Vojáci obou Korejí po sobě stříleli

Soul - Na hranicích mezi oběma Korejemi se střílelo. Vojáci KLDR vypálili několik střel na území jihokorejské provincie Kangwondo, jejich cílem měla být podle Soulu jihokorejská vojenská jednotka. Jihokorejští vojáci střelbu opětovali, nikdo nebyl zraněn. Zatím není jasné, proč vojáci začali střílet ani zda se jednalo o provokaci nebo o nedopatření. Incident ale podle jihokorejské vlády neohrozí setkání rozdělených rodin z obou zemí, naplánované na tuto sobotu.

Incidenty na hranicích nejsou v ostře sledované demilitarizované zóně příliš časté. Dnešní střelba se ozvala pouze několik hodin poté, co Severní Korea prostřednictvím státní tiskové agentury varovala před „katastrofálními důsledky“, pokud nebudou vojenské rozhovory obnoveny.

Napětí mezi oběma Korejemi eskalovalo v březnu po potopení jihokorejské válečné lodi, které podle vyšetřovatelů způsobilo severokorejské torpédo. Vztahy zůstávají napjaté i půl roku po incidentu. V září přerušila Jižní Korea bezpečnostní jednání mezi oběma státy poté, co se Pchjongjang opakovaně odmítl za incident omluvit.

Vydáno pod