Policie vyšetřuje organizovanou skupinu, která v pátek večer v centru Stockholmu rozdávala letáky vyzývající k násilí vůči migrantům. Až stovka lidí přitom napadala kolemjdoucí, které považovala za přistěhovalce. Protestovat proti migraci vyšli lidé ve švédské metropoli i v sobotu večer.
Vypadal jako migrant, tak ho napadli. Ve Švédsku se množí útoky proti cizincům
V pátek večer se sešlo v centru švédského hlavního města asi 50 až 100 maskovaných mužů, kteří vyzývali k násilí vůči migrantům. Policie nakonec čtyři z nich zatkla. Jeden ze zadržených byl následně obviněn z napadení policisty a zbylí tři z toho, že se maskovali na veřejnosti, což je ve Švédsku zakázáno. Podle agentury AFP měl u sebe jeden ze zadržených nůž. Mužům nyní hrozí pokuty.
Skupina těchto odpůrců migrace se ne náhodou sešla na centrálním náměstí Sergels Torg – tedy na pěší zóně, kam často chodí mladí přistěhovalci bez doprovodu. Deník Aftonbladet napsal, že se gang vrhal na zjevné cizince a rozhazoval letáky, jejichž text vyzýval „potrestat severoafrické děti ulice, tak jak si zasluhují“.
O plánované akci věděly prý úřady předem a v centru města proto hlídkovala řada policistů a v pohotovosti byl rovněž vrtulník. Server Nordfront, který používá neonacistické Hnutí švédského odporu, o akci informovalo jako o pokusu „asi stovky chuligánů“ udělat „pořádek mezi přistěhovaleckými zločinci ze Severní Afriky“.
Odpůrci migrace se ale na stejném místě sešli i v sobotu večer. „Jsou tu lidé sympatizující s radikálně nacionalistických prostředím. Příznivci strany Švédští demokraté ale taky z jiných částí skupiny. Dali by se označit jako ideologičtí rasisté,“ vysvětloval přímo z místa demonstrace politolog Jonathan Leman.
Nedaleko těchto protestů se ve stejný čas sešli také příznivci migrace. „Byly tu potyčky mezi několika jednotlivci. Myslím, že měly souvislost s demonstracemi, které se tu konaly dřív,“ dodává policista Goran Bylund.
O násilných incidentech se ve Švédsku naposledy mluvilo před několika dny, kdy byl ubodán zaměstnanec centra pro nezletilé běžence. Loni a předloni pak migranti obtěžovali ženy na letním hudebním festivalu, policie to ze strachu před podněcováním nesnášenlivosti tajila.
Švédsko mluví o vyhoštění
V desetimilionovém Švédsku loni požádalo o azyl asi 163 tisíc uprchlíků, ministerstvo vnitra ale tento týden oznámilo, že vyhostí neúspěšné žadatele, což má být až polovina z tohoto počtu.
Švédsko patří spolu s Německem a Rakouskem k zemím, které během současné migrační krize přijaly nejvíce žádostí o azyl. Situace ve skandinávské zemi se ovšem podle tamního premiéra Stefana Löfvena stala „neudržitelnou“, a země proto musela zavést kroky vedoucí k omezení počtu přijímaných běženců včetně hraničních kontrol.
Premiér zároveň na ekonomickém fóru v Davosu nedávno řekl, že pokud země EU nenajdou do dvou měsíců společnou řeč v otázce řešení migrační krize, bude v ohrožení Unie i schengenský prostor volného pohybu.