San Diego – Nic se nemá přehánět. Odvěkou lidovou pravdou odpověděli vědci z kalifornské univerzity v San Diegu na převládající „posedlost čistotou“ v západním světě. Pro zdraví dětí je prý prospěšné, když se trochu ušpiní. Přílišná péče o stále čisté ruce totiž likviduje bakterie potřebné pro dobrou hojivost kůže. Nejnovější objev tak potvrzuje dvacet let starou hygienickou hypotézu, podle které přiměřené vystavení nečistotám posiluje imunitu.
Vědci tvrdí: Trocha špíny neuškodí
Univerzitní vědci tak vzkazují starostlivým maminkám: Nechte své potomky čas od času pořádně zašpinit. Vašim dětem to jen prospěje. Matky, které zarputile drbou z dětských rukou a tváří sebemenší nečistoty, totiž zároveň ničí i bakterie rodu Stafylokok. Ty většinou nezpůsobují žádné nemoci, naopak tvoří přirozenou součást mikroflóry kůže člověka i zvířat. Bez nich se kůže hůř hojí a případné rány se snáz zanítí.
Richard Gallo, vedoucí výzkumu:
„To, že jsme zjistili, jak přesně se bakterie chovají, nám pomůže při léčbě zánětů kůže. Výsledky také podporují tzv. hygienickou hypotézu.“
Hygienickou hypotézu formuloval v roce 1989 doktor David Strachan. Tvrdí, že malé dítě vystavené přiměřenému množství infekčních činitelů a parazitů má posílenou imunitu, a je tak odolnější proti alergiím. Za prudký nárůst alergiků v západním světě podle něj může právě moderní důraz na čistotu.