V Nebrasce a Jižní Karolíně nečekaně neprošly zákony na omezení potratů

Omezení potratů v hluboce konzervativních amerických státech Nebraska a Jižní Karolína velmi těsně neprošlo hlasováním v zákonodárných sborech. Američtí zastánci práva na potrat se tak ve čtvrtek dočkali velkého a nečekaného vítězství, napsal v pátek list The Guardian. Těsné výsledky také vypovídají o rostoucí výbušnosti tématu mezi členy Republikánské strany, která se tradičně stavěla proti potratům.

V Nebrasce jsou potraty povolené do 20. týdne těhotenství. Nový zákon chtěl tuto dobu zkrátit na pouhých šest týdnů, což je zhruba okamžik, kdy lze poprvé zachytit tlukot srdce plodu. Bývalý šéf nemocnice a dnes senátor v Nebrasce Merv Riepe se ale zdržel hlasování o ukončení debaty o normě a v podstatě tak zablokoval její schválení. O normě, která má podporu nebraského republikánského guvernéra Jima Pillena, se tak nejspíš letos už hlasovat nebude, píše AP.

Riepe: Příliš krátká doba

Riepe odmítl normu podpořit, protože šest týdnů je podle něj příliš krátká doba a řada žen v této fázi těhotenství o dítěti ještě ani neví. Senátor podal návrh dodatku, podle kterého by byla hranice 12 týdnů a existovala by i řada výjimek, píše The Guardian.

Zastavení návrhu v metropoli Nebrasky Lincolnu oslavovali zastánci práva na potrat. Hlučně skandovali hesla „Čí je to parlament? Náš!“. „Bylo to nečekané, ale jsme tak šťastní, že jsme vyhráli. Bojovali jsme tvrdě. Tento zákon není to, co si přeje většina žen v tomto státě,“ řekla Jo Gilesová.

V Jižní Karolíně zákonodárci hlasovali v poměru 22 ku 21 pro odložení navrhovaného téměř úplného zákazu potratů do konce roku. V republikány ovládaném senátu Jižní Karolíny protipotratový zákon neprošel už potřetí a země tak může nadále poskytovat útočiště pro ženy z okolních států, kde byly potraty zakázány nebo omezeny, píše The Guardian. Potraty jsou tam možné do 22. týdne těhotenství.

Dlouhé projevy senátorek

Proti zákonu ve svých dlouhých projevech brojily členky zákonodárného sboru a poukazovaly na výraznou mužskou převahu. V jihokarolínském senátu, který má 46 členů, je totiž jen pět žen.

„Jediná věc, kterou můžeme udělat, když vy všichni, vy muži ve sněmovně, obrazně řečeno neustále fackujete ženy tím, že znovu a znovu a znovu vyzdvihujete potraty, je, abychom vám to vracely našimi slovy,“ řekla republikánská senátorka Sandy Sennová.

Americký nejvyšší soud loni po téměř 50 letech změnil výklad ústavy a umožnil jednotlivým státům USA zakazovat umělé ukončení těhotenství. Zákazy většiny interrupcí nyní podle listu The New York Times platí ve 13 státech, kde republikáni kontrolují regionální parlamenty.

Republikáni opatření tohoto druhu navrhli i v Kongresu USA, Sněmovna reprezentantů však žádný návrh ani po letošním nástupu republikánské většiny neschválila.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusko a Ukrajina se dohodly na výměně zajatců

K jednacímu stolu v Istanbulu poprvé od března 2022 zasedli zástupci Ukrajiny, Ruska a Turecka. Ukrajina a Rusko se dohodly na výměně tisícovky zajatců z každé strany, uvedl ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov. Obě země si podle Ankary také vymění písemné dokumenty se svými podmínkami pro dosažení příměří. V obecné rovině se též dohodly na dalším jednání. Delegace vedené poradcem Kremlu Vladimirem Medinským a Umerovem jednaly o zastavení bojů, na příměří se ale neshodly. Dvouhodinovému jednání předcházely dopolední rozhovory zástupců Kyjeva, USA a Turecka. Ještě předtím se vysocí představitelé napadené země setkali se západními partnery.
09:54Aktualizovánopřed 1 mminutou

Evropa se probudila a ví, co musí udělat, řekla na summitu EPC von der Leyenová

V Tiraně se v pátek koná summit Evropského politického společenství (EPC). Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na něm prohlásila, že se Evropa probudila a ví, co pro svou budoucnost musí udělat. Akce se účastní i český premiér Petr Fiala (ODS). Ten se před odletem vyjádřil, že s lídry evropských zemí bude jednat především o ekonomických tématech. Sejít se plánuje i s von der Leyenovou, s níž chce řešit situaci ohledně dostavby Jaderné elektrárny Dukovany.
07:41Aktualizovánopřed 25 mminutami

Izraelské údery na severu Gazy zabily podle úřadů téměř sto lidí

Téměř sto lidí zahynulo od půlnoci při izraelských úderech na severu Pásma Gazy, uvedla podle stanice BBC místní civilní obrana. Agentura AP píše o nejméně 93 mrtvých. Stovky dalších Palestinců byly podle ministerstva zdravotnictví v Gaze zraněny. Izrael v posledních dnech útoky výrazně zintenzivnil. Úřady v Pásmu Gazy jsou ovládané teroristickým hnutím Hamás a údaje není možné nezávisle ověřit.
11:28Aktualizovánopřed 35 mminutami

Muskův chatbot psal o „genocidě bílých“, i když nebyl tázán

Někteří uživatelé sociální sítě X si v posledních dnech stěžovali na to, že chatbot umělé inteligence Grok ve svých odpovědích přidával zmínky o „genocidě bílých“ v Jihoafrické republice. Tu zmiňoval i u naprosto nesouvisejících témat. Společnost xAI, jejímž majitelem je Elon Musk, poruchu vysvětluje neoprávněnou úpravou v systému chatbota.
14:03Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Hlas Ameriky propustí asi třetinu zaměstnanců, píší média

Americká veřejnoprávní rozhlasová stanice Hlas Ameriky (VOA), která se soudí s administrativou prezidenta Donalda Trumpa, se rozloučí se stovkami smluvních zaměstnanců, píší o tom deníky The New York Times (NYT) a The Washington Post (WP). Listy uvádějí, že propouštění se dotkne pěti až šesti set spolupracovníků stanice. Podle WP jim smlouvy končí k 30. květnu.
před 3 hhodinami

Thajská policie obvinila 17 lidí kvůli pádu výškové budovy při zemětřesení

V souvislosti se zřícením výškové budovy v Bangkoku během březnového zemětřesení thajská policie obvinila stavebního magnáta a dalších šestnáct lidí. Informuje o tom agentura AP. Neštěstí si vyžádalo 92 mrtvých.
před 4 hhodinami

U Ria pluje zelená skvrna, v Sao Paulu zmodral potok

U pobřeží brazilského Ria de Janeiro poblíž pláže Barra da Tijuca se ve čtvrtek objevila masivní tmavá skvrna. Úřady se domnívají, že znečištění vzniklo snížením odlivu a teplotním rozdílem mezi vodami. Jiní experti uvažují, že na vině je neuspořádaný růst měst a nedostatečná hygiena v regionu.
před 5 hhodinami

Exšéfa FBI Comeyho vyšetřují pro podezření z výzvy k atentátu na Trumpa

Americké tajné služby vyšetřují bývalého šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho, informují média. Ten podle ministryně vnitřní bezpečnosti Kristi Noemové v nyní už smazaném příspěvku na sociálních sítích vyzval k atentátu na prezidenta Donalda Trumpa.
před 6 hhodinami
Načítání...