Hurikán Dorian pustoší Bahamy, kde způsobil záplavy. Živel poničil či srovnal se zemí 13 tisíc domů, hlásí Červený kříž. Podle místních médií je první obětí osmiletý chlapec, který utonul. K Bahamám míří loď Britského královského námořnictva. Dorian, který zesílil na pátý, tedy nejvyšší stupeň, se posouvá směrem k pobřeží USA. Zhruba dva miliony lidí čeká povinná evakuace, jež se dotkne pobřeží států Florida, Georgia, Jižní Karolína a Severní Karolína.
Zkáza na Bahamách. Hurikán Dorian má první oběť, USA nařídily evakuaci dvou milionů lidí
Dorian je druhý nejsilnější atlantický hurikán, který kdy dorazil na pevninu. Vítr o rychlosti bezmála 300 kilometrů za hodinu navíc doprovázejí silné srážky.
Oko hurikánu se podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) bude od středy posouvat paralelně k pobřeží Jižní Karolíny. Malá odchylka v předpovědi by ale podle agentury AP mohla znamenat, že stát zasáhne velmi silný vítr.
Jen v Jižní Karolíně se má evakuovat zhruba 830 tisíc lidí, přičemž mnozí z nich musejí opustit domovy již počtvrté za uplynulé čtyři roky. „Je to nejsilnější a největší hurikán v moderních dějinách, ale domníváme se, že dokážeme zajistit, aby všichni přežili,“ uvedl guvernér Henry McMaster.
Nařízená evakuace vejde v platnost v poledne místního času (18:00 SELČ). Úřady upraví provoz na dálnici tak, aby se lidé mohli z pobřeží dostat do vnitrozemí rychleji.
Evakuováno má být také pobřeží Georgie. Opatření by rovněž mělo začít platit kolem poledne místního času. V oblasti podle agentury AP žije zhruba 540 tisíc lidí.
Na Floridě jsou v pohotovosti tisíce vojáků
Povinně se budou muset evakuovat i obyvatelé záplavových částí Floridy a lidé žijící v karavanech. Nařízení se týká Palm Beach a Daytona Beach. Dobrovolná evakuace platí v některých částech severní Floridy. Podle současné předpovědi bude zasaženo pouze východní pobřeží státu, což znamená, že se tamní obyvatelé budou pravděpodobně přesouvat na západ.
I přes nařízenou evakuaci se zatím na silnicích netvořily větší kolony. Guvernér Ron DeSantis vyzval obyvatele, aby sledovali předpověď počasí a důkladně se připravili. „Floridská národní garda má k dispozici 4500 vojáků a letců připravených pomoci,“ uvedl. Od pondělí by se měla pro komerční lety uzavřít dvě největší mezinárodní letiště na Floridě.
Zdevastované Bahamy
Hurikán Dorian v neděli zesílil na pátý, nejvyšší stupeň a zasáhl severní část souostroví Bahamy. Provází jej vítr o rychlosti skoro 300 kilometrů za hodinu, který na bahamském ostrově Great Abaco odnášel střechy a strhával elektrické vedení. Úřady nařídily evakuaci obyvatel i turistů, řada místních se ale rozhodla zůstat.
Podle místních médií a serveru Eyewitness News utonul osmiletý chlapec, který se stal první ohlášenou obětí živlu.
Některé oblasti na ostrovech Abaco se podle zdrojů BBC octily doslova pod vodou. Očekávalo se, že hladina se místy zvedne až o sedm metrů.
Dobrovolní hasiči a záchranáři mluví o „katastrofálních následcích“. Bouře také poničila ostrov Grand Bahama, který bičoval prudký vítr a přívalové srážky. Někteří obyvatelé souostroví sdíleli na sociálních sítích snímky svých zatopených a poničených domů a převrácených lodí.
„Když v roce 2004 udeřil hurikán Francis, neměli jsme deset týdnů elektřinu, vodu, nic. Ale postavili jsme vše znovu a teď to tak uděláme opět,“ řekl CNN jeden z obyvatel města Freetown na ostrově Grand Bahama Kevin Tomlinson.
