V íránském dopise do Bruselu není o zastavení jaderného programu ani slovo

Teherán - Írán se v dopise, který dnes předal zástupcům Evropské unie, nezmiňuje o tom, že by výměnou za hospodářskou spolupráci ukončil svůj jaderný program. Spojené státy a Británie přitom v pondělí pohrozily Teheránu dalšími sankcemi, pokud země nepřijme zatím poslední nabídku Západu. Stálí členové Rady bezpečnosti OSN a Německo, takzvaná skupina P5+1, budou o obsahu dopisu jednat ve středu, američtí představitelé ho ale už dnes označili za nepřijatelný.

„Předaný dopis není odpovědí na nabídku. V dopise se nehovoří o zmrazení jaderného programu,“ vyjádřil se podle agentury Reuters nejmenovaný íránský představitel. Brusel podle agentury Reuters potvrdil, že dopis od íránské vlády dostal, informace o jeho obsahu ale nezveřejnil. Podle íránské agentury ISNA je obsahem dopisu přepis pondělního telefonického rozhovoru hlavního íránského jaderného vyjednávače Saída Džalílího s vysokým představitelem Evropské unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javierem Solanou.

Pentagon mezitím Teherán varoval, že jakýkoliv pokus uzavřít Hormuzský průliv by poškodil zájmy Íránu. Uzavřením důležité trasy pro export ropy včera pohrozil šéf velitel íránských revolučních gard Mohammad Alí Džafarí. Írán by prý trasu zavřel v případě, že by byl vojensky napaden kvůli jadernému programu.

Západ se už dlouhou dobu snaží přimět Teherán, aby ustoupil od aktivit, které podle podezření velmocí mají vést k výrobě jaderných zbraní. To ale Írán vytrvale popírá. Právě o uplynulém víkendu vypršela lhůta pro odpověď na nejnovější neformální nabídku Západu slibující Íránu dalekosáhlou hospodářskou spolupráci za alespoň dočasné zastavení některých jaderných aktivit, především procesu obohacování uranu.

„Pokud od Íránu nedostaneme jasnou kladnou odpověď, budeme muset přijmout další opatření. Politické vedení skupiny P5+1 svolalo na zítřek (na středu) konferenci,“ řekl dnes mluvčí amerického ministerstva zahraničí Gonzalo Gallegos. Ten už v pondělí uvedl, že nabídka velmocí zahrnovala všechno, co Teherán potřebuje pro vybudování moderního civilního jaderného programu.

Teherán dnes rovněž potvrdil, že ve čtvrtek do země přijede inspektor Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Olli Heinonen. Podle agentury ISNA stráví Heinonen v Íránu tři dny, během kterých bude monitorovat íránský jaderný program. Zástupci MAAE přesný program Heinonenovy cesty nesdělili.