Univerzitami v USA zmítají propalestinské demonstrace. Zatčených je přes pět set

3 minuty
Události: Propalestinské protesty v USA
Zdroj: ČT24

Válka v Gaze se přelévá i do akademického prostředí ve Spojených státech. V mnoha univerzitních kampusech vznikají provizorní stanová městečka. Americké univerzity jsou dějištěm protestů již od loňského října. V posledních dnech se však napětí vyostřilo poté, co vedení Columbia University zavolalo policii na své vlastní studenty, kteří se utábořili uprostřed kampusu na Manhattanu. Podobné protestní akce se následně začaly objevovat po celé zemi.

Ve čtvrtek byly v souvislosti s protesty proti izraelskému tažení v Pásmu Gazy zadrženy desítky lidí. Policie proti demonstrantům zasahovala na mnoha místech Ameriky, mimo jiné v Bostonu, Atlantě i Los Angeles. Studenti volají po přerušení styků univerzit se společnostmi, které napomáhají Izraeli v jeho válce proti teroristickému hnutí Hamás. V některých případech požadují i přerušení spolupráce se samotným státem Izrael, uvádí agentura AP.

2 minuty
Studio ČT24: Protesty na univerzitách ve Spojených státech
Zdroj: ČT24

Neprotestují jen studenti

Akce podle médií přitahují i aktivisty „zvenčí“, kteří vášně dál rozdmýchávají. Něco takového se v pátek stalo v areálu Emory University v Atlantě, uvedla škola. Podle jejího prohlášení si v kampusu postavila stany řada lidí, kteří nejsou členy akademické obce, nýbrž „aktivisty, kteří se pokouší narušit chod univerzity“. Později se k této skupině připojili i členové samotné univerzitní komunity.

Policisté následně několik desítek lidí zadrželi. Mezi zatčenými by podle CNN měla být i profesorka ekonomie Caroline Fohlinová a vedoucí katedry filozofie Noëlle McAfeeová. „Začal jsem utíkat, a když jsem se otočil, viděl jsem, že dostali mého kamaráda. (...) Je mi z toho smutno, nejen kvůli Emory University, ale kvůli stavu Ameriky. Co to má sakra znamenat?“ vyjádřil se k zásahu jeden ze studentů.

Nepokoje začaly na Columbia University

Současné protesty na amerických vysokých školách, které vedly ke střetům s policií a zatýkání, začaly na Columbia University v New Yorku. Stalo se tak poté, co minulý týden tamní rektorka Minouche Shafiková požádala policii o vyklizení kampusu. Žádosti předcházela její výpověď v americkém Kongresu o reakci univerzity na údajný antisemitismus na akademické půdě. Policejní zásah z minulého týdne však protesty neutišil. V kampusu záhy vyrostlo nové stanové městečko. Vedení školy zavedlo distanční výuku a nyní s protestujícími studenty vyjednává.

Ti newyorský kampus odmítají opustit již desátý den a v protestech pokračovali i v noci na pátek, kdy uplynulo původní ultimátum, které jim univerzita dala na vyklizení prostor školy. Demonstranti s protestními transparenty se v noci rozešli ve chvíli, když na místo dorazily asi čtyři desítky policistů. „Vyjednávání pokročila a pokračují podle předpokladů,“ uvedlo v pátek podle AFP vedení univerzity.

Univesity of Southern Califonia pro změnu zrušila tradiční ceremoniál pořádaný na konci akademického roku. Vedení univerzity uvedlo, že kvůli novým bezpečnostním opatřením jej nelze uspořádat. Losangeleská vysoká škola před několika dny sklidila kritiku obhájců svobody slova a přední muslimské organizace, když oznámila, že na ceremoniálu nevystoupí nejlepší studentka loučícího se ročníku, uvedla agentura AP. Absolventka Asna Tabassumová totiž veřejně vyjádřila podporu Palestincům a podle vedení univerzity by její projev přinesl „významná“ rizika.

Podle kritiků propalestinských protestů demonstrace provázejí projevy antisemitismu a zastrašování židovských studentů. „Většina těchto lidí ve skutečnosti není solidární s Palestinci. Jsou tu, aby šířili nenávist, agresi a násilí vůči Židům,“ řekl student Kalifornské univerzity Vincent Doehr.

