V čele Litvy bude stát poprvé žena

Vilnius - Eurokomisařka pro rozpočet Dalia Grybauskaitéová se s největší pravděpodobností stane první ženou, která se postaví do čela Litvy. V nedělních prezidentských volbách získala přes dvě třetiny hlasů z téměř 96 procent sečtených hlasů. Volební komise sdělila, že se hlasování zúčastnilo 51 procent voličů, což je druhá podmínka k tomu, aby se nemuselo konat druhé kolo voleb. Dalia Grybauskaitéová se již prohlásila vítězem voleb. „Jsem velmi ráda, že mě lidé volili, protože vím co dělat, abych pomohla Litvě v této těžké situaci,“ řekla.

Volby se konaly v obtížné ekonomické situaci, do níž se země dostala v důsledku globální ekonomické krize. Vysoká podpora, jíž se 53letá Grybauskaitéová těší, nasvědčuje tomu, že Litevci už přestali věřit v zázračné záchranné balíčky a podpůrné programy, které favoritka voleb v minulosti kritizovala, a chtějí zásadnější změny politiky.

Za ní se s pouhými 12 procenty umístil sociálnědemokratický kandidát Algirdas Butkevičius. Všech dalších pět uchazečů nedostalo ani sedm procent.

Nová hlava státu se ujme svého úřadu 12. července. Předpokládá se, že premiér Andrius Kubilius ve své funkci zůstane, avšak mohly by nastat změny v čele některých ministerstev. „Není tajemství, že nejsem spokojena s některými ministry. Mají čas se zlepšit nebo najdeme náhradu,“ upozornila Grybauskaitéová.

Zvolená prezidentka, která pět let pracovala v Evropské komisi, nahradí Valdase Adamkuse, jenž odchází z úřadu po dvou volebních obdobích.