Floridští hasiči dál pátrají po možných přeživších v troskách dvanáctipatrové budovy, která se v noci na čtvrtek zřítila v pobřežním městečku Surfside severně od Miami. Neštěstí si vyžádalo nejméně čtyři životy, 159 lidí se stále pohřešuje. Vyprošťovací a záchranná operace od čtvrtečních ranních hodin pokračuje takřka nepřetržitě, zatímco rodiny čekají na jakékoliv zprávy o svých nezvěstných příbuzných. Pátrací týmy mezitím ohlásily, že pod troskami slyšely bušení a další zvuky, hlasy ale neslyšely. Okolnosti pádu 40 let staré stavby zatím nejsou jasné. Spekuluje se o narušené statice vzhledem k nestabilnímu podloží.
Zřícení domu nedaleko Miami má nejméně čtyři oběti, téměř 160 lidí se pohřešuje
Nejméně 110 dříve pohřešovaných lidí se už podařilo dohledat. Kolik lidí v domě bylo, když se zhroutil, ale stále není jasné. Starostka okresu Miami-Dade Daniella Levineová v ranním televizním pořadu Good Morning America potvrdila, že v noci na pátek byla ze sutin vyproštěna další tři těla, čímž bilance mrtvých vystoupila na čtyři.
Uvedla také, že se počet pohřešovaných z původních 99 zvýšil. Panují proto obavy, že skutečný počet obětí bude ještě výrazně vyšší. Hlášeno bylo také 11 zraněných, z nichž čtyři byli hospitalizováni. V prvních hodinách po incidentu záchranáři vyprostili nejméně 35 lidí.
Policejní ředitel Miami-Dade současnou situaci označil za velmi těžkou s tím, že to bude postupem času ještě obtížnější. Televizní záběry z pátečního rána zachytily, jak hasiči v troskách bojovali také s plameny. Pátrací operaci navíc komplikují přeháňky.
Stav nouze
Prezident Joe Biden schválil vyhlášení stavu nouze na Floridě, což znamená, že místním úřadům bude na místě pomáhat Federální agentura pro řešení krizových situací (FEMA). Do pátrání byli zapojeni také speciálně vycvičení psi a část záchranářů se k možným přeživším pokouší dostat přes podzemní parkoviště pod budovou. Jde však o náročnou a nebezpečnou operaci.
„Proces je nyní pomalý a metodický,“ uvedl Ray Jadallah z hasičského záchranného sboru okresu Miami-Dade. „Kdykoli jsme začali porušovat části konstrukce, padaly na nás sutiny,“ dodal. Práci hasičům komplikuje také neustálý déšť a bouřky.
Floridské úřady mezitím začaly odebírat vzorky DNA od příbuzných pohřešovaných obyvatel budovy pro případ, že to bude nutné pro identifikaci ostatků.
Příčina je zatím nejasná
Rodiny pohřešovaných na jakékoliv informace čekají v kulturním domě, který je od místa tragédie vzdálený několik bloků. Obávají se však nejhoršího.
Nicolas Fernandez uvedl, že se svým blízkým nedovolal. „Myslím, že jsou pryč,“ řekl televizi CBS. „Nechci být pesimista, ale voláme jim neustále a nikdo to nebere,“ dodal. Jenny Urgelesová se o zřícení domu, kde žili její rodiče, dozvěděla ve čtvrtek ráno po probuzení. Zavolala jim, ale v obou případech hovor spadl do hlasové schránky. „Držím se naděje. Zoufale chci vědět, co se děje,“ řekla místní televizní stanici.
Příčinu sesuvu budovy místní úřady dosud neobjasnily. Podle videa se patrně jako první sesunul střed domu a o několik sekund později část, která byla nejblíže k oceánu. Čtvrť přitom zahalil oblak prachu. Budova byla postavena v roce 1981 a měla více než 130 bytových jednotek, z toho 80 obsazených. Zničeno jich bylo 55. Podle úřadů stavba procházela procesem opětovného schvalování, který si vyžadoval jisté opravy, a na přilehlém pozemku se stavěla nová budova.
Starosta Charles Burkett zmínil probíhající opravu střechy. O tom, zda oprava mohla hrát nějakou roli při zhroucení domu, ovšem spekulovat nechtěl. Loni zveřejněná studie výzkumníků Floridské mezinárodní univerzity zjistila, že budova postavená na vysušených mokřadech v 90. letech klesala rychlostí dva milimetry za rok, což mohlo ovlivnit její statiku.
Autor studie Shimon Wdowinski však zdůraznil, že výzkum zachytil jen moment v čase. Novinám Miami Herald řekl, že se setkal i s mnohem výraznějšími posuny domů. „Viděli jsme mnohem větší hodnoty, ale tady to vynikalo, protože většina oblasti byla stabilní a nevykazovala pokles,“ řekl s tím, že studie nemá být brána jako vysvětlení zřícení stavby.