Věčný boj ve věčném městě: Italové zatkli mafiány kvůli korupci v Římě

Řím - Na různých místech Itálie bylo zatčeno 44 osob v rámci vyšetřování údajné korupce a vlivu mafie v městských úřadech Říma. Policisté pátrají po dalších 21 podezřelých. Jednotky zasáhly ve třech regionech: na Sicílii a také v krajích Abruzzo a Lazio ve střední Itálii. Mezi zatčenými je Luca Gramazio, bývalý lídr pravicové strany Vzhůru, Itálie (FI) někdejšího premiéra Silvia Berlusconiho, a další političtí představitelé.

Vyšetřování mělo odhalit rozsáhlý kartel firem, které měly například pravidelně vyhrávat tendry na správu středisek pro imigranty. Tyto společnosti se dostaly s přibývající uprchlickou krizí ke značným příjmům.

Loni skončilo za mřížemi v rámci stejného vyšetřování postupně více než 30 lidí. Policie všechny podezřívá z podílu na mafiánské síti, která ve státní správě hlavního města korumpovala, různě podváděla, prala špinavé peníze a uplácela. V čele sítě působil podle vyšetřovatelů hlavně „krajně-pravicový terorista“ Massimo Carminati, který byl zatčen už loni. Policie v roce 2014 uvedla, že do případu je zapletena přinejmenším mafie Sacra Corona Unita. V Itálii fungují čtyři hlavní mafiánské skupiny - kromě apulijské Sacry Corony Unity je to neapolská Camorra, kalábrijská 'Ndrangheta a sicilská Cosa Nostra.

I přes dílčí úspěchy přitom stát stále zůstává výrazně pozadu. Podle daňových úřadů vyperou italské mafie přes své podniky ročně 170 miliard eur. To odpovídá desetině italského hrubého domácího produktu. Z velkého koláče si římská pokladna loni ukousla pouhé tři miliardy. Nejvíc mafiánským kruhům vynáší právě drogy. Třeba 80 procent kokainu do Evropy míří přes 'Ndranghetou kontrolované přístavy. Dobře vynášejí i černé skládky toxických odpadů, které zabíjejí desítky lidí ročně - včetně malých dětí.

Na 'Ndranghetu si došlápli také kanadští policisté

Shodou okolností ve středu oznámila kanadská policie rozbití sítě 'Ndranghety působící v oblasti Toronta. Při zátahu zadržela 19 osob podezřelých z ilegálního obchodování s drogami a se zbraněmi a rovněž z vydírání. Je mezi nimi údajně i kmotr celé kanadské odnože 'Ndranghety Giuseppe Ursino.

Královská kanadská policie upřesnila, že věk zadržených se pohybuje od 26 do 66 let. Do operace, která byla výsledkem mezinárodní spolupráce, se zapojilo 260 strážců zákona. Vyšetřování aktivit torontské větve 'Ndranghety začalo už před dvěma roky a dál pokračuje. Nařízeno bylo více než 25 domovních prohlídek. Při dosud provedených raziích policisté zabavili několik střelných zbraní, kokain, hašiš a blíže neurčené množství peněz pocházejících z trestné činnosti.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Čína hlásí růst loňský růst ekonomiky o pět procent

Čínská ekonomika v loňském roce vzrostla o pět procent, oznámil podle zpravodajských agentur čínský statistický úřad. Údaj je tak podle agentury Reuters v souladu s vládním cílem. V posledním čtvrtletí loňského roku čínské hospodářství vykázalo meziroční růst o 4,5 procent. Údaje jsou mírně nad očekávání analytiků.
03:20Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Do druhého kola prezidentských voleb v Portugalsku postoupili opoziční politici

Postup do druhého kola prezidentské volby mají po sečtení téměř sta procent okrsků jistý socialistický bývalý vicepremiér António José Seguro a šéf krajně pravicové strany Chega (Dost) André Ventura. Oba politici zastupují opozici. Premiér Luís Montenegro uvedl, že politický prostor jeho vlády nebude v druhém kole zastoupen. Nikoho zatím v druhém kole, které se uskuteční 8. února, nepodpořil, podotýkají portugalská média.
před 2 hhodinami

Nejméně 21 obětí má nehoda dvou vysokorychlostních vlaků ve Španělsku

Po nehodě dvou vysokorychlostních vlaků na jihu Španělska zemřelo nejméně 21 lidí. Zhruba třicet pasažérů je těžce zraněných. Uvedl to tamní ministr dopravy Óscar Puente. Cestující z obou vlaků museli být evakuováni. Na palubě obou vlaků bylo podle prohlášení úřadů přibližně 500 lidí.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Prokurdské síly potvrdily dohodu s Damaškem, odchází ze dvou oblastí

Kurdy vedená koalice Syrské demokratické síly (SDF) potvrdila sjednání dohody o příměří s vládou v Damašku, uvedla v noci na pondělí agentura AFP. Velitel SDF Mazlúm Abdí oznámil, že prokurdské milice odchází ze dvou oblastí, aby prý konflikt „nepřerostl do občanské války“. Dohodu s Kurdy oznámil v neděli prozatímní syrský prezident Ahmad Šará.
před 4 hhodinami

Při lesních požárech v Chile zemřelo nejméně osmnáct osob

Při lesních požárech na jihu Chile zemřelo nejméně osmnáct lidí. Více než 50 tisíc osob muselo být evakuováno. Oznámila to podle agentury AFP tamní vláda. Chilský prezident Gabriel Boric vyhlásil v neděli brzy ráno ve dvou regionech na jihu země stav katastrofy.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

V Praze přistálo letadlo s Čechem, kterého věznili ve Venezuele

Letadlo s Čechem Janem Darmovzalem, kterého rok a čtyři měsíce věznil ve Venezuele režim autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, přistálo v Praze. Na svobodu se spolu s dalšími cizinci dostal poté, co Spojené státy na začátku ledna z Caracasu unesly Madura a jeho ženu do USA. V Otázkách Václava Moravce nedělní přílet avizoval ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). Česko je podle něj připraveno začít s obnovou diplomatických vztahů s Caracasem. Posléze připojil, že letadlo přepravilo do Prahy také tři další bývalé vězně venezuelského režimu.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Evropská unie podle FT zvažuje cla za 93 miliard eur v odvetě za Trumpovy hrozby

Evropská unie zvažuje, že zavede na zboží ze Spojených států dovozní cla v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Mohla by také omezit přístup amerických společností na unijní trh. Uvádějí to zdroje britského deníku Financial Times (FT). Tímto plánem by Unie mohla reagovat na tarify, kterými hrozí americký prezident Donald Trump těm ze spojenců v NATO, kteří se staví proti jeho kampani za získání Grónska.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Státy by měly přispět miliardu dolarů za stálé členství v Radě míru, žádá Trump

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa žádá příspěvek ve výši nejméně jedné miliardy amerických dolarů (20,9 miliardy korun) od každé země, která se chce stát stálým členem jeho nové Rady míru, píše agentura Bloomberg s odvoláním na návrh charty organizace. Trump by se stal jejím prvním předsedou a rozhodoval by o zemích, které do ní budou přizvány. Kritici mají obavy, že se Trump snaží vytvořit konkurenci Organizace spojených národů (OSN), kterou dlouhodobě kritizuje, informuje Bloomberg.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...