Uprchlíci jsou jen projevem globalizace, tvrdí Merkelová

Příliv žadatelů o azyl je dalším projevem globalizace, z níž mělo Německo velký prospěch, pokud jde o dobývání nových trhů pro export. Prohlásila to německá kancléřka Angela Merkelová, která často čelí kritice za to, že do Evropy svými výroky prakticky pozvala statisíce migrantů.

„Vaše zkušenost z globalizace byla až dosud převážně taková: naše ekonomika proniká do dalších zemí, staví továrny, prodává výrobky a pozitivní je i bilance zaměstnanosti v Německu a našich podnicích,“ prohlásila kancléřka na kongresu největšího německého odborového svazu IG Metall ve Frankfurtu nad Mohanem. „Nyní jsme svědky opačného pohybu: je to globalizace, která přichází k nám,“ pokračovala Merkelová.

„To, o čem jsme si mysleli, že je daleko, například válka v Sýrii nebo chaos v Libyi, pro nás dostává konkrétní podobu ve formě uprchlíků. Měli bychom se naučit s tím vypořádat. (…) Budeme muset přijmout určitou míru legální imigrace, to je globalizace,“ pokračovala Merkelová.

Svůj postoj zdůvodnila mimo jiné silným zatížením států, jako je Turecko nebo Libye, vysokým počtem uprchlíků. „Břemeno budeme sdílet a budeme muset přijmout i určitou míru legální migrace. To je globalizace v praxi. Nemůžeme se v době chytrých telefonů, kdy lidé přesně vědí, jak si v Evropě žijeme, prostě izolovat,“ prohlásila Merkelová. I když masový příliv uprchlíků staví Evropu a Německo před velkou výzvu, je to důvod říci: „My to zvládneme“, zopakovala své heslo.

Šéf IG Metall Jörg Hofmann předtím požadoval spravedlivý přístup uprchlíků na německý pracovní trh. Firmy by podle něj měly nabídnout učební i pracovní místa. Špatnou cestou je podle něj naopak nabízení brigád uprchlíkům. „Neakceptujeme zaměstnávání druhé třídy, protože dělá z lidí lidi druhé třídy,“ řekl Hofmann.

Záchranné vesty na pláži řeckého ostrova Lesbos
Zdroj: Reuters/Yannis Behrakis

Největší evropská ekonomika, která je dlouhodobě světovým šampionem zahraničního obchodu, vyváží každý měsíc zboží za více než 100 miliard eur (zhruba 2,7 bilionu korun) a právě export v posledních desetiletích táhl růst německé ekonomiky. Německo letos oficiálně očekává příchod nejméně 800 tisíc uprchlíků a podle neoficiálních informací už v zemi jsou.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Kalifornský odvolací soud nařídil nové vynesení trestu pro Weinsteina

Kalifornský odvolací soud v pátek potvrdil rozhodnutí nižšího soudu v Los Angeles, který v roce 2022 uznal vinným někdejšího filmového producenta Harveyho Weinsteina ze znásilnění a sexuálního napadení nejmenované italské modelky a herečky, soud ale musí znovu rozhodnout o trestu. V noci na sobotu o tom informovala agentura AP, která poznamenala, že soud Weinsteinovi původně uložil 16leté vězení. Právní zástupci Weinsteina uvedli, že s nynějším verdiktem nesouhlasí a že odvolací proces tímto nekončí.
před 1 hhodinou

Zástupci USA, Izraele a Libanonu podepsali rámcovou dohodu pro mír

Zástupci Izraele, Libanonu a Spojených států podepsali v pátek večer ve Washingtonu rámcovou dohodu. Oznámilo to americké ministerstvo zahraničí, kde se vedla od úterý jednání mezi izraelskými a libanonskými diplomaty. Americký ministr zahraničí Marco Rubio uvedl, že dohoda zavádí rámec pro trvalý mír a bezpečnost. Podle médií počítá s částečným odchodem izraelské armády z jihu Libanonu. Boje v oblasti trvají od března, ačkoliv byla uzavřena příměří. Zástupce Hizballáhu pohrozil, že uplatňování dohody může vést k občanské válce v Libanonu.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Venezuela po zemětřesení omezila přístup do státu La Guaira

Venezuela po ničivém zemětřesení omezila přístup do severního státu La Guaira, který byl nejvíce postižen. Informovala o tom agentura AFP. Kontrolu nad oblastí převzala armáda. Úřady podle DPA uvedly, že cílem opatření je zajistit veřejný pořádek a usnadnit záchranářům práci.
před 3 hhodinami

USA oznámily nové údery na Írán v odvetě za útok na obchodní loď

Armáda Spojených států v pátek provedla nové údery na cíle v Íránu v reakci na čtvrteční íránský útok na obchodní loď v Hormuzském průlivu. Uvedlo to oblastní velitelství amerických ozbrojených sil CENTCOM. Íránské revoluční gardy oznámily, že v reakci na americký útok napadly vojenské základny Spojených států v regionu. V noci na sobotu o tom informovala agentura AFP.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Evropu sužují horka, počet obětí narůstá

Evropu sužují vlny veder. Teplotní rekordy padají v Británii, Francii i v Česku. Země hlásí také oběti. Počet utonulých, kteří se chtěli osvěžit koupáním, ve Francii vzrostl na padesát pět. Kvůli teplému a suchému počasí varují meteorologové před požáry. Ministerstvo zdravotnictví sestavilo desatero doporučení pro horké dny. Kvůli vedru se ruší také některé venkovní akce. Na víkend hlásí meteorologové až čtyřicet stupňů.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Trump pohrozil stoprocentním clem zemím, které zavedou daň z digitálních služeb

Americký prezident Donald Trump v pátek pohrozil, že uvalí stoprocentní clo na veškeré zboží ze zemí, které zavedou daň z digitálních služeb na firmy ze Spojených států. Nové clo by nahradilo veškeré obchodní smlouvy s USA, napsal Trump v příspěvku na své sociální síti Truth Social. Upozornil, že o zavedení daně jedná řada evropských zemí. Opatření namířená proti členským státům EU, o kterých Trump hovoří, mluvčí Evropské komise Olof Gill považuje za jednostranná a neodůvodněná.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Venezuela po zemětřesení hlásí téměř tisíc obětí, přes 50 tisíc lidí se pohřešuje

Počet potvrzených obětí dvojice středečních zemětřesení ve Venezuele stoupl na 920, oznámil podle Reuters předseda parlamentu Jorge Rodríguez. Informoval také o 3360 zraněných, zatímco tamní ministr zdravotnictví Carlos Alvarado už dříve hovořil o nejméně 4300 zraněných. Mezi oběťmi jsou i cizinci. Zástupce generálního tajemníka OSN Tom Fletcher řekl, že v zemi se pohřešuje na padesát tisíc lidí. Pomoc přislíbila řada států včetně Česka. Tuzemský specializovaný tým odletí do Venezuely v sobotu dopoledne.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

AfD je démonizována a čelí diskriminaci, prohlásili Klaus a Okamura na konferenci

Bývalý český prezident Václav Klaus a předseda české Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) v pátek vystoupili na konferenci, kterou v německém Spolkovém sněmu uspořádala strana Alternativa pro Německo (AfD). Klaus odsoudil „démonizaci“ strany, kterou loni německá civilní tajná služba označila za prokazatelně pravicově extremistickou. Podle Okamury čelí AfD v Německu diskriminaci. Popřál jí, aby konečně vyhrála volby a usedla v německé vládě.
před 10 hhodinami
Načítání...