V tlačenici je třeba vzepřít se a nekřičet, radí šéf pražské záchranky

9 minut
Rozhovor s šéfem pražské záchranky Petrem Kolouchem
Zdroj: ČT24

Pro správnou pomoc při tragédií s více zraněnými je nejdůležitější organizace, říká Petr Kolouch, který šéfuje Zdravotnické záchranné službě hlavního města Prahy. Ocenil nasazení kolegů v Soulu, kde v tlačenici při halloweenských oslavách zemřelo v sobotu přes sto padesát lidí. Záchranáři o víkendu kvůli podobné situaci vyjížděli i do Slušovic na Zlínsku, kde bylo na tamní diskotéce při panice v davu zraněno osm lidí, část z nich nezletilých. Šéf pražské záchranky věří, že výchovou mladých lidí by bylo možné podobným situacím předcházet. A radí, že pokud se už člověk v nebezpečné tlačenici ocitne, musí být jeho prioritou zajistit si dostatečný prostor pro dýchání.

Zprávy od volajících v podobně nepřehledných situacích, jako byla ta na diskotéce ve Slušovicích nebo při halloweenské oslavě v Soulu, nebývají nejpřesnější. Zásadní jsou proto pro záchranáře informace od první výjezdové skupiny, která je okamžitě na místo poslána. „Na ni se, prosím, nezlobme, ona neléčí, ona musí podat situační zprávu, abychom věděli, co se skutečně děje,“ upozorňuje Kolouch.

Červená, žlutá, zelená

První výjezdová skupina stanovuje také příjezdové a odsunové trasy. I s ohledem na chování davu, který se chce z místa neštěstí co nejrychleji dostat. Některé trasy má záchranka vytipované dopředu. „Rizikové objekty v Praze, kde jsou velká shromáždění, máme značeny v mapách a víme kudy najet,“ dodává Kolouch.

Obraz o situaci doplní vyhodnocení záznamů z kamerových systémů a spolupráce s dalšími složkami Integrovaného záchranného systému, tedy hasiči a policií. Kolouch vyzdvihuje, že zásadní pro zvládnutí tragédie na místě je fungující organizace pomoci.

„Při takové události to není o jednotlivci,“ říká. Zvládnutí situace řídí za policisty, hasiče i zdravotní záchranáře vždy jeden velící zástupce. Označeni jsou červenými vestami. Na zdravotnících je roztřídění pacientů podle závažnosti zranění. „Červená značí, že skutečně jde o život, u žluté je čas, a zelená je pro chodící, které je potřeba hlavně evakuovat,“ upřesnil Kolouch.

Když nemůžete odejít, hlavně dýchejte

Připravit se na možné riziko při návštěvě akcí, kde se shromažďuje více lidí, mohou i sami účastníci. „Říkáme tomu situation awareness (povědomí o situaci).“ Špatné je podle něj jít do prostoru, kde není jasné, kudy vede cesta ven. „Jsem přesvědčen, že při kvalitní výchově mladých lidí se takovýmto událostem dá předcházet,“ domnívá se Kolouch.

Pokud se člověk přesto do tlačenice dostane, měl by zkusit zajistit si potřebný prostor. „To znamená trošku se schoulit, ruce dát před sebe a udržet hrudník, abychom se mohli nadechovat a vydechovat,“ radí šéf pražské záchranky. Největším nebezpečím při uváznutí v davu je totiž dušení. „Prostě se vzepřít – a nekřičet. Křikem si ubíráte síly a dech,“ dodává Kolouch s vědomím, že v dané situaci je těžké to vše zvládnout a nepodlehnout panice.

Dušení je nebezpečné především proto, že bez pomoci se člověk rychle ocitne v ohrožení života. „Ve chvíli, kdy tělo čtyři minuty nedýchá, mozek nemá kyslík, tak je záchrana velmi složitá,“ potvrzuje Kolouch.

První pomoc funguje

První pomoc přitom často závisí na přítomných lidech, jak bylo vidět i při neštěstích v Soulu a Slušovicích. „Pravidelně vyhodnocujeme statistky, kolik resuscitací bylo zahájeno ještě před naším příjezdem, a blížíme se devadesáti procentům,“ těší Koloucha.

„A pak máme ještě prvosledové hlídky městské policie, které jsou vybaveny defibrilátory, takže záchranný řetězec se daří zlepšovat a je to i vidět na definitivním propuštění z nemocnice bez neurologického postižení. Máme z toho radost,“ podotýká Kolouch. V Praze se například lidé mohou zásadám první pomoci přiučit i díky návodům v městské hromadné dopravě.

