Ústavní krize v Iráku se prohlubuje, hromadně rezignovaly desítky poslanců

4 minuty
Horizont ČT24: V Iráku se prohlubuje ústavní krize
Zdroj: ČT24

Vítěz loňských voleb v Iráku Muktada Sadr prosadil hromadnou rezignaci poslanců své strany. Ani osm měsíců po volbách nemá Irák novou vládu a prezidenta. Podle ústavy nyní můžou na uprázdněná místa nastoupit konkurenční kandidáti. Odchodem nejsilnějšího šíitského politického bloku mimo parlament se ale prohlubuje ústavní krize. Sadr je už po desítky let jednou z nejvlivnějších osobností iráckého veřejného života. Odstup si udržel od Američanů i od Íránu.

Třiasedmdesát poslanců už nikdy na parlamentní schůzi nedorazí, jednací sál je poloprázdný. Jejich lídr naplnil své hrozby. „Pokud je Sadristické hnutí překážkou pro utvoření vlády, všichni poslanci za naše požehnané hnutí jsou připraveni rezignovat na své mandáty,“ řekl Sadr už před několika dny. Nyní oznámil, že se rozhodl stáhnout z politického procesu, aby nemusel mít nic do činění se „zkorumpovanými“ politiky.

Muktada Sadr přitom už mnohokrát dokázal, že vliv a stoupence si umí udržet i mimo parlament. Vyrůstal v prostředí šíitského islámu. Jeho otec Mohamed byl významným duchovním, který byl zabit roku 1999, patrně na příkaz Saddáma Husajna. Diktátor ale o čtyři roky později skončil.

Sny o demokracii narazily

Když Amerika mluvila o novém Iráku, představovala si prozápadní figury jako Ahmada Šalabího. „Sjednotíme všechny politické proudy na základě pluralistického, demokratického, parlamentního a federativního systému pro celý Irák,“ hlásal předseda exilového Iráckého národního kongresu Šalabí před dvaceti lety.

Sny o rychlém zavedení demokracie v Iráku ale narazily na realitu rozdělené země, ve které se základním organizačním principem společnosti stala příslušnost k etnické nebo náboženské skupině.

A tehdy přišel čas pro Muktadu Sadra. Pro velkou část šíitské komunity byl autoritou. Když pár měsíců po invazi utvořily americké jednotky kordon okolo jeho domu, přišly protestovat tisíce jeho stoupenců.

Disponoval i polovojenskými oddíly. Nebál se jít do konfrontací s Američany, ale zároveň balancoval tak, aby si udržel status někoho nepostradatelného. „Ozbrojené operace vyžadují povolení od náboženských autorit a takové povolení nebylo zatím vydáno. Takže nyní máme na mysli nenásilný odpor,“ říkal Sadr v létě 2003.

Od té chvíle uplynulo skoro dvacet let. Američané už dávno v Iráku nerozdávají karty. Muktada Sadr naopak zůstává. Dříve bojoval proti Američanům, teď je hlavním odpůrcem íránského vlivu v Iráku. Představuje šíitský klerikalismus domácí provenience, bez vměšování z Teheránu.

„Irák musel vždycky bojovat za to, aby se udržel jako jeden stát tváří v tvář separatistickým silám, které se ho snažily a snaží rozdělit,“ připomíná orientalista Mordechaj Kedar.

Odchod Muktady Sadra ze zablokovaného parlamentu teď naznačuje, že Irák se ocitá v politickém vzduchoprázdnu. A to pro tuto zemi není příliš veselá zpráva.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Prokuratura obvinila podezřelého z útoku ve Vancouveru z vraždy

Kanadská prokuratura obvinila z několikanásobné vraždy muže, který v sobotu ve Vancouveru najel autem do davu na pouličním filipínském festivalu, čímž zabil jedenáct lidí a více než dvacet dalších zranil. Podle vyšetřovatelů je možné, že proti němu vznesou další obvinění, napsala agentura AP. Terorismus jako motiv činu policie už v neděli vyloučila, uvedla ale, že muže znala z minulosti kvůli jeho psychickým problémům.
07:39Aktualizovánopřed 6 mminutami

