Francouzské úřady na základě otisků prstů identifikovaly útočníka, který v sobotu večer v centru Paříže nožem zabil jednoho člověka a čtyři další zranil. Jde o Čečence narozeného v roce 1997 v Ruské federaci. S odvoláním na zdroje blízké vyšetřování o tom informovala agentura AFP s tím, že rodiče mladíka vyslýchá policie. Útočníka, který u sebe neměl žádné doklady, policie při zásahu zastřelila. Čtveřice pobodaných zraněných je mimo ohrožení života.
Útočník z Paříže je podle médií Čečenec narozený v Ruské federaci
Čečenec měl podle médií francouzské občanství, některé portály původně uváděly, že měl i ruský pas. Úřady se ale k útočníkově identitě doposud oficiálně nevyjádřily. „Požádali jsme o informace o této osobě a od francouzských úřadů očekáváme odpověď,“ sdělila agentuře TASS tisková atašé ruského velvyslanectví ve Francii Anna Šlyčková.
Informaci, že měl pachatel činu francouzské občanství, potvrdil také čečenský vůdce Ramzan Kadyrov, podle kterého se muž jmenoval Chasan Azimov. Narodil se prý v Čečensku, jeho ruský pas je ale už neplatný.
Francouzská média, která se odvolávají na zdroje z vyšetřování, uvádějí, že se útočník jmenoval Khamzat Azimov. Narodil se podle nich v listopadu 1997 a francouzským občanem se stal v roce 2010 spolu se svou matkou.
Server Europe 1 napsal, že mladík měl čistý trestní rejstřík, ale zajímaly se o něj kvůli radikálním islámským názorům francouzské tajné služby. Podle stanice BFM TV byl asi před rokem jako svědek vyslýchán protiteroristickým oddělením kvůli svým vazbám na blíže neupřesněného člověka v Sýrii.
Francouzská policie zároveň ve Štrasburku zadržela přítele útočníka, který zabil v sobotu v Paříži jednoho člověka a další čtyři zranil. Chce ho vyslechnout.
K odpovědnosti za sobotní útok se již přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS), která útočníka označila za jednoho ze svých bojovníků. Podle Islámského státu útočník svým činem vyslyšel jeho výzvy, aby přívrženci organizace napadali členy vojenské koalice vedené Spojenými státy, která bojuje proti extremistům v Iráku a Sýrii. Francouzská armáda je aktivním členem koalice od roku 2014, připomněla agentura AP.
IS se ale zejména na Západě hlásí prakticky ke všem teroristickým činům. Portál Europe1 v této souvislosti poznamenal, že vazby mezi Čečencem a IS prozatím nebyly potvrzeny.
Policisté muže, který nožem bodal kolemjdoucí, zastřelili. Prokurátor François Molins uvedl, že podle svědků útočník křičel Alláhu akbar (Bůh je veliký). „Na základě metody útoku zahájil protiteroristický útvar vyšetřování pro podezření z vraždy a pokusu o vraždu s teroristickým motivem,“ sdělil Molins.
Čečenci jako pachatelé útoků nejsou výjimeční
Čečenci jako pachatelé teroristických útoků nejsou výjimeční. Příkladem jsou bratři Džochar a Tamerlan Carnajevové, kteří v roce 2013 podnikli bombový útok na maraton v Bostonu. Při explozích zahynuli tři lidé a dalších více než 260 bylo zraněno. Zatímco Tamerlan byl při následném policejním zátahu zabit, Džochara policie dopadla a v roce 2015 mu soud uložil trest smrti.
- Čečensko, autonomní republika Ruské federace v předhůří Kavkazu, zdevastovaly dvě války mezi místními separatisty a Ruskem a také teroristické útoky militantních separatistů a organizovaný zločin. Velké boje s čečenskými separatisty už ustaly před lety a republice vládne tvrdou rukou Ramzan Kadyrov, dávající najevo loajalitu k Moskvě. Čas od času však dají o sobě vědět islamisté, usilující o vytvoření islámského státu na ruském Kavkaze. Čečenskou stopu nese podle médií i sobotní útok nožem ve Francii, při kterém zahynul jeden člověk.
- Život v Čečensku se v uplynulých letech postupně vrátil na místní poměry do normálu, i za přispění štědrých dotací Moskvy. Kadyrov je však kritizován za pošlapávání lidských práv, podle analytiků se to ale Moskvě jeví jako přijatelná cena za stabilitu. Povstalci se mezitím ještě více radikalizovali a stále podnikají izolované útoky a jejich akce se přelily i do sousedních oblastí a do centrálního Ruska.
- Největší masakr se udál 1. září 2004, kdy asi 30 pročečenských ozbrojenců vniklo do školy ve městě Beslan v Severní Osetii a zadrželo 1120 lidí. Zásah ruských ozbrojených sil si vyžádal 331 obětí z řad rukojmích (186 byly děti); zabito bylo 31 teroristů a 12 příslušníků speciálních sil.
Útok se odehrál v sobotu krátce před 21:00 SELČ v druhém pařížském obvodu v blízkosti paláce Garnier, který je sídlem Pařížské národní opery. Jedná se o rušnou turistickou oblast s množstvím barů, restaurací a divadel, která bývá v sobotu večer pravidelně zaplněna davy lidí.
Obětí se podle ministra vnitra Gérarda Collomba stal 29letý muž. „Znovu bylo zasaženo mládí Francie,“ konstatoval Collomb. Čtveřice pobodaných zraněných je mimo ohrožení života.
Útočník vážně pobodal 34letého muže a 54letou ženu a lehce zranil ještě 26letou ženu a 31letého muže. Národnost zraněných upřesněna prozatím nebyla. Stav vážně zraněného muže byl považován za kritický. Collomb v neděli ale prohlásil, že se podrobil operaci a že lékaři jeho život zachránili.
Macron: Francie neustoupí nepřátelům svobody
Francouzský prezident Emmanuel Macron v reakci zdůraznil, že Francie neustoupí „nepřátelům svobody“. Ve svém vyjádření na Twitteru rovněž pochválil policisty, kteří zneškodnili útočníka. „Francie znovu platí krví, ale neustoupí ani o píď nepřátelům svobody,“ podotkl Macron.
Policisté se údajně nejprve pokusili útočníka zneškodnit elektrickým paralyzérem, a když se jim to nepodařilo, zahájili na něj palbu. Kromě prezidenta Macrona jejich rychlý zákrok ocenil i premiér Édouard Philippe a ministr vnitra Collomb. „Útok v Paříži: Klaním se před chladnou hlavou a schopností policejních sil, které zneškodnily útočníka, (rychle) reagovat,“ uvedl na Twitteru ministr. „Mé první myšlenky směřují k obětem tohoto hnusného činu,“ dodal.
Naopak šéfka krajní pravice Marine Le Penová využila útok ke kritice vlády. „Občané Francie se již nespokojí s komentáři, očekávají činy,“ uvedla po útoku, který označila za dílo islamisty.
Francie se v posledních letech potýká s teroristickými útoky islámských radikálů, kteří už v minulosti využili jako zbraně i nožů, například v Marseille v říjnu 2017. Naposledy na konci března útočil islamista na jihozápadě Francie. Při atentátu, který byl prvním od zrušení výjimečného stavu v loňském roce, zahynuli čtyři lidé.
Zatím nejhorší teroristický útok posledních let si v roce 2015 vyžádal v Paříži 130 obětí. Celkem od počátku roku 2015 zahynulo při teroristických útocích ve Francii podle AFP 254 lidí.