Mladí čeští zájemci o vědu uspěli tam, kde se to mnohdy nepodaří ani velkým firmám. Skupina studentů navrhla, vyrobila a v sobotu také úspěšně poslala do kosmu vlastní družici.
Do vesmíru odstartovala družice LASARsat, kterou vyrobili čeští středoškoláci
Skupina českých studentů dokázala letos vymyslet a pak i sestrojit funkční kosmickou družici. Poté zařídili, aby ji do vesmíru vynesla raketa Falcon 9 společnosti SpaceX. A v sobotu 21. prosince byla jejich práce korunovaná úspěchem – družice LASARsat je po úspěšném startu z Vanderbergovy základny v Kalifornii na oběžné dráze.
Sonda českých studentů letěla jako součást mise Bandwagon-2. Až ji tým na dálku zprovozní, bude zkoumat, jak za pomoci laseru na dálku opravit nefunkční družice. Testovat se také bude schopnost odstraňování kosmického odpadu.
„Je to takzvaný CubeSat 1U, satelit o hraně deseti centimetrů. Byť je takto malinkatý, je doslova napěchovaný vědeckými přístroji,“ popsal sondu vedoucí týmu, středoškolský student Simon Kinga. Skupina středoškoláků s projektem LASAR (Laser Satellite Recovery) pod jeho vedením začala svůj projekt tím, že vyhrála prestižní soutěž NASA v americkém Houstonu, když jejich návrh dálkové opravy družic zvítězil v konkurenci víc než dvou tisícovek týmů z celého světa.
Satelit byl sestaven v průběhu roku v Česku, pak cestoval do Německa, kde mu naposledy očistili solární panely, které mu budou dodávat energii. Nakonec ho tam naložili do takzvaného deployeru, což je zařízení, které družici na oběžné dráze vypouští.
LASARsat je vybavený řadou vědeckých experimentů, které budou primárně testovat intenzitu laseru po průchodu atmosférou a odpařování materiálu s jeho pomocí. Družice byla vyvinuta ve spolupráci s významnými českými firmami a institucemi, včetně HiLASE, Planetum, Spacemanic, SkyFox Labs a Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu.