Nejméně třicet lidí zemřelo v noci na středu v tlačenici o svátku Kumbh mélá v indickém městě Prajágrádž. Podle světových agentur to po mnohahodinovém čekání na oficiální bilanci oznámily indické úřady. Hinduistický svátek je označován za největší náboženské shromáždění na světě.
Během tlačenice při hinduistickém svátku zemřelo nejméně třicet lidí
Vaibhav Krišna z policie v Prajágrádži podle agentury AP sdělil, že dalších šedesát lidí bylo po tlačenici hospitalizováno se zraněními. Agentura Reuters předtím s odvoláním na tři zdroje z policie uvedla, že do márnice místní nemocnice bylo po tlačenici převezeno bezmála čtyřicet těl.
Podle AFP se tlačenice odehrála v noci, když tisíce věřících spěchaly k soutoku posvátných řek Ganga a Jamuna na první rituální koupel dne ještě před východem slunce. Mezi lidmi vypukla panika a dav pak prorazil bezpečnostní zábrany, uvedla stanice NDTV.
Premiér Naréndra Módí vyjádřil na sociální síti X soustrast s těmi, kteří „ztratili členy své rodiny“. O množství zemřelých se nezmínil. Hlavní ministr státu Uttarpradéš Jógí Áditjanáth ve stejnou dobu uvedl, že situace je pod kontrolou, ani on ale počet obětí nesdělil.
Opozice kritizuje nedostatečnou přípravu
Zpravodajka BBC informovala, že největší nemocnice byla obehnána barikádou a policisté do ní nepouštějí média. Zároveň se úřady snaží miliony návštěvníků uklidnit.
„Rád bych všechny vyzval, aby nevěřili negativním zvěstem. Situace je pod kontrolou. Nicméně tlak davu tu rozhodně je, protože v půl deváté ráno posvátnou koupel vykonalo třicet milionů věřících,“ uvedl předseda vlády Uttarpradéše Yogi Adityanath.
Na ochranu věřících byla povolána speciální policejní jednotka určená pro krizové situace, která má dostat dav znovu pod kontrolu. Té se vymknul navzdory tomu, že kvůli podobným tragédiím v minulosti nasadila policie mimořádná opatření a plánovala je dlouhé měsíce dopředu. Ve městě je 2,7 tisíce kamer i centra, kde lidé mohou shánět informace o příbuzných ztracených v davu.
Opozice ostře kritizuje pořadatele – podle ní neštěstí způsobila nedostatečná příprava a to, že pořádnou ochranu dostaly jen ti nejdůležitější hosté. Obrovské davy tragédie od posvátné koupele neodradila. Od začátku náboženského festivalu před dvěma týdny už ji podle úřadů vykonalo na dvě stě milionů lidí.
Hinduistický svátek Kumbh mélá je označován za největší náboženské shromáždění na světě. Při více než čtyřicet dní trvajícím svátku se noří do řeky Gangy desítky milionů poutníků z řad hinduistů, asketů i zahraničních turistů. Hinduisté věří, že sváteční koupelí ze sebe smyjí hříchy, a uspíší tak cestu ke konci reinkarnace na tomto světě a dosažení nirvány. Od roku 2017 je svátek zapsán na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO.
Putující svátek
Kumbh mélá se koná čtyřikrát za dvanáct let a místo konání se střídá ve městech Prajágrádž, Hardvár, Nášik a Udždžain. Jednou za dvanáct let má navíc přívlastek „mahá“ (velká), protože jde o největší ze čtveřice poutí. Letos svátek připadá na Prajágrádž v indickém státě Uttarpradéš. V tomto městě je soutok pro hinduisty posvátných řek Gangy, Jamuny a mystické podzemní řeky Sarasvatí. První rituály letošní poutě Mahá kumbh mélá začaly v polovině ledna.
V roce 2013 zahynuly podle BBC tři desítky lidí při tlačenici na nádraží v Prajágrádži, když se ve městě shromáždili poutníci.