V Súdánu protéká Nilem nejvíc vody od počátku měření. Záplavy zabily desítky lidí

Rekordní záplavy v Súdánu si vyžádaly desítky životů, zničily nebo poškodily desetitisíce domů a odřízly několik čtvrtí v hlavním městě Chartúmu. Tam se stéká Bílý a Modrý Nil. Na Modrém Nilu by velkou vodu měla zadržovat obří přehradní nádrž v sousední Etiopii, která se nyní naplňuje.

Vzestup Nilu bývá v létě běžným jevem, letos je však bezprecedentní. Voda zaplavila velká území se zemědělskou půdou a poprvé ve známé historii také hlavní ulice v Chartúmu.

„Vody Nilu zaplavily náš dům včera (ve středu) o půlnoci,“ řekl agentuře Reuters Ahmed Bastaví, obyvatel města Umdurmán na břehu řeky. Celou noc se podle svých slov snažil dům zachránit, nakonec se ale musel dívat, jak se bortí kvůli vodou nasáklým zdem z nepálených cihel.

„Nikdy jsme nezažili takové záplavy. Úřady nám poskytly zeminu a pytle, nepodařilo se nám ale vodu zastavit a domy byly zničeny,“ dodal Bastaví.

Nejvíc od roku 1912

Průměrná výška hladiny Modrého Nilu, který se v Chartúmu stéká s Bílým Nilem a společně vytvářejí řeku Nil, dosáhla podle vyjádření ministra pro závlahy Jásira Abbáse 17,43 metru. Je to nejvíc od roku 1912, kdy se s měřením v této zemi začalo. Voda v Modrém Nilu má navíc podle ministerstva v nadcházejících dnech dále stoupat.

Ministerstvo vnitra v úterý sdělilo, že povodeň dosud zabila 86 lidí, zničila 18 tisíc domů a dalších 32 tisíc jich poškodila.

Rezervoár etiopské obří přehrady, ležící nedaleko hranic se Súdánem, se podle očekávání vlády v Addis Abebě naplní do tří let. Stavba rozsáhlého vodního díla vyvolala napětí ve vztazích Etiopie se Súdánem a Egyptem. Obě země na dolním toku řeky se obávají, že nádrž bude mít za následek pokles průtoku v Nilu, a omezí tak jejich přístup k pitné vodě.

Načítání...