USA a Čína pokračují v diplomatické přestřelce

Peking/Washington - Vztahy mezi Čínou a USA se dramaticky ochlazují. Peking brání svou obchodní politiku vůči Spojeným státům a odmítl kritiku prezidenta Baracka Obamy, který slíbil vyvíjet soustavný tlak na Čínu, aby otevřela svůj trh americkým firmám a přestala uměle podhodnocovat svou měnu. Vztahy mezi oběma státy poškodila i dohoda o prodeji amerických zbraní Tchaj-wanu nebo kybernetické útoky na internetové aplikace provozované americkými společnostmi.

Nálada začíná být mrazivá a pomalu neuplyne den bez slovních přestřelek. Poslední rozbuškou bylo Obamovo vystoupení před demokratickými senátory. Krizí na kolena sražená americká ekonomika zoufale potřebuje vyvážet a USA Čínu obviňují, že jejich firmám hází klacky pod nohy.

„Uzavřeli jsme dohody, ve kterých obě strany souhlasily s otevřením svých trhů. My jsme to udělali. Problém je, že druhá strana zavádí řadu bezcelních překážek. Budeme na Čínu a ostatní země vyvíjet neustálý tlak, aby své trhy otevřely,“ řekl Obama senátorům.

Dalším sporným bodem je podle USA trvale podhodnocený kurz jüanu. Americké firmy tvrdí, že je to neférová výhoda pro čínský obchod. Obama slíbil problém řešit a čínská reakce na sebe nenechala dlouho čekat: „Hodnota jüanu se blíží přiměřenému a vyváženému stavu. Chci zdůraznit, že hodnota naší měny není hlavním důvodem obchodního deficitu Spojených států s Čínou,“ tvrdí mluvčí čínského ministerstva zahraničí.

Ekonomika není jediným problémem americko-čínských vztahů. Peking rozzuřila nedávná dohoda o dodávce amerických raket, lodí a vrtulníků Tchaj-wanu. Ten Čína považuje za své území. „Čína uvalí sankce na ty americké firmy, které se budou na prodeji zbraní Tchaj-wanu podílet,“ reagovalo čínské ministerstvo zahraničí.

K eskalaci napětí přispělo i to, že Bílý dům ve středu potvrdil, že se Barack Obama setká s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Ke schůzce by mohlo dojít ještě tento měsíc. Ani tady ale spory mezi největší a třetí největší ekonomikou světa nekončí. Washington po Pekingu požaduje, aby prošetřil kybernetické útoky proti společnosti Google. I když obě země jedním dechem dodávají, že dobré vztahy jsou v jejich zájmu, vypadá to, že budou mít dlouho co hasit.

Kubal: Jsme svědky nové bipolarity

Dalším jablkem sváru jsou i případné nové sankce proti Íránu kvůli jeho kontroverznímu jadernému programu. Čína je proti nim a namítá, že íránská strana je stále ochotná vyjednávat. USA a jejich evropští partneři se naopak chtějí právě ještě tento měsíc na nové rezoluci o Íránu dohodnout s Ruskem a Čínou.

Jak uvedl washingtonský zpravodaj ČT Michal Kubal, jsme svědky nového rozdělení světa mezi dvě velmoci. Na rozdíl od studené války se ale obě drží v šachu nikoliv zbraněmi, ale obchodní spoluprací a obchodní závislostí.

Spory mezi USA a Čínou neprospějí nikomu

Uplynulý měsíc naznačil, že letošní rok bude pro čínsko-americké vztahy velice obtížný. Ekonomické a obchodní spory mezi prvním a třetím největším hospodářstvím na světě neprospívají nikomu, a už vůbec ne v době, kdy se obě země stále vzpamatovávají z hospodářské krize. Čína může USA poškodit, přestane-li nakupovat americké dluhopisy. Američané se zase mohou mstít tím, že omezí nákup čínského zboží. Existují obavy, že se obě země uchýlí k hospodářskému protekcionismu, který by obnovu jejich hospodářství zpomalil. V čínských médiích proto už sílí hlasy vyzývající ke klidu a k dialogu, říká pekingský zpravodaj ČT Tomáš Etzler.

Načítání...