Venezuele prý hrozil státní převrat, Chávez má ale situaci pevně v rukou

Caracas - Venezuele údajně hrozil státní převrat. Prezident Hugo Chávez oznámil, že několik armádních důstojníků plánovalo svrhnout jeho vládu ve spolupráci s vojáky uprchlými do Spojených států. Podle Cháveze byli tři důstojníci zadrženi. Už loni v září vláda prohlásila, že odhalila spiknutí s cílem levicového prezidenta zavraždit. Nyní je podle Cháveze situace pod kontrolou a útočníci budou litovat, že spřádali násilné plány.

„Řada aktivních důstojníků byla zadržena. Byli ve styku s důstojníky uprchlými do Spojených států a vyměňovali si zprávy o operaci pod krycím názvem Nezávislost,“ řekl prezident ve svém pravidelném televizním vystoupení. „Plánovali proniknout do prezidentského paláce Miraflores a zasílali poselství vojenským jednotkám rozmístěným v regionech ovládaných opozicí,“ dodal bez bližších podrobností.

Podle Cháveze byli zadrženi ti důstojníci, kteří taková poselství dostali a neupozornili na ně okamžitě své nadřízené. Zmínil se také o spoustě zbraní a výbušnin, zadržených v této souvislosti na západě země.

Ještě v roce 2002 se skutečně část armády pokusila Cháveze svrhnout, rozhodující část ozbrojených sil mu však zůstala věrná. Od té doby prošla armáda mnoha čistkami a také počet vládních agentů v jejích řadách se podle pozorovatelů určitě zvýšil, takže s převratem nelze zatím, dokud má Chávez podporu nejchudší části obyvatelstva, zřejmě počítat. Jiní ale upozorňují, že Chávezova podpora v nejširších vrstvách už začíná dostávat jisté trhliny, protože ani při bohatých příjmech z nafty nedokáže plnit všechny populistické sliby, které dává.

Mnoho Venezuelanů Chávezovo oznámení o chystaném puči považuje za šaškárnu a upozorňujíi na to, že prezident s podobnou historkou o komplotu a pokusu o jeho svržení vyrukuje vždy v době před nějakým hlasováním. V neděli se totiž koná ve Venezuele referendum, od nějž si Chávez slibuje možnost být donekonečna volen prezidentem.

Chávez ve svém televizním vystoupení také prohlásil, že někdejší polský prezident Lech Walesa je téměř bezvýznamnou osobou. Bývalý odborář a nositel Nobelovy ceny za mír měl přicestovat do jihoamerické země v pátek na pozvání Chávezových odpůrců. Svou cestu ale zrušil poté, co mu tamní úřady oznámily, že ho budou pozorně sledovat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ceny ropy stouply nejvýš za téměř čtyři roky

Ceny ropy v důsledku konfliktu na Blízkém východě pokračují v silném růstu. Mezinárodní agentura pro energii (IEA), která ve středu oznámila, že uvolní rekordních 400 milionů barelů ropy z nouzových rezerv, hovoří o největším narušení dodávek ropy v historii. Americký prezident Donald Trump podle agentury DPA plánuje, že surovinu uvolní z amerických strategických rezerv. Chce tak rostoucí ceny stabilizovat. Ty nicméně nakonec ve čtvrtek stouply na nejvyšší úroveň za bezmála čtyři roky.
08:48Aktualizovánopřed 18 mminutami

Írán a Hizballáh rozdrtíme, řekl Netanjahu. Promluvil poprvé od začátku úderů

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že Izrael rozdrtí Írán a Hizballáh. Dodal, že po téměř dvoutýdenních izraelsko‑amerických útocích na íránské území už země není taková, jako bývala, a že elitní jednotky Teheránu utrpěly těžké ztráty. Netanjahu to ve čtvrtek dle agentur AFP a Reuters uvedl během své první tiskové konference od vypuknutí války proti Íránu, kterou zahájily Washington a Jeruzalém 28. února.
před 33 mminutami

Velvyslanec USA při NATO sepsul Česko kvůli výdajům na obranu, Babiš se ohradil

Velvyslanec USA při NATO Matthew Whitaker zkritizoval na síti X Česko za nedostačující výdaje na obranu, příspěvek sdílela v českém překladu také americká ambasáda v Praze. Whitaker sdílel článek, v němž se píše, že tuzemský rozpočet na letošek nedosahuje závazku na obranu v rámci NATO. Podle velvyslance musí všichni spojenci nést svůj díl odpovědnosti „bez výmluv a výjimek“. Premiér Andrej Babiš (ANO) následně ve sněmovně slíbil, že Česko závazky bude plnit. Později napsal, že obranné výdaje tuzemska letos dvě procenta HDP přesáhnou.
16:26Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Nový íránský vůdce vyzval v prvním prohlášení k uzavření Hormuzu

Nový íránský nejvyšší duchovní vůdce Modžtaba Chameneí vydal první prohlášení od nedělního zvolení, mimo jiné vyzval k uzavření Hormuzského průlivu a k jednotě mezi Íránci. Mluvčí tamního ministerstva zahraničí však později uvedl, že průlivem je možné i nadále proplouvat. Írán mezitím pokračoval v dronových útocích na některé země v regionu. Zasaženo bylo například letiště v Kuvajtu, dubajská luxusní čtvrť či italská základna v Iráku.
00:02Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Česko končí s repatriačními lety z Blízkého východu, oznámilo ministerstvo

Česko končí s repatriačními lety z Blízkého východu pro lidi, kterým návrat domů zkomplikovala íránská válka. Čtvrteční dvanáctý repatriační let je poslední, oznámilo v podvečer ministerstvo zahraničních věcí (MZV). Celkem se těmito spoji z konfliktem zasažených oblastí vrátilo více než 1500 českých občanů, doplnil resort. Repatriační lety armádními letouny a letadly společnosti Smartwings stát spustil poté, co Izrael a USA koncem února vojensky napadly Írán.
18:24Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Izrael tvrdí, že udeřil na další zařízení íránského jaderného programu

Izraelská armáda spustila novou vlnu úderů na Írán a oznámila, že v uplynulých dnech zasáhla zařízení, které považuje za součást íránského jaderného programu. Izraelská armáda intenzivně bombardovala také libanonské hlavní město, kde je hlášeno jedenáct mrtvých. Libanonské teroristické hnutí Hizballáh tvrdí, že ostřelovalo Tel Aviv. Agentura Reuters uvedla, že izraelská armáda téměř zdvojnásobila evakuační zónu jižního Libanonu, obyvatelé by se podle ní měli přesunout na sever od řeky Zahrání. Armáda židovského státu následně silně bombardovala centrum Bejrútu.
04:15Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Nález neznámého dronu v areálu polského dolu vyšetřuje vojenská policie

Zaměstnanec hnědouhelného dolu ve středním Polsku ve čtvrtek v jeho areálu našel dron neznámého původu, píší tamní média s odvoláním na policii ve Velkopolském vojvodství. Ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz naznačil, že šlo zřejmě o ruský bezpilotní letoun.
17:01Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Soudní dvůr EU se zastal transgender osob v otázce osobních dokladů

Země Evropské unie musejí vydávat transgender občanům doklady totožnosti, které respektují jimi zvolené pohlaví, aby mohli žít kdekoliv v evropské sedmadvacítce bez diskriminace, rozhodl podle agentury AFP Soudní dvůr Evropské unie. Reagoval na případ, kdy Bulharsko odmítlo vydat jedné ze svých obyvatelek, která se narodila jako muž, cestovní pas, kde by byla označena jako žena.
před 3 hhodinami
Načítání...