V předčasných parlamentních volbách v Bulharsku zřejmě těsně vede protestní strana Je takový národ (ITN) baviče Slaviho Trifonova před středopravicovým hnutím Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) expremiéra Bojka Borisova, kterému se dříve přisuzovalo vítězství. Vyplývá to z předběžných výsledků, které centrální volební komise zveřejnila po sečtení 98,92 procenta hlasů.
Volby v Bulharsku podle předběžných výsledků těsně vyhrála protestní strana
Lidé v Bulharsku se k volebním urnám vydali podruhé za tři měsíce. Po dubnovém hlasování ani jedna ze tří hlavních politických stran neuspěla při sestavování vlády. Zemi nyní vede přechodný kabinet.
Podle údajů zveřejněných ráno ústřední volební komisí po sečtení hlasovacích lístků z 95 procent volebních středisek GERB podpořilo 23,91 procenta hlasujících voličů. ITN na druhém místě dostala 23,66 procenta hlasů. Třetí skončila s větším odstupem socialistická strana, která si připsala 13,63 procenta hlasů.
Rozdíl mezi GERB a ITN je velmi malý. Zbývá dopočítat hlasy ze zahraničí, kde údajně ITN podpořilo více než 80 procent hlasujících Bulharů. Odhady tří společností, které se věnují průzkumu veřejného mínění, v noci přisuzovaly vítězství ITN se ziskem 22,8 až 24 procent hlasů. GERB podle nich získal 22,5 až 23,5 procenta hlasů.
Trifonov chce sám sestavovat vládu
Do parlamentu se celkem dostalo šest stran, včetně dalších dvou protestních formací. Oficiální konečné výsledky by měly být známy do čtyř dnů, píše agentura DPA.
Trifonov podle bulharských médií řekl, že ITN nebude vstupovat do žádné koalice a je připravena sama vytvořit novou vládu. Hned také sdělil jména osmnácti členů takového kabinetu. Resorty, včetně ministerstva obrany, by v něm mělo vést osm žen. Jako premiéra Trifonov navrhuje Nikolaje Vasileva.
K prioritám této vlády ITN by kromě realizace řady projektů v oblasti vzdělávání a zdravotnictví měly podle Trifonova patřit digitalizace služeb, zavedení většinových voleb a elektronického hlasování a účinné kroky v boji s kriminalitou, zejména korupcí.
ITN by zřejmě nesestavila většinu
Podle předpovědí by ITN spolu s protikorupční formací Demokratické Bulharsko a menším hnutím „Povstaňte! BG! Mafiáni ven!“ mohly získat 112 z 240 parlamentních křesel. To by však znamenalo menšinovou vládu, která by se musela spoléhat na podporu jiných stran, například socialistů či strany bulharských Turků DPS. Ty však ITN v minulosti označila za strany starých elit, s nimiž nechce mít nic společného. Právě z těchto důvodů přitom Trifonov v dubnu nesestavil menšinovou vládu. Konkrétní plány chce oznámit v pondělí.
Pokud by ITN v nedělních volbách zvítězila, šlo by o první prohru GERB od roku 2009 a znamenalo by to konec „Borisovovy éry“. GERB vyhrál volby před třemi měsíci s 26 procenty hlasů, ale hnutí se nepodařilo získat koaliční partnery, což se mu nepochybně nepodaří ani nyní.
Volební účast byla velmi nízká. Podle prognóz odevzdalo své hlasy pouze 38 procent oprávněných voličů. Analytici nízkou účast přičítají mimo jiné tomu, že se volby konaly během prázdnin a že se policie zaměřila na starou praxi kupování hlasů politickými stranami.