Uprchlické tábory zřizovat nebudeme. EU musí nést svou odpovědnost, odmítá Libye Zemanův nápad

Libye odmítá zřizovat tábory pro migranty, kteří se chtějí usadit v Evropě, jak navrhují někteří evropští politici, včetně českého prezidenta Miloše Zemana. Takový projekt by znamenal, že Evropská unie „odmítá převzít svou odpovědnost a přenést ji na (libyjská) bedra“, řekl ministr zahraničí mezinárodně uznávané vlády v Libyi Muhammad Táhá Sijála.

Tato myšlenka je rovněž „na hony vzdálená realitě v terénu“, vzhledem k tomu, že Libye je stále zmítána občanskou válkou, dodal Sijála, který se účastní jednání Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) ve Vídni.

Politici některých evropských zemí, včetně Rakouska a Maďarska, chtějí podle agentury AFP uzavřít s Libyí dohodu umožňující, aby se migranti, kteří již prošli jejím územím a dostali se do Evropy, mohli na její území vracet. Šlo by o podobnou dohodu, jaká byla uzavřena v březnu s Tureckem.

Návrhy zahrnují výstavbu obřích táborů financovaných a spravovaných Unií, kde by uprchlíci mohli žádat o azyl v Evropě a čekat na případné schválení.

Od začátku roku odcestovalo do Evropy přes Středozemní moře více než 300 000 migrantů a uprchlíků. Dalších 235 000 lidí se v Libyi k cestě do Itálie teprve chystá, uvedl na konci září vyslanec OSN v zemi Martin Kobler.

Zeman v rozhovoru, který vyšel v neděli v listu Financial Times, doporučil deportovat ekonomické uprchlíky z Evropy do „prázdných míst“ v severní Africe nebo na „neobydlené řecké ostrovy“. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek obratem ujistil, že tento typ řešení „není oficiální zahraniční politika vlády“.