V Berlíně hořela budova filharmonie

Berlín - Až do večerních hodin likvidovali dnes hasiči požár budovy Berlínské filharmonie v centru německé metropole. Příčinou požáru bylo pravděpodobně vznícení vrstvy izolačního materiálu ve střešní konstrukci, koncertní síň podle prvních poznatků poškozena nebyla. Hasiči se zaměřili na ohnisko požáru v riskantní operaci přímo na střeše, z níž dnes odpoledne několik hodin stoupal hustý kouř. Mluvčí hasičů Marco Trenn potvrdil, že požár se omezil pouze na střechu.

Budovu zachvátil požár v době, kdy uvnitř končil koncert. Budova s kapacitou 2 400 lidí byla po druhé hodině odpoledne evakuována, s živlem bojovalo 170 hasičů. Nikdo nebyl zraněn.

Podle mluvčí Berlínských filharmoniků požár pravděpodobně vznikl při práci svářečů. Policie se domnívá, že hořet začalo u střechy nedaleko čestné lóže. Hasiči vycházejí z předpokladu, že se vznítil zvukově izolační materiál. Hudebníci byli i po evakuaci v doprovodu hasičů vpuštěni dovnitř, aby vynesli hudební nástroje, koncertní křídla či tympány však zůstaly uvnitř. Hudebníci se obávali hlavně škod, které by mohla napáchat voda z hasičských cisteren. Množství vody přitom podle hasičů nateklo do předsálí budovy.

Žlutá stavba asymetrického tvaru z roku 1963 stojící nedaleko Postupimského náměstí patří mezi symboly Berlína a má podle znalců jednu z nejlepších koncertních síní. Filharmonie nyní hledá náhradní prostory pro koncerty naplánované na pátek až neděli. Některé z nich by se mohly odehrát v sousedním sále komorní hudby, který se nachází v samostatném sousedním objektu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Japonsko hlásí po zemětřesení třicet zraněných. Možné jsou další otřesy

Při zemětřesení o síle 7,5 stupně, které v pondělí zasáhlo severovýchod Japonska, utrpělo zranění nejméně třicet lidí. O aktuální bilanci informovala premiérka země Sanae Takaičiová, bezpečnostní složky dříve hovořily o 23 zraněných. Japonská meteorologická služba (JMA) varovala, že v příštích dnech mohou nastat podobné, nebo dokonce silnější otřesy, informovaly agentury Reuters a Kjódó.
02:43Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Trump schválil za „určitých podmínek“ vývoz některých čipů Nvidia do Číny

Bílý dům za určitých podmínek povolí vývoz čipů H200 společnosti Nvidia do Číny. Americký prezident Donald Trump to napsal na své sociální síti Truth Social. Doplnil, že o tom již informoval čínského vládce Si Ťin-pchinga, který na zprávy „reagoval pozitivně“. Společnost bude moci podle zpravodajských agentur prodávat vyspělý čip používaný k vývoji umělé inteligence pouze předem schváleným zákazníkům.
00:06Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Unijní podpora Ukrajiny je neochvějná, uvedli po schůzi se Zelenským lídři EU

Unijní podpora Ukrajiny zůstává při pokračujících mírových rozhovorech neochvějná, shodli se po schůzce s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady António Costa. Zelenskyj označil společný postup se zástupci Evropské unie (EU) a generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem za koordinovaný a konstruktivní, uvedly agentury Reuters a DPA.
01:33Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ukrajinky se v armádě uplatňují jako pilotky dronů

Jedním z největších problémů ukrajinské armády je nedostatek vojáků. Už od začátku plnohodnotné ruské invaze proto v uniformách slouží i značné množství žen – často v první linii. Tam se ale musely potýkat s tím, že některé z nich měly problém s fyzickou náročností. Ženy proto hledají uplatnění například jako operátorky a pilotky dronů či spojařky. V současnosti slouží přes sedmdesát tisíc Ukrajinek, což je o pětinu více než před čtyřmi roky. A pět a půl tisíce z nich v první linii. S hledáním pozice, na kterou se nejlépe hodí, jim dokáže pomoci armáda.
před 2 hhodinami
Načítání...