V Sýrii byly použity chemické zbraně, tvrdí Britové

Londýn - Odborníci z britské armády našli prý důkazy o tom, že v občanském konfliktu v Sýrii byly použity chemické zbraně. K tomuto zjištění jim pomohl vzorek půdy, který si tajně odvezli do Británie za účelem dalšího zkoumání. Dle dnešního deníku Times, který se odvolává na anonymní zdroje, nelze vyloučit, že byl použit sarin. Tento nervový plyn použili například japonští extremisté v polovině 90. let proti civilistům, z nichž dvě desítky přišly o život a tisíce se jich přiotrávily.

V oblasti blízko syrské metropole Damašku byl údajně odebrán ze zasažené půdy vzorek, který byl následně propašován ze země do Británie. Testy v laboratořích chemického a biologického ústavu při britském ministerstvu obrany v Porton Downu ukázaly, že byl použit „určitý typ chemické zbraně“.

Odborníci nebyli s to zjistit, zda plyn použili příslušníci armády věrné prezidentovi Bašáru Asadovi, nebo povstalci, kteří se zmocnili již několika vojenských zařízení. Podle britského ministerstva obrany ale už jen možnost, že zbraně jsou v konfliktu používány, vzbuzuje hluboké znepokojení.

Anonymní zdroj v rozhovoru pro Times prohlásil, že rozhodně nejde o typ prostředku, jako může být například slzný plyn používaný proti demonstrantům, jak se někde tvrdí. „Je to něco jiného, i když není možné s jistotou říci, že jde o plyn sarin,“ řekl.

Sarinem se „proslavila“ japonská sekta Sekta Óm šinrikjó vedená poloslepým jogínem Šókó Asaharou. Její členové vypustili v roce 1995 nervový plyn do tokijského metra, kde zahynulo 12 lidí a 5 500 se jich přiotrávilo. Šlo tak o nejhorší teroristický čin v Japonsku od druhé světové války. Sekta stála i za sarinovým útokem o rok dříve na město Macumoto ve středním Japonsku, který si vyžádal osm mrtvých.

Asadův režim si nedávno stěžoval, že chemickou zbraň použili povstalci u Aleppa na severu země. Když ale OSN přichystala tým odborníků, který měl vyšetřit vícero podezřelých případů v různých částech Sýrie, odmítl inspektory do země vpustit.