Už stavíme kasárna pro nové divize, které budou čelit NATO, oznámil ruský ministr

Rusko do konce roku vytvoří tři nové divize na západě a na jihu země jako protiváhu k posilování sil Severoatlantické aliance (NATO) v blízkosti Ruska. Oznámil to ruský ministr obrany Sergej Šojgu, podle kterého se už budují kasárna pro nové jednotky.

Velení ruské armády avizovalo vytvoření tří nových motostřeleckých divizí už v lednu. Podle agentury TASS mají být nové jednotky rozmístěny v okolí Rostova na Donu na jihozápadě země a ve Smolenské a Voroněžské oblasti na západě Ruska. Každá divize má čítat okolo deseti tisíc vojáků.

„Ministerstvo obrany přijímá řadu opatření s cílem čelit posilování sil NATO v bezprostřední blízkosti ruských hranic. Do konce roku se zformují dvě nové divize v Západním vojenském okruhu, jedna v Jižním vojenském okruhu,“ řekl ruský ministr obrany Šojgu během porady s podřízenými.

Podle ministra se už na místech, kde mají být nové jednotky dislokovány, staví, a to způsobem a technologií umožňující „postavit budovu během tří, maximálně čtyř týdnů“. Moduly lze v případě potřeby zase rozebrat a převézt jinam, a to včetně kotelen.

Předpokládá se, že červencový summit NATO ve Varšavě schválí posílení „východního křídla“ kvůli obavám východoevropských členů aliance z agresivní politiky Ruska, jak se projevila anexí Krymu a propuknutím konfliktu na východě Ukrajiny. Hovoří se například o americké brigádě, která by byla v regionu fakticky ustavičně na cvičení, nebo o aliančních praporech v Pobaltí, Polsku a Rumunsku.

Vydáno pod