V německé zoo uvízly desítky lidí v lanovce vysoko nad řekou, záchrana trvala hodiny

Téměř sedmdesát lidí evakuovali hasiči v neděli večer z lanovky v zoo v německém Kolíně nad Rýnem. Důvodem byla jedna zaseknutá kabina, která zastavila celou lanovku. Většina kabin uvízla nad řekou ve výšce až 40 metrů. Záchrana trvala přes pět hodin, jeden člověk skončil v nemocnici.

K incidentu došlo v neděli zhruba v půl čtvrté odpoledne. Cestující náhle zaskočilo prudké zabrzdění lanovky. Způsobila to kabina číslo 38, která se zasekla na jednom z pylonů. Seděli v ní čtyři cestující, mezi nimi dvě děti.

Většina z 32 kabin lanovky uvízla nad řekou, a jejich osazenstvo proto museli hasiči složitě dostávat do bezpečí. K některým gondolám ve výšce až 40 metrů dosáhly ze břehu výsuvné žebříky, ale většina z více než šedesáti postižených musela být zachráněna z lodí.

Do vyprošťování lidí se kromě stovky hasičů zapojili i výškoví záchranáři. Zdravotní potíže postihly dva lidi – těhotnou ženu a muže, který musel být převezen do nemocnice. Mezi uvízlými bylo i dvacet dětí. „Něco takového se tu ještě nestalo,“ citovala agentura DPA mluvčího hasičů.

V říjnu 2014 sice došlo k mimořádné události kvůli silnému větru, tehdy ale musela být evakuována jen jedna gondola. Byla v ní rodina se dvěma dětmi, kterou záchranáři spustili na loď.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Stíhačky NATO sestřelily dron nad Lotyšskem, uvedla Riga

Stíhačky mise NATO sestřelily v pátek nad ránem dron, který pronikl do lotyšského vzdušného prostoru, oznámily tamní ozbrojené síly. Riga kvůli incidentu vyhlásila vzdušný poplach pro několik oblastí na východě země. Finsko ve stejnou dobu omezilo leteckou a námořní dopravu ve východní části Finského zálivu.
04:58Aktualizovánopřed 17 mminutami

Oblast u Tokia zasáhly rekordní deště, několik lidí zemřelo

Nejméně čtyři lidé zemřeli při záplavách po prudkých bouřích východně od japonské metropole Tokia. Píší to agentury AFP a AP. Přívalové deště, záplavy a sesuvy půdy ochromily část dopravy zejména v prefektuře Čiba na ostrově Honšú. Desítky tisíc domácností se ocitly bez elektřiny, sedm tisíc jich přes noc uvázlo na letišti Narita u Tokia.
07:49Aktualizovánopřed 41 mminutami

Farage se po výhře v doplňovacích volbách vrátí do parlamentu

Lídr britské populistické strany Reform UK Nigel Farage vyhrál doplňovací volby v Clactonu, a vrátí se tak do parlamentu. Uvedla to britská stanice BBC. Politik v červenci po skandálu s nepřiznanými dary v hodnotě milionů liber oznámil, že se vzdává svého poslaneckého mandátu a bude se o něj znovu ucházet. V doplňovacích volbách nyní získal více než 22 tisíc hlasů.
07:20Aktualizovánopřed 55 mminutami

Represe v pákistánském Kašmíru budí obavy z indického scénáře

Pákistánem spravovanou částí Kašmíru hýbou už dva měsíce největší nepokoje za dekády, které mají desítky obětí. Protestující žádají ekonomické a ústavní reformy včetně zrušení křesel pro uprchlíky, které podle nich posilují vliv Islámábádu. Úřady během místních voleb zablokovaly internet, zavedly zákaz vycházení a omezily zahraniční média. Kašmířané mají obavy z opakování indického scénáře, kdy Nové Dillí v roce 2019 s podporou masivní vojenské operace a represí integrovalo svou část Kašmíru.
před 3 hhodinami

Vedení Kennedyho centra chce navzdory soudu vrátit Trumpovo jméno do názvu

Vedení Kennedyho centra ve Washingtonu chce vrátit do názvu této významné kulturní instituce jméno amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podle agentur AP a Reuters to uvedla demokratická členka Sněmovny reprezentantů a správní rady centra Joyce Beattyová.
před 4 hhodinami

V Clactonu skončily doplňovací volby

V britském obvodu Clacton skončily doplňovací parlamentní volby, které rozhodnou o návratu šéfa Reform UK Nigela Farage do Dolní sněmovny. Oficiální volební účast dosáhla 44,37 procenta, tedy méně než při parlamentních volbách v roce 2024, píše web BBC.
01:25Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Trump zavedl až stoprocentní cla na drony

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek podepsal výnos, který zavádí až stoprocentní cla na dovoz bezpilotních letounů a jejich součástí. Na drony dovážené z Evropské unie a některých dalších zemí se bude vztahovat 15procentní clo. Bílý dům krok zdůvodňuje národní bezpečností a snahou snížit závislost Spojených států na zahraničních dodavatelích.
před 7 hhodinami

Rusko zaútočilo na železnici nebo přístav Izmajil. Úřady hlásí mrtvé

Rusko zaútočilo dronem na osobní vlak v Oděské oblasti, dva lidé zemřeli. Ve stejné oblasti v noci na čtvrtek zaútočily ruské síly na říční přístav Izmajil. Ukrajinská obrana zneškodnila 111 ze 133 ruských dronů, uvádí letectvo napadené země. Ruské úřady tvrdí, že ukrajinské drony napadly Baškirsko, Orenburskou oblast a Sevastopol.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.