USA opevňují hranici kvůli migrantům. Trump mluví až o 15 tisících vojáků, míří k ní i ozbrojení civilisté

Události ČT: Na hranicích s Mexikem se rozmísťuje americká armáda (zdroj: ČT24)

Až 15 tisíc amerických vojáků by mohlo posílit ostrahu hranice s Mexikem, kam z jihu míří karavana středoamerických migrantů. Řekl to americký prezident Donald Trump, podle něhož je ochrana hranice před migranty prioritou americké politiky. Na příchod karavany migrantů se připravují i ozbrojení protiimigrační aktivisté.

V Texasu již začala pohraniční stráž informovat majitele příhraničních pozemků, že do oblasti se chystají na vlastní pěst ozbrojení civilisté s cílem chránit hranici. Přítomnost milicionářských spolků u hranic mnozí vnímají negativně, neboť to podle nich jen povede k vyhrocení situace. Obávají se ostrých sporů.

Pentagon tento týden ohlásil, že kvůli migrantům na jižní hranici rozmístí 5200 vojáků. Trump později oznámil, že může vyslat k ochraně mexických hranic až trojnásobek vojáků – tedy až 15 tisíc. „Můžeme vyslat až něco mezi 10 tisíci a 15 tisíci příslušníků armády,“ uvedl. Ostrahu hranice s Mexikem přitom v minulosti již posílilo asi dva tisíce příslušníků národní gardy.

Mnohé americké protiimigrační spolky na internetu bijí na poplach, že příchod migrantů znamená válku a že je třeba hranice chránit. Trump v pondělí na sociální síti Twitter napsal, že součástí karavany jsou i příslušníci gangů. Pochod migrantů do USA pak označil za invazi, na kterou se USA a vojáci připravují.

Trumpova slova o invazi kritizovala řada osobností včetně české rodačky a bývalé nejlepší tenistky světa Martiny Navrátilové, která emigrovala do USA. Ta na Twitteru napsala, že karavana není invaze a že invaze byl vpád vojsk Sovětského svazu a jeho spojenců do Československa v srpnu 1968.

Zpravodaj ČT Miřejovský: Migranti jsou na jihu Mexika, americké úřady mají několik týdnů na přípravu (zdroj: ČT24)

Milicionářka dostala za zabití dvou amerických civilistů trest smrti

Šéfka texaské milice Minuteman Shannon McGauleyová agentuře AP řekla, že již nyní jsou členové organizace na třech hraničních postech a že očekává, že v dalších dnech na pomezí dorazí až stovka dalších lidí.

Stanice Fox News poznamenala, že přítomnost milicionářů a dobrovolníků na hranicích není novinkou, neboť civilní hlídky takto slouží již desítky let. Běžnou praxí je, že samozvaná ostraha v případě zjištění nelegálního vstupu do země vyrozumí pohraniční stráž. Ne vždy se ovšem takové počínání obejde bez problémů.

Například v roce 2009 milicionářka Shawna Fordeová v Arizoně během razie v domě nedaleko hranic, který se svými druhy považovala za drogové doupě, zabila dva americké občany včetně devítileté dívky. Soud jí za útok uložil trest smrti.

K hranicím USA v současnosti míří dvě karavany migrantů, v nichž jsou i celé rodiny prchající před chudobou a vysokou kriminalitou. Větší skupina čítá okolo sedmi tisíc lidí především z Hondurasu a Guatemaly a nachází se v jihomexickém státě Oaxaca zhruba měsíc pěší cesty od hranice.

Načítání...