V USA prošel sněmovnou krizový příspěvek i rozpočet na obranu. Na tahu je Senát

Sněmovna reprezentantů schválila zvýšení jednorázové pomoci pro většinu Američanů z 600 na 2000 dolarů. Vyslyšela tak přání Donalda Trumpa. Přehlasovala také prezidentovo veto a schválila zákon o obranném rozpočtu ve výši 740 miliard dolarů (téměř 16 bilionů korun). K oběma předlohám by se měl nyní vyjádřit republikány ovládaný Senát.

Výplata jednorázového příspěvku je součástí stimulačního balíku na pomoc americké ekonomice zasažené pandemií covidu-19. Už dříve soubor opatření schválily obě komory parlamentu a po průtazích způsobených požadavky na zvýšení jej nakonec podepsal i Trump.

Zvýšení schválila sněmovna, kde mají většinu demokraté. Podle agentury AP se čeká, že Senát s těsnou republikánskou většinou bude proti s argumentem přílišné zátěže pro rozpočet. Republikáni vyčíslili náklady na 464 miliard dolarů (téměř deset bilionů korun).

První přehlasované veto?

Zákon o obranném rozpočtu prošel sněmovnou díky 322 hlasům kongresmanů z obou stran, proti jich bylo jen 87. Senátoři by měli o předloze rozhodovat ještě tento týden. K přehlasování prezidentského veta je třeba dvoutřetinová většina hlasů.

Návrh předpokládá mimo jiné zvýšení platů amerických vojáků o tři procenta. Kromě rozpočtu ale norma obsahuje i řadu dalších ustanovení, která přímo nesouvisí s financováním armády. Počítá například s rozšířením sankcí kvůli plynovodu Nord Stream 2. Podobný zákon přijímá Kongres každoročně od roku 1961, uvedla agentura Reuters.

Trump ho vetoval, protože žádal mimo jiné, aby zákonodárci do normy vložili nesouvisející omezení týkající se společností vlastnících sociální sítě, které jsou podle něj proti němu zaujaté. Nelíbila se mu také pasáž o přejmenování vojenských základen, které nesou jména generálů bojujících v občanské válce v letech 1861 až 1865 na straně Konfederace. Současný šéf Bílého domu vetoval celkem osm zákonů. Nikdy se je dosud nepodařilo zvrátit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Kvůli clům hrozí omezení výroby a propouštění, upozorňují čeští exportéři

Cla, jejichž zavedení ve středu ohlásil prezident USA Donald Trump, zasáhnou negativně v Česku především subdodavatelský průmysl. Hrozí, že bude muset omezovat výrobu a propouštět, uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Samotné podniky mají podle něj jen velmi omezené možnosti, jak se s americkými cly vyrovnat. Získání nových trhů pro české zboží bude obtížné, pomoci by mohla vláda. Reakce EU má být podle Hospodářské komory pragmatická a jednotná.
14:21Aktualizovánopřed 13 mminutami

Rubio ujistil, že USA jsou součástí NATO a chtějí Alianci silnější

Spojené státy jsou součástí NATO a přejí si Severoatlantickou alianci silnější, řekl ministr zahraničí USA Marco Rubio v Bruselu, kde se koná dvoudenní jednání šéfů diplomacií NATO. Členské země, včetně USA, by podle něj měly své obranné výdaje zvýšit na úroveň pěti procent svého hrubého domácího produktu, také vzhledem k současným bezpečnostním výzvám. Čtvrteční a páteční schůzka je prvním aliančním jednáním, kterého se Rubio jako nový americký ministr zahraničí účastní.
09:24Aktualizovánopřed 15 mminutami

Maďarsko odstoupí od Mezinárodního trestního soudu, oznámil Orbán

Maďarská vláda odstoupí od Mezinárodního trestního soudu (ICC), protože se stal politickým, uvedl ve čtvrtek podle Reuters premiér Viktor Orbán. Jeho izraelský protějšek Benjamin Netanjahu, který je právě na návštěvě Budapešti navzdory zatykači ICC, označil rozhodnutí maďarské vlády za odvážné a zásadové, soud je podle něj zkorumpovaný. Vedení instituce je rozhodnutím Budapešti znepokojeno a v dopise ji vyzvalo k pokračování spolupráce.
10:25Aktualizovánopřed 22 mminutami

Části USA decimují tornáda, hrozí historické srážky

Americká Národní meteorologická služba (NWS) varovala ve čtvrtek před nebezpečím velmi silných záplav části amerického Jihu a Středozápadu poté, co se regionem od Texasu po Michigan prohnaly velmi silné bouře doprovázené tornády. Vyžádaly si životy nejméně šesti lidí, píše server televize CNN.
12:23Aktualizovánopřed 36 mminutami

Trhy se propadají po oznámení amerických cel

Světové trhy reagují na oznámení nových cel na dovoz zboží do Spojených států propadem, oslabují akcie i dolar, který ztrácí i k české koruně. Poklesu se nevyhnul ani bitcoin. Propadem o více než procento zahájily obchodování i české akcie. Podle analytiků cla zřejmě zpomalí růst tuzemské ekonomiky.
11:30Aktualizovánopřed 40 mminutami

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent.
05:46Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Česko kvůli slintavce omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska

Česko od půlnoci omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska. Kamiony budou moci překračovat hranice jen na vybraných pěti přechodech, kterými budou Mosty u Jablunkova, Starý Hrozenkov, Bílá-Bumbálka, Lanžhot a nově přibude Hodonín. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) to řekl Seznam Zprávám. Omezení by se mělo týkat všech kamionů nad 3,5 tuny, které převáží nejen zvířata a živočišné produkty, ale i jakékoliv další zboží.
17:12Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Pokud chce žít Evropa v bezpečí, musí dávat více na obranu, míní Pojar

Evropa musí dávat víc peněz na svou obranu, pokud chce uchovat transatlantickou vazbu a žít v příštích desetiletích v bezpečí, řekl poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar na čtvrteční konferenci Bezpečná budoucnost pořádané premiérem Petrem Fialou (ODS). Řečníci se během projevů i následné diskuse věnovali různým bezpečnostním aspektům, včetně evropské spolupráce či ruské války na Ukrajině.
před 2 hhodinami
Načítání...