Úřady otevřely celkem 14 míst, kde se lidé mohou schovat. Dále pak doporučily kostely a školy. Už dříve způsobil Dorian menší škody také v Karibiku.
Experti doufají, že střed hurikánu zůstane nad mořem
Trasa hurikánu se neustále upřesňuje. Původní projekce předpokládaly, že zasáhne americkou pevninu, ty novější uvádějí, že po přechodu přes Bahamy nabere hurikán severní a následně severovýchodní kurz a že jeho střed zůstane nad mořem. Při postupu k Georgii a k Severní a Jižní Karolíně bude slábnout. Kdy se začne stáčet, ale není jasné, takže možnost, že Florida bude zasažena, pořád ještě není vyloučena.
Několik bouří se mezitím zformovalo i na západě Tichého oceánu. Tropická bouře Lingling se 4. a 5. září přiblíží ke Tchaj-wanu. Na jih oblasti by mohla přinést silný déšť a bouřky kolem 7. září, píše zpravodajský server Taiwan News.
Saffirova-Simpsonova stupnice pro klasifikaci tropických cyklón na západní polokouli pokládá za hurikány nejvyšší páté kategorie všechny bouře s rychlostí větru nad 252 kilometrů za hodinu. Takto silné hurikány jsou relativně vzácné.
- Září 1935 – Hurikán zasáhl na americký svátek práce jihovýchod Spojených států a dlouhá desetiletí byl nejsilnějším hurikánem, který byl kdy zaznamenán na území USA. Nejvíce bylo zasaženo pásmo floridských ostrovů Keys, přes které se přehnala šestimetrová vlna. Zcela zničeny byly oblasti Tavernier a Marathon a městečko Islamorada. Rychlost větru dosáhla až téměř 300 kilometrů za hodinu, hurikán si vyžádal přes čtyři sta obětí.
- Srpen 1969 – Hurikán Camille, který provázel vítr o rychlosti 280 kilometrů za hodinu, nejvíce postihl americké státy Louisiana, Virginie a Mississippi. Srovnal se zemí téměř celou oblast pobřeží Mississippi, kde vlny dosahovaly až sedmi metrů, a při přechodu přes Apalačské pohoří ve Virginii způsobil záplavy a oběti na životech i ve vnitrozemí. Ve Spojených státech hurikán zabil více než 260 lidí.
- Srpen 1992 – Hurikán Andrew, který v létě 1992 přešel z oblasti Baham přes jižní část Floridy až do Louisiany, způsobil přímo či nepřímo smrt 65 osob. Byl to nejničivější hurikán, který kdy zasáhl Floridu z hlediska poškozených nebo zničených staveb, a byl dlouhou dobu nejnákladnějším hurikánem v dějinách USA. Celkové škody dosáhly na 26,5 miliardy dolarů.
- Říjen 2018 – Hurikán Michael zasáhl hlavně severozápadní pobřeží Floridy. V USA si vyžádal celkem asi šedesát obětí ve státech Florida, Virginie, Georgie a Severní Karolína. Na Floridě byla nařízena evakuace 370 tisíc lidí. Mnozí z nich však neuposlechli a záchranáři na poslední chvíli dostávali desítky lidí z domů v zaplavených oblastech. Téměř zcela bylo zničeno floridské město Panama City nebo oblíbené letovisko Mexico Beach.
- Říjen 2024 – Hurikán Milton, který postupuje Mexickým zálivem, znovu zesílil ze čtvrtého na nejvyšší pátý stupeň. Očekává se, že síla hurikánu bude kolísat. Meteorologové ale upozorňují, že zasáhne větší území, než původně předpokládali. Obyvatelé zátoky Tampa Bay, pro které by Milton mohl být nejnebezpečnějším hurikánem za sto let, využívají posledních hodin k záchraně majetku a evakuaci.