Za letním masovým úhynem ryb v Odře jsou s největší pravděpodobností náhlé zvýšení salinity (slanosti) a s tím související rozšíření toxické řasy. V závěrečné zprávě to uvádí němečtí experti. Ministryně životního prostředí Steffi Lemkeová k tomu poznamenala, že podíl na katastrofě má lidská činnost. Zpráva tak potvrdila dřívější předpoklady expertů. Z Odry v Polsku a také v Německu bylo vytaženo přes 200 tun mrtvých ryb.
Za ekologickou katastrofu v Odře může vypouštění solí, stanovili němečtí experti
„Úhyn ryb v Odře je závažnou ekologickou katastrofou. Způsobila ji lidská činnost, to říká hlavní výsledek vyšetřování, kdy podle odborníků k příčině vedlo vypouštění solí,“ konstatovala Lemkeová.
Kvůli vysokému obsahu soli se v řece rychle rozšířila řasa Prymnesium parvum, která svou toxicitou zabíjí ryby. Tyto řasy žijí většinou v takzvaných brakických vodách, kde se sladká voda mísí se slanou, což bývá v ústích řek do moří.
Odborníci prozatím nevědí, jak se řasy běžné v brakických vodách dostaly tak hluboko do vnitrozemí. Expertům se ani nepodařilo určit zdroj salinity.
Němečtí vědci prověřovali více hypotéz, za nejpravděpodobnější variantu ale označili vysokou salinitu, kvůli které se v řece rozmnožila toxická řasa. Další příčiny se jeví jako nepravděpodobné.
Například hydrologický úřad BfG analyzoval vzorky vody kvůli možné přítomnosti těžkých kovů. V rozborech objevil přes dvanáct set potenciálně škodlivých látek, které ale nemohly masový úhyn způsobit. Neobvykle vysoké koncentrace ale byly zjištěny u takových sloučenin, které mohly podpořit růst zmíněných toxických řas.