledních letech, protože Slunce bude v době maxima vysoko nad obzorem, uvedl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.
včera v 08:00

Nejstarší vanilku v Evropě našli vědci na Pražském hradě

Pražský hrad byl v době Rudolfa II. centrem evropské kultury, obchodu i umění. Dokládá to i nový objev přímo ve Vladislavském sále. Archeologové tam našli vůbec nejstarší důkaz o použití vanilky v Evropě.
28. 3. 2025

Dva týdny extrémů. Světem se prohnala mimořádná vlna horka

Tropické noci v březnu, teploty vyšší oproti průměru až o sedm stupňů a pokoření stovek teplotních rekordů v Evropě i Asii. Uplynulá vlna veder byla mimořádná rozsahem i výkyvy teplot.
28. 3. 2025
Načítání...