Z unijních vyslanců pouhými pracovníky. Londýn odmítá přiznat zastoupení EU diplomatický status

Velká Británie odmítla v rozporu s obvyklou praxí udělit zastoupení Evropské unie v zemi diplomatický status, unijní vyslanci budou namísto toho považováni za pracovníky běžné mezinárodní organizace. S odvoláním na vyjádření britského ministerstva zahraničí o tom informovala agentura DPA. Podle ní rozhodnutí vzbudilo v Bruselu otevřenou nevoli.

Velká Británie opustila EU loni na konci ledna a na konci loňského roku skončilo i přechodné období, během kterého ještě dodržovala většinu unijních pravidel.

Britské ministerstvo zahraničí uvedlo, že odmítá udělit diplomatický status a s tím spojené výsady velvyslanci EU ve Spojeném království Joau Valemu de Almeidovi a dalším pracovníkům zastoupení. Zdůvodnilo to tím, že EU není svrchovaným národním státem, a tudíž jí takovýto status nepřísluší.

Unijní velvyslanec a přes dvacet pracovníků úřadu tak nemá ve Velké Británii imunitu a privilegia, která náležejí podle Vídeňské úmluvy všem ostatním diplomatům. Znamená to, že velvyslanec EU jako představitel největšího obchodního bloku na světě nemůže například předat své pověření britské královně.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell podle serveru stanice BBC napsal dopis ministrovi zahraničí Dominiku Raabovi, v němž v souvislosti s postupem Londýna vyjádřil „hluboké znepokojení“. Podle někdejšího unijního brexitového vyjednavače Michela Barniera je třeba počkat, jak se Londýn v této otázce definitivně rozhodne. Británie by však podle něj měla postupovat „obezřetně“.

Přátelské vyjasnění?

Evropská komise podle agentury Reuters uvedla, že všech 143 unijních delegací ve světě užívá stejného diplomatického postavení, jako mají zástupci států. Londýn si je toho podle ní vědom.

„Poskytnutí recipročního zacházení na základě Vídeňské konvence o diplomatických vztazích je standardní praxí mezi rovnými partnery a jsme si jisti, že si tuto záležitost s našimi přáteli v Londýně můžeme uspokojivým způsobem vyjasnit,“ řekl mluvčí Komise Peter Stano.

Dokud byla Británie součástí bloku, podporovala diplomatický status delegací EU v jiných zemích, dodal Stano. Nynější změnu britského postoje podle něj nic neospravedlňuje.

Londýn podle BBC ve svém kroku argumentoval, že udělení diplomatického statusu pro unijní zástupce by vytvořilo precedens v očích představitelů dalších mezinárodních organizací. EU oproti tomu tvrdí, že není typickou mezinárodní organizací.

„EU, její delegace a personál, obdrží výsady a ochrany potřebné k tomu, které jim umožní efektivně vykonávat práci ve Spojeném království,“ uvedl podle Reuters mluvčí premiéra Borise Johnsona. „EU je ve skutečnosti spolkem národů, ale ne státem (…) podle vlastního práva.“

Kritika ohledně neudělení diplomatického statusu pro unijní představitele nezaznívá pouze z Bruselu. Britský konzervativní poslanec a předseda parlamentního výboru pro obranu Tobias Ellwood počínání své vlády označil za „malichernost“. „(Americký prezident Joe) Biden se zavázal posílit spojenectví a my vedeme pošetilé hádky, které nepomohou posílit bezpečnost ani obchodní spolupráci,“ uvedl na Twitteru.

Podobný krok jako nyní Londýn učinila před více než dvěma roky administrativa bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, která ponížila diplomatický status mise EU ve Washingtonu. Komentátoři opatření hodnotili jako důkaz zhoršujících se vztahů mezi Bruselem a Washingtonem. Po silných protestech unijních představitelů bylo původní diplomatické postavení mise EU v USA po několika měsících obnoveno.