Útok u indického konzulátu v Afghánistánu: 9 mrtvých

Kábul - Terčem tří sebevražedných útočníků se dnes stal indický konzulát ve východoafghánském městě Dželálábádu. Policistům se je podařilo zabít dříve, než pronikli do budovy, přesto ale stačili zabít údajně až devět civilistů a zranit nejméně 24 dalších, včetně jednoho afghánského vojáka. Všichni zaměstnanci konzulátu jsou v pořádku, potvrdilo indické ministerstvo zahraničí.

Atentátníci zaútočili na konzulát kolem 10:00 místního času. Policisté na ně začali střílet, když se přiblížili ke kontrolnímu stanovišti nedaleko budovy indické mise. Jeden z útočníků pak odpálil nálož v zaparkovaném autě.

Výbuch zabil devět náhodných kolemjdoucích, většinou dětí, a zranil dalších 24 osob, včetně jednoho policisty, uvedl zástupce policejního šéfa provincie Nanganhár Masúm Chán Hašimí. Zamýšleným terčem atentátníků byl indický konzulát, potvrdil jeho nadřízený Muhammad Šaríf Amin.

Většina zraněných a zabitých jsou ale podle něj věřící vycházející z protilehlé mešity. Nejméně hodinu po atentátu se v oblasti útoku ozývala střelba. Ulice kolem indického konzulátu policie uzavřela.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/AP/Babrak

V textové zprávě zaslané médiím radikální hnutí Taliban odmítlo jakoukoliv spojitost s dnešním atentátem na indický konzulát. Právě Taliban přitom stojí za většinou útoků proti domácím i zahraničním cílům v Afghánistánu. Jejich terčem se už v minulých letech staly i indické zastupitelské úřady v Afghánistánu.

Násilí v Afghánistánu neustává, jeho oběťmi se přitom stávají hlavně civilisté. Počet mrtvých a zraněných civilistů v afghánském konfliktu stoupl v prvních šesti měsících letošního roku o 23 procent ve srovnání s týmž obdobím loni. Celkem bylo v prvním pololetí roku 2013 zabito či zraněno 3 852 civilistů, uvedla v nedávné zprávě Asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA).

Útok v Dželálábádu se odehrál v době, kdy USA varovaly své občany před cestami do zahraničí s poukazem na hrozbu možného teroristického útoku plánovaného al-Káidou na srpen především proti cílům na Blízkém východě a v severní Africe. V této souvislosti nařídily Spojené státy na neděli uzavření 21 svých ambasád a konzulátů v muslimském světě, včetně kábulské diplomatické mise.