Správnému rozhodnutí, jak se zachovat, nijak nenapomáhá, pokud je ohrožený člověk pod vlivem alkoholu. Po neštěstí na diskotéce ve Slušovicích diagnostikovali lékaři lehkou intoxikaci alkoholem i některým nezletilým návštěvníkům, jejichž zranění si vyžádalo odvoz do nemocnice.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Rakušan na celostátním sněmu obhájil post předsedy hnutí STAN

Starostové a nezávislí (STAN) si v sobotu vybírali nové vedení. Na celostátním sněmu v Praze obhájil bez protikandidáta funkci předsedy hnutí vicepremiér Vít Rakušan. Prvním místopředsedou byl opět zvolen ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který byl stejně jako Rakušan jediným kandidátem. Na řadové místopředsedy STAN kandidovalo pět osob. Post neobhájil poslanec Jan Lacina, jehož nahradí náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
09:46Aktualizovánopřed 26 mminutami

O budoucnosti fotbalu na vesnicích a malých městech debatovali hosté Zkraje

Fotbal je nejrozšířenějším českým sportem, počet klubů se ale snižuje – za posledních osm let jich zmizelo 437, šlo především o venkovské oddíly. Jak se fenomén tohoto sportu na amatérské úrovni odráží v životě lidí právě na venkově? Jakou budoucnost mají kluby z vesnic a malých měst? K debatě v pořadu Zkraje přijali pozvání sekretář a trenér mládeže SK Jesenec-Dzbel Vladislav Matějka, bývalý reprezentant Roman Hubník, starostka Drnovic Zuzana Hermanová (ODS), člen rady Národní sportovní agentury František Horák, sociální geograf Ondřej Slach a režisér a herec Jakub Kohák. Diskuzi moderovali Klára Radilová a Martin Laštůvka.
před 2 hhodinami

Praha 4 vyzývá ke změně názvu stanice metra D. Historik snaze nerozumí

Radnice Prahy 4 požaduje, aby hlavní město zvolilo definitivní názvy stanic budoucí linky metra D, nelíbí se jí část pracovně používaných názvů. Vadí jí stanice pojmenovaná po spisovateli Ivanu Olbrachtovi, a to kvůli jeho komunistické minulosti. „Pokud jsme schopni ovlivnit název nového prostoru, udělejme to,“ vyzývá starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS). Historik Petr Zídek však Olbrachta za kontroverzního nepovažuje. Debatovali v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem.
13:49Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Hygienici našli všechny kontakty muže s podezřením na ebolu

Pacient přijatý v pátek do pražské Fakultní nemocnice Bulovka s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu je ve stabilizovaném stavu. Je to Američan, který se pohyboval v oblasti Konga. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény. Výsledky testů, které určí typ nákazy, budou zřejmě v sobotu odpoledne, vzorky nemocnice poslala do berlínského Institutu Roberta Kocha.
08:56Aktualizovánopřed 4 hhodinami

„Tichý zabiják.“ Vysoký tlak nebolí, může ale způsobit vážné problémy

Čím dál více Čechů trápí vysoký krevní tlak. Pokud se hypertenze neléčí, způsobuje vážné poškození srdce. Někdy se o vysokém krevním tlaku také mluví jako o tichém zabijákovi, protože mimo jiné zvyšuje riziko mozkové mrtvice, selhání ledvin nebo způsobuje i poruchy zraku. Podle Světové zdravotnické organizace má vysoký krevní tlak celkem 1,28 miliardy dospělých ve věku 30 až 79 let, přičemž celých 46 procent o své nemoci ani neví.
před 9 hhodinami

Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce

Chladné počasí na začátku května zastavilo rojení kůrovce. Protože létá při teplotách nad dvacet stupňů Celsia, stihne letos vytvořit jen dvě generace. Podle odborníků tak nehrozí kalamitní rok, kdy má kůrovec tři generace. Jak jeho nápor ale lesy zvládnou, bude v průběhu roku záležet i na množství vláhy. I kvůli kůrovci lesníci dbají na různé stáří stromů v lesích.
před 10 hhodinami

Nová kampaň má odlehčit rodinám, které pečují o nemocné blízké

Tři sta tisíc lidí v Česku podřizuje svůj život členu rodiny, který by se kvůli nemoci o sebe sám nepostaral. Jde o domácí pečující, kteří se o blízké většinou starají bez nároku na odměnu i odborné průpravy. Podle lékaře Ferdinanda Poláka se objevily případy, kdy se pacienti museli vrátit do nemocnice, protože se o ně daný člověk již nemohl starat. „Byl nevyspalý, unavený, sám téměř zkolaboval. Pokud nic neuděláme se systémem, tak se to bude opakovat,“ varoval. I proto lékaři pomáhají rodinám zvládnout péči doma. Mnohé ale o pomoci neví. Odlehčit jim chce nová kampaň organizace Dech života s názvem Nestíhám žít, pečuji 24/7.
před 11 hhodinami

Pražská Bulovka přijala pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu

Pražská nemocnice Bulovka v pátek večer přijala pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu, výsledky testů budou v sobotu, uvedla pro server Novinky.cz mluvčí nemocnice Eva Stolejda Libigerová. Podle serveru byl na Bulovku pacient převezen z Tábora, podezření se má týkat krvácivé horečky – mohlo by jít o ebolu nebo marburg.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...