Orbánova vláda čelí obvinění z nelegálních dotací pro provládní média, píší FT

Vláda maďarského premiéra Viktora Orbána čelí obvinění z nelegálních dotací ve výši více než jedné miliardy eur (25 miliard korun) pro provládní média, píší Financial Times (FT). Obvinění dle listu dále navyšuje obavy, že státní podpora je využívána k posílení moci maďarského vůdce. Dvě tamní média – list Magyar Hang (Maďarský hlas) a ještě další, který si přál zůstat v anonymitě – FT potvrdily, že v pondělí v této souvislosti podají stížnost Evropské komisi.
před 8 mminutami

KLDR poprvé potvrdila vyslání vojáků na pomoc Rusku ve válce

Vládce Kremlu Vladimir Putin vyjádřil vděčnost vůdci Severní Koreje Kim Čong-unovi za účast vojáků KLDR v bojích v ruské Kurské oblasti proti ukrajinské armádě. Pchjongjang tvrdí, že tak přispěl k vyhnání ukrajinských vojsk z ruského území, píší agentury s odvoláním na státní média KLDR. Moskva hlásí, že její armáda vytlačila z Kurské oblasti všechny zbývající ukrajinské vojáky. Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj však v neděli sdělil, že ukrajinští vojáci v Kurské a Bělgorodské oblasti dál bojují.
05:52Aktualizovánopřed 45 mminutami

Globální bělení korálů zrychlilo. Ušetřena zůstává sotva pětina

Víc než 80 procent korálů po celém světě bledne vinou vysokých teplot, uvádí americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA). První velké bělení korálů začalo na konci minulého století, současná změna je ale podle amerických vědců zatím nejrozsáhlejší. V korálových útesech přitom žije velké množství mořských živočichů a jejich ekosystémy přinášejí lidem potravu, zpevňují pobřeží a ukládají škodlivé látky.
před 50 mminutami

Úder USA v Jemenu zasáhl věznici pro migranty, tvrdí hútíové

Jemenští povstalci hútíové dle agentury AP tvrdí, že nejméně 68 lidí zahynulo při amerických náletech v severní provincii Saada. Podle nich útok zasáhl věznici pro africké migranty. USA se k tomu zatím nevyjádřily. Američané měli udeřit také na jemenské hlavní město Saná, kde podle tvrzení povstalců zahynulo zhruba deset lidí. Informace o obětech však zatím nepotvrdily žádné nezávislé zdroje.
před 1 hhodinou

„Příhodný konec bídného života.“ Před 80 lety byl zastřelen Benito Mussolini

Přesně před osmdesáti lety zemřel Benito Mussolini, který proslul jako čelní představitel fašistické Itálie titulovaný duce. V zemi zavedl cenzuru tisku a zavlekl Itálii po boku nacistického Německa do druhé světové války. Zemřel 28. dubna 1945 po boku své milenky Clary Petacciové, kdy byl bez soudu zastřelen partyzány. Jejich těla pak byla pověšena za paty hlavou dolů před čerpací stanicí na milánském Piazzale Loreto.
před 3 hhodinami

Policie ve Francii kvůli útokům na věznice podniká rozsáhlé razie

Francouzská policie od pondělního rána podniká po celé zemi rozsáhlé razie, které souvisejí s nedávnými útoky na věznice. Informovala o tom agentura AFP, podle které policisté zadrželi nejméně dvacet lidí.
před 3 hhodinami

Trump chce, aby Putin přestal střílet na Ukrajině a podepsal mírovou dohodu

Šéf Bílého domu Donald Trump prohlásil, že chce, aby vládce Kremlu Vladimir Putin zastavil útoky na Ukrajině a podepsal s Kyjevem mírovou dohodu. Trump také řekl, že jeho nedávné setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským ve Vatikánu proběhlo dobře a že si myslí, že Zelenskyj je připraven vzdát se poloostrova Krym, napsala agentura AFP.
06:18Aktualizovánopřed 3 hhodinami
Načítání...