V Thajsku začal soud s expremiérkou Šinavatrovou

Bangkok - V Thajsku začal soudní proces s bývalou premiérkou Jinglak Šinavatrovou. Státní zástupce ji viní z korupce a podvodů při udělování kontroverzních vládních dotací prodeje rýže. Šinavatrové hrozí až deset let ve vězení.

Šinavatrová musela odstoupit z funkce loni v květnu po bouřlivých nepokojích, když ji ústavní soud shledal vinnou ze zneužití moci. Necelé dva týdny po její rezignaci se moci v zemi chopila armáda, údajně kvůli znovunastolení pořádku. Šinavatrové bylo zakázáno na pět let působit v politice.

Krátce po převzetí moci armádou se začalo hovořit o podvodech souvisejících s vládními dotacemi rýže. Vláda Šinavatrové údajně od farmářů nakupovala úrodu za vyšší než tržní cenu a připravila tím státní pokladnu o 600 miliard bátů (436 miliard korun). Podle kritiků tak Šinavatrová odměňovala své stoupence, avšak ona sama tvrdí, že šlo o snahu pomoci zemědělcům.

Šinavatrová má v Thajsku řadu příznivců i odpůrců (zdroj: ČT24)

Expremiérčini stoupenci v hluboce rozdělené zemi kritizují obvinění jako spiknutí tradičních elit, mezi něž armáda a soudy patří. Odpůrci Šinavatrové naopak argumentují, že po programu, který expremiérce zajistil popularitu na venkově, zbyly státu hromady neprodané rýže ve skladech a že šlo o hospodářskou pohromu.

Na Šinavatrovou čekali před soudní budovou její příznivci
Zdroj: Reuters, Chaiwat Subprasom

Sedmačtyřicetiletou političku před soudní budovou čekalo asi 50 stranických kolegů a dalších příznivců. Všechna obvinění, která proti ní byla vznesena, Šinavatrová znovu odmítla a označila je za politicky motivovaná. Novinářům řekla, že si je jistá, že se její nevina prokáže.

Další líčení bylo odročeno na 21. července. Šinavatrová bude muset do té doby vždy žádat soud o povolení v případě, že bude chtít odcestovat do zahraničí.

Thajsko čelí politické nestabilitě od roku 2006, kdy armáda svrhla premiéra a bratra Šinavatrové Tchaksina. Rod Šinavatrů je velmi populární mezi thajským venkovským obyvatelstvem, ale má četné nepřátele ve městech a mezi příslušníky střední třídy, kteří Šinavatry viní z korupce. Politické strany napojené na miliardáře Tchaksina Šinavatru vítězí v parlamentních volbách od roku 2001.

Vydáno pod