Irácký premiér Mustafa Kázimí přežil pokus o atentát. Podle bezpečnostního zdroje blízkého Kázimímu byl útok veden třemi drony, z nichž dva se podařilo sestřelit. Nálože, které nesl třetí letoun, vybuchly u rezidence. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Podle agentury Reuters pokus o atentát dramaticky zvyšuje napětí v Iráku po říjnových volbách, jejichž výsledky odmítají uznat milice podporované Íránem.
„Zbabělé útoky budoucnost nebudují,“ řekl irácký premiér poté, co přežil pokus o atentát
Zatímco podle Reuters bylo při explozi zraněno šest premiérových strážců, agentura AFP hovoří o dvou raněných členech ochranky, agentura AP o sedmi. Kázimí, jehož sídlo je v silně střežené zóně Bagdádu, vyvázl bez poranění.
Podle iráckých bezpečnostních zdrojů k rezidenci vylétly tři drony z východního břehu Tigridu u mostu Republiky. Dva z nich Kázimího stráže sestřelily ve vzduchu, třetí se dostal k cíli a explodoval nad rezidencí, jež leží na západním břehu řeky. Podle bezpečnostních zdrojů citovaných AFP nebyla aktivována protivzdušná obranná baterie amerického velvyslanectví, jež je stejně jako Kázimího sídlo ve střežené zóně.
Premiér vzápětí po útoku vyzval na Twitteru ke klidu a zdrženlivosti. „Jsem v pořádku, Bůh buď pochválen. V zájmu Iráku vyzývám všechny ke klidu a zdrženlivosti,“ objevilo se na jeho oficiálním twitterovém účtu. Později se objevil rovněž v irácké televizi, seděl přitom za stolem a vypadal klidně, podotkla AP. Kázimí zdůraznil, že „zbabělé útoky raket a dronů nebudují vlast ani budoucnost“.
USA nabídly pomoc s vyšetřováním útoku
K útoku, který je první podobnou akcí proti premiérově rezidenci, se dosud nikdo nepřihlásil. AFP napsala, že takové operace většinou vítají proíránské skupiny působící v Iráku, i když se k odpovědnosti nehlásí.
Jedna z proíránských skupin Katáib Hizballáh v neděli vyloučila, že za útokem mohly být proíránské skupiny působící v Iráku. „Podle našich informací nemá nikdo v Iráku zájem obětovat dron na dům bývalého předsedy vlády,“ sdělil bezpečnostní zástupce této skupiny abú Alí Askarí. Katáib Hizballáh patří ke skupinám, které jsou vůči Kázimímu nepřátelské.
USA pokus o atentát odsoudily a Iráku nabídly pomoc s jeho vyšetřováním. „Tento zjevný teroristický čin, který důrazně odsuzujeme, byl namířen na srdce iráckého státu,“ uvedl v prohlášení mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price. „Jsme v úzkém kontaktu s iráckými bezpečnostními silami, které mají za úkol chránit suverenitu a nezávislost Iráku, a nabídli jsme pomoc při vyšetřování tohoto útoku,“ dodal.
V Iráku pokračují povolební protesty
Agentury AP a Reuters připomínají, že před zelenou zónou v Bagdádu už týdny protestují příznivci proíránských milicí proti výsledkům parlamentních voleb. Íránem podporované strany v iráckých předčasných parlamentních volbách minulý měsíc utrpěly velké ztráty a získaly výrazně méně mandátů než v roce 2018. Milice označují hlasování za zmanipulované a žádají přepočítání hlasů. Rada bezpečnosti OSN, Spojené státy a další země říjnový průběh hlasování ocenily, jelikož se povětšinou odehrálo bez násilí a větších technických obtíží.
AP označila útok na premiéra za zásadní eskalaci napětí, které rozdmýchalo odmítnutí Íránem podporovaných milicí uznat volební výsledky. V pátek si manifestace vyžádala život jednoho protestujícího, když se demonstranti střetli s bezpečnostními složkami. Několik příslušníků bezpečnostních sil bylo přitom zraněno. Premiér nařídil vyšetření incidentu, píše AP, podle níž někteří vůdci mocných frakcí milicí z pátečních střetů a smrti demonstranta viní právě Kázimího.