Za nošení nikábu či burky bylo ve Francii pokutováno šest žen

Paříž – Od 11. dubna 2011, tedy dne, kdy byl vyhlášen zákon zakazující nošení závojů a šátků zahalujících obličej na veřejnosti, muselo v celé Francii zaplatit pokutu za tento přestupek jen šest žen. Francouzský ministr vnitra Claude Guéant uvedl, že bylo kvůli porušení zákona předvoláno celkem 237 žen. Ministr vyjádřil překvapení nad tím, že téměř čtvrtinu z nich tvořily muslimky, které k islámu konvertovaly.

Guéant v rozhovoru pro deník Le Monde uvedl, že žádná z šestice usvědčených žen nebyla poslána na povinné hodiny občanské výchovy, což je další možný trest za porušení zákona, jenž ve Francii vyvolal kontroverze.

Představitelé francouzských muslimů, kteří jsou sami většinou proti nošení burek či nikábů, namítají, že zákon paušálně stigmatizuje všechny vyznavače islámu. Obhájci zákona argumentují, že norma je zacílena na ochranu světských hodnot a rovnosti pohlaví. Rovněž prý napomáhá k potlačení radikálního islámu.

Ve Francii žije pět až šest milionů muslimů, ale počet žen, které se takto zahalovaly, se loni odhadoval jen na 2000. Byla to nicméně Francie, jež byla prvním evropským státem, který takovou normu přijal. Loni v červenci ji následovala Belgie a obdobná opatření platí lokálně i jinde v Evropě. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Pellegrini vetoval zákon o zrušení úřadu pro whistleblowery

Slovenský prezident Peter Pellegrini vetoval zákon o zrušení úřadu na ochranu oznamovatelů, který vládní koalice premiéra Roberta Fica (Smer) v úterý prosadila v parlamentu navzdory odporu menšinové opozice. Ta se ve středu obrátila na ústavní soud s žádostí, aby zákon přezkoumal a pozastavil účinnost normy, která by měla vstoupit do praxe na začátku roku 2026. Výhrady vůči návrhu zákona již dříve vyjádřila Evropská komise (EK) a také slovenský generální prokurátor Maroš Žilinka.
15:51Aktualizovánopřed 7 mminutami

Rubio přikázal návrat k fontu Times New Roman, přechod na Calibri má za plýtvání

Americký ministr zahraničí Marco Rubio nařídil svému rezortu opět používat v dokumentech písmo Times New Roman místo písma Calibri, informovala BBC. Calibri na ministerstvu zavedl Rubiův předchůdce Antony Blinken ve snaze zlepšit čitelnost, zejména pro lidi se zrakovým postižením. Podle Rubia je Times New Roman „formálnější a profesionálnější,“ zatímco přechod na Calibri označil za „plýtvání“ pod záminkou diverzity.
před 18 mminutami

Venezuelská opoziční lídryně Machadová se po téměř roce objevila na veřejnosti

Venezuelská opoziční lídryně María Corina Machadová se ve čtvrtek v Oslu časně ráno po jedenácti měsících objevila na veřejnosti a pozdravila své příznivce, píší agentury. Poděkovala všem, kteří riskovali život, aby mohla přijet do Norska kvůli Nobelově ceně za mír. Tu za ni ve středu převzala její dcera.
03:57Aktualizovánopřed 26 mminutami

Babiš se v Bruselu setkal s von der Leyenovou, řešili i Ukrajinu

Designovaný premiér Andrej Babiš (ANO) přijel do Bruselu na své první setkání s předsedkyní Evropské komise (EK) Ursulou von der Leyenovou od svého současného jmenování do funkce. Šéfka EK ocenila Babišovu podporu posilování konkurenceschopnosti Evropy. Schůzku označila za dobrou a uvedla, že diskutovali také o posilování Kyjeva na cestě k míru v rusko-ukrajinské válce. O produktivní schůzce hovořil i předseda unijních summitů António Costa.
12:16Aktualizovánopřed 27 mminutami

Severozápad USA postihly záplavy

Záběry z dronu odhalily škody způsobené záplavami na severozápadě USA. Silná atmosférická řeka přinesla rozsáhlé deště, které způsobily, že se vodní toky vylily z břehů a způsobily velké škody. Řeka Snoqualmie ve státě Washington dosáhla u vodopádů Snoqualmie Falls nejvyššího průtoku za posledních deset let. Vzhledem k pokračujícímu dešti vydala Národní meteorologická služba varování, že voda bude ještě stoupat.
13:43Aktualizovánopřed 37 mminutami

Ukrajinská SBU zasáhla ruskou ropnou platformu v Kaspickém moři

Drony tajné služby SBU zasáhly ruskou těžební plošinu v Kaspickém moři, uvádí ukrajinská média, podle nichž jde o první takový zásah v Kaspickém moři. Není ale jasné, kdy k němu došlo. Rusko zároveň tvrdí, že jeho protivzdušná obrana v noci na čtvrtek sestřelila nejméně 287 dronů. AFP píše o jednom z nejrozsáhlejších útoků, které ukrajinská armáda podnikla na sousední zemi za téměř čtyři roky plnohodnotné války, kterou Moskva rozpoutala.
08:36Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Při útoku na nemocnici v Myanmaru zemřely desítky lidí, píše AFP

Letecký útok na nemocnici na západě Myanmaru zabil ve středu večer 34 lidí a asi osmdesát zranil, napsaly tiskové agentury. Úder vedla vládnoucí vojenská junta, která v zemi zintenzivňuje své útoky před volbami naplánovanými na konec prosince. Mluvčí junty na žádost agentury Reuters o komentář nereagoval. Zemí už čtyři roky zmítá občanská válka mezi armádou a povstalci.
05:08Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Bulharská vláda podala po masových protestech demisi

Bulharský premiér Rosen Željazkov oznámil, že jeho vláda podala demisi. Stalo se tak den po další ze série masových demonstrací, jedněch z největších protestů v historii moderního Bulharska. Začaly jako protesty proti návrhu rozpočtu, postupně ale přerostly ve vyjádření nespokojenosti s hospodářskou politikou obecně a s korupcí.
před 1 hhodinou
Načítání...