Zoo v Tennessee úspěšně množí ohrožené žáby umělým oplodněním

Nashville (USA)  - Zoologická zahrada v Memphisu v americkém státě Tennessee slaví úspěchy s novým programem, díky němuž se jí daří s pomocí umělého oplodnění odchovávat ohrožený druh žab. Oznámila to dnes agentura AP.

Biologové odhadují, že ve volné přírodě žije jen asi sto dospělých jedinců místního druhu skokana s latinským označením Rana sevosa. Oficiální činitelé činitelé memphiské zoo ale oznámili, že se jim povedlo úspěšně odchovat 94 pulců této žáby.

Samotářská, zavalitá žába měří v dospělosti necelých osm centimetrů a má silné zadní nohy uzpůsobené k zahrabání v dírách a norách vyhloubených jinými zvířaty. Má špičatý čenich a velké oči, které si při ohrožení zakrývá předníma nohama.

Tento druh skokana kdysi žil v pobřežních nížinách Louisiany, v části státu Mississippi a také v deltě řeky Mobile v Alabamě. V současnosti jeho populace žije pouze ve dvou lokalitách v Mississippi. Američtí biologové doufají, že by s pomocí uměle odchovaných pulců ze zoo v Memphisu mohli posílit populaci skokanů žijících ve volné přírodě.

„Můžeme nyní tohoto skokana rozmnožovat a doufáme, že naše poznatky budeme moci využít také při záchraně dalších ohrožených obojživelníků,“ říká doktor Andy Kouba, který v zoo vede odbor výzkumu a ochrany ohrožených druhů. Pulci jsou nyní podle jeho slov velcí asi jako půldolar a začaly se jim klubat nohy.

Dospělé žáby, které byly použity k reprodukci, zoologická zahrada nevystavuje. Někteří z uměle odchovaných jedinců by se návštěvníkům ale výhledově představit mohli. „Rádi se schovávají, takže musíme najít způsob, jak je vystavit odpovídajícím způsobem,“ dodal Kouba.