Zaorálek: Džihádisté jsou hrozbou pro Irák, Česko, Evropu i svět

Bagdád - Islámský stát představuje hrozbu nejen pro Irák, ale i pro Českou republiku, evropské země a celý svět, shodli se na jednání v Bagdádu český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a jeho irácký protějšek Ibráhím Džaafarí. „Plně podporujeme boj irácké vlády a lidu proti teroristům z Islámského státu (IS) a dalším přidruženým skupinám,“ dodal český ministr. Šéf irácké diplomacie ocenil humanitární i politickou podporu, kterou Praha Bagdádu poskytuje.

„Debatovali jsme o české vojenské podpoře určené Iráku i o možnostech, že by se Češi podíleli na budování infrastruktury v zemi,“ uvedl na krátkém tiskovém briefingu Džaafarí. Zaorálek řekl, že Česká republika „má hluboký zájem na tom, aby existoval stabilní a demokratický Irák“. 

Zaorálek také potvrdil, že irácká strana projevila zájem o nákup letounů L-159. Mělo by jít o 15 strojů pro iráckou armádu za 750 milionů Kč. „Na setkání s premiérem se potvrdilo, že irácká vláda klade velký důraz na to, aby mohla disponovat vlastními leteckými silami. Je to pro ně rovněž psychologicko-symbolicky významná věc z hlediska podpory pozemních jednotek. Dvakrát jsem dostal konkrétní dotaz, jak rychle jsme schopni ony prostředky dodat,“ popsal jednání v Bagdádu Zaorálek. „Po dnešních jednáních tedy cítím velký zájem dokončit ten kontrakt a dohodu kolem letounů L-159,“ dodal.

V irácké metropoli dochází téměř každý den ke krvavým útokům s mnoha oběťmi a podle toho vypadala i bezpečnostní opatření při návštěvě českého ministra. Po Bagdádu se jeho kolona pohybovala v doprovodu několika vozidel, na nichž seděli vojáci se samopaly a kulomety. Podél silnice stály další obrněné vozy, tanky a zátarasy. Šéf české diplomacie cestoval v opancéřovaném voze a měl na sobě neprůstřelnou vestu. Hned z letiště zamířil do prezidentského paláce, kde na něj čekal prezident Fuád Masúm.

Po zhruba hodinovém jednání se Zaorálek sešel s premiérem Hajdarem Abádím. Prezidentský palác je asi 100 metrů od vjezdu do takzvané Zelené zóny, která je nejpřísněji střeženou částí Bagdádu s většinou sídel politiků a americkou ambasádou. Od paláce k úřadu premiéra, který je v Zelené zóně, musela kolona projet nejméně osmi bezpečnostními kontrolami, kde jednotlivá auta kontrolovali vojáci, ale i speciálně vycvičení psi zjišťující přítomnost výbušnin.

Ministr Zaorálek a prezident autonomního Kurdistánu Masúd Barzání
Zdroj: Tereza Šupová/ČTK

Podle ministrových slov ho jeho iráčtí kolegové ujišťovali, že bezpečnost v zemi se začíná zlepšovat a že existuje celá řada oblastí, jako například města Basra, Nadžaf či Karbalá, která jsou již naprosto bezpečná. „V mnoha regionech by se prý mohly prosadit české firmy v řadě oblastí od energetiky po vodní hospodářství,“ dodal český ministr. V této souvislosti prý iráčtí představitelé rovněž zmínili, že dochází k určité změně situace a zdůraznili zejména nedávné dobytí rafinerie v Bajdží, která byla dlouhou dobu v rukou islamistů. „O tom tady mluví velice rádi, je to zlomová věc. Ta situace se snad, říkáme to opatrně, obrací k lepšímu,“ dodal Zaorálek.

Šéfa české diplomacie v Iráku doprovází náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta a podnikatelská delegace; v zemi stráví necelých 24 hodin. Podnikatelskou delegaci tvoří zástupci firem Aero Vodochody, Tatra a státního podniku LOM Praha, jehož zakladatelem je ministerstvo obrany. Z Bagdádu se Zaorálek přesunul do Irbílu, správního střediska iráckého Kurdistánu, kde by se měl setkat s nejvyššími představiteli této oblasti.

Kurdský prezident přijel za Zaorálkem přímo z fronty

Na schůzku s českým ministrem zahraničí v Irbílu přijel prezident iráckého autonomního Kurdistánu Masúd Barzání přímo z fronty, kde spolu s generály velí bojům s radikály z hnutí Islámský stát (IS). Tématem jejich rozhovorů byla pomoc, kterou Česká republika poskytuje kurdským bojovníkům, takzvaným pešmergům. Po setkání s hlavou iráckého autonomního Kurdistánu jednal Zaorálek i s předsedou kurdské regionální vlády Nečirvanem Barzáním, který je synovcem současného prezidenta.

Česká vláda na konci srpna schválila pro Kurdy dodávku deseti milionů kusů munice do útočných pušek Kalašnikov, osmi milionů nábojů do kulometů, 5 000 nábojů do pancéřových pěstí a 5 000 ručních granátů ze starších zásob, s nimiž česká armáda už nepočítala. Kulometné náboje byly do Iráku přepraveny na konci září. Kurdští pešmergové se spolu s iráckou armádou snaží zastavit ofenzivu islamistů, kteří obsadili rozsáhlá území v Iráku i sousední Sýrii. USA a jejich spojenci jim v tom pomáhají cílenými leteckými údery na pozice džihádistů.

Český prezident Miloš Zeman nedávno uvedl, že by Praha měla proti islamistům postupovat razantněji a poskytnout Kurdistánu na obranu proti radikálům vedle munice také zbraně. Dokázal by si rovněž představit zapojení gripenů do boje proti Islámskému státu.

Vydáno pod