10 minut
Události, komentáře: Vladimír Baar o propalestinských demonstracích v USA
Zdroj: ČT24

„Je to výraz antisemitismu, či spíš antiizraelismu, protože i Arabové jsou Semité,“ řekl politický a kulturní geograf Vladimír Baar z Ostravské univerzity. „Takovéto reakce jsme neviděli proti ruské agresi na Ukrajině,“ upozornil.

Propalestinské blokády univerzit se mezitím ze Spojených států rozšířily do Evropy. Studenti obsadili Pařížský institut politických věd Sciences Po.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 14 mminutami

Americká vláda uleví automobilkám od cel

Americká vláda poskytne automobilkám vyrábějícím ve Spojených státech úlevu od pětadvacetiprocentních cel na automobily. Prezident Donald Trump to zdůvodnil mimo jiné ochranou národní bezpečnosti. Podle ministra obchodu Howarda Lutnicka má krok pomoci firmám při návratu dodavatelských řetězců do USA a má zmírnit dopady dovozních poplatků na autodíly. Ty by měly začít platit od 3. května.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

„Ztělesňuje silnou Kanadu.“ Světoví lídři gratulují Carneymu k volebnímu vítězství

Prezidenti Ukrajiny a Francie Volodymyr Zelenskyj a Emmanuel Macron, britský premiér Keir Starmer či předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová poblahopřáli kanadskému premiérovi a lídrovi Liberální strany Markovi Carneymu k vítězství v předčasných parlamentních volbách. Vyslovili se také pro spolupráci a posílení vzájemných vztahů. Zájem o spolupráci vyjádřily také Dillí a Peking. Carneymu gratuloval i prezident USA Donald Trump, jehož politika byla hlavním tématem kanadské předvolební kampaně.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Kanadské volby vyhráli liberálové. Většinu mít ale nebudou, odhaduje CBC

Liberální strana kanadského premiéra Marka Carneyho, která vyhrála pondělní předčasné volby, nebude mít v parlamentu většinu, předpokládá projekce veřejnoprávní televize CBC. Carney už předtím řekl, že je připravený spolupracovat i s jinými stranami. Hlasy se stále ještě sčítají. Na třetím místě dle odhadů skončil Québecký blok, na čtvrtém Nová demokratická strana, jejíž lídr Jagmeet Singh oznámil, že rezignuje na funkci.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

„Tak to nemělo dopadnout.“ V Kyjevě se rozloučili s rodinou zavražděnou Rusy

Lidé se v Kyjevě naposledy rozloučili s rodinou Chudjových. Otec, matka a syn zahynuli při čtvrtečním ruském raketovém útoku na metropoli. Přežila jen čtrnáctiletá dcera. Pohřbu se zúčastnit nemohla – s fyzickými zraněními a psychickými dopady stále leží v nemocnici. Celkem úder zabil třináct lidí a přes devadesát jich zranil. Navzdory pokračujícím jednáním o příměří šlo o nejsmrtelnější ruský útok na ukrajinské hlavní město za poslední téměř rok.
před 7 hhodinami

Americká letadlová loď uhýbala před palbou, „ztratila“ při tom stíhačku

Z paluby americké letadlové lodi USS Harry S. Truman se do moře zřítil bojový letoun F/A-18 Super Hornet a tahač, který ho vlekl, uvedla televizní stanice CNN s odvoláním na prohlášení amerického námořnictva. Podle televize je hodnota letounu více než 60 milionů dolarů (přibližně 1,3 miliardy korun). Loď prováděla prudký manévr, aby se vyhnula vzdušnému útoku jemenských hútíjských povstalců, řekl CNN nejmenovaný americký činitel.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Střelba v centru švédské Uppsaly má tři oběti

Tři lidé přišli v úterý o život při střelbě v centru švédského města Uppsala, asi šedesát kilometrů severně od Stockholmu, informovala místní média s odvoláním na policii. Na místě poblíž náměstí Vaksala torg v centru města pokračuje rozsáhlá policejní operace. Policie událost vyšetřuje jako vraždu, zadržen dosud nikdo nebyl.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Španělsko obnovilo dodávky proudu, po příčinách výpadku pátrá

Dodávky elektrické energie ve Španělsku a v Portugalsku, které v pondělí zasáhl celostátní výpadek proudu, jsou téměř zcela obnoveny. Asi z 90 procent už fungují také mobilní sítě, problémy ale přetrvávají na železnici a někde nefungují semafory na silnicích, informují místní média. Soud v Madridu začal vyšetřovat, zda blackout nezpůsobil kyberútok. Energetici to vyloučili, také podle části expertů je taková příčina málo pravděpodobná.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...