U vilniuského letiště se zřítil nákladní letoun. Nejméně jeden člověk zemřel

Letadlo havarovalo blízko letiště ve Vilniusu (zdroj: Reuters)

Nákladní letoun společnosti DHL, který startoval v německém Lipsku, se v pondělí brzy ráno při pokusu o přistání zřítil nedaleko letiště litevského hlavního města Vilniusu. Podle tamní agentury Delfi dopadl stroj u obytného domu, jehož obyvatelům se nic nestalo. Budovu však následně zachvátil požár. Jeden člověk v letadle přišel o život, další tři byli zraněni, informovali litevští záchranáři. Šéf litevské tajné služby uvedl, že zatím nic nenasvědčuje terorismu, vyloučit tuto možnost ale nelze.

„Jeden člen posádky byl nalezen bez známek života,“ řekl podle veřejnoprávní stanice LRT vedoucí národního centra pro řešení krizí Vilmantas Vitkauskas. Podle zpravodaje ČT Pavla Poláka byli v letadle čtyři lidé.

Z domu se podle Reuters podařilo záchranářům bezpečně evakuovat celkem dvanáct obyvatel. Příčinu nehody úřady bezprostředně neuvedly. Na letišti ve Vilniusu byla ráno teplota kolem nuly, před východem slunce bylo zataženo. Správa litevských letišť informovala, že stroj se zřítil kolem 5:30 místního času (4:30 SEČ).

Letadlo havarovalo blízko letiště ve Vilniusu (zdroj: EBU/LTLT/Reuters)

Stalo se tak poblíž ulice Zirniu na jihu hlavního města, potvrdil pro CNN mluvčí letiště. Stroj podle agentury Reuters havaroval ve chvíli, kdy se připravoval na přistání. Mluvčí letiště doplnil, že kvůli „probíhajícím záchranným pracím“ byly odlety několika letadel zpožděny, ale všechny plánované spoje stále odlétají. „Speciální služby města pracují na místě," řekl.

Události: Pád dopravního letadla u Vilniusu (zdroj: ČT24)

Kolem místa nehody bylo roztroušených mnoho částí letadla, informoval reportér litevského rozhlasu. Oblast podle něj není hustě zastavěná. Letoun se zřítil asi kilometr a půl od přistávací dráhy, pak několik set metrů klouzal po zemi a dvůr patrového obytného domu se čtyřmi byty zasáhly jeho trosky. Stroj je zcela zničený.

Lidé ve Vilniusu dostali na své mobilní telefony upozornění, aby se kvůli silničním uzavírkám vyhnuli okolí letiště, které se nachází na jih od města.

Příčina se vyšetřuje

Litevské centrum pro zvládání krizí vyšetřuje, zda pád letadla souvisel s „technickými problémy“. Upozornilo ale, že je příliš brzy na to, mluvit o přesnějších příčinách havárie. Litevský národní letecký úřad v prohlášení podotkl, že piloti havarovaného letounu do okamžiku havárie nehlásili žádné potíže.

Ani na záznamu komunikace mezi letadlem a řídícími letového provozu není nic neobvyklého. „Piloti neohlásili žádné nebezpečí, žádné problémy. Šlo o rutinní komunikaci, jednoduchou a slušnou,“ okomentoval záznam letecký expert Vidas Kaupelis.

Dodal, že skutečnost, že o několik vteřin později se letadlo zřítilo, znamená, že sami piloti byli překvapení. Pokud by letadlo mělo zásadní problémy, jako je požár nebo technická porucha, oznámili by to řízení letového provozu.

Šéf litevské policie Arunas Paulauskas za nejpravděpodobnější příčinu nehody označil technickou závadu nebo lidskou chybu, píše na svém webu LRT. Dodal však, že „nelze vyloučit terorismus“. Podobně se vyjádřil i šéf litevské tajné služby (VSD) Darius Jauniškis. „V tomto okamžiku je příliš brzy na to, abychom případ dávali s čímkoliv do souvislosti,“ zdůraznil. Nelze však podle něj vyloučit ani možnost terorismu. Ujistil, že Litva spolupracuje s mezinárodními partnery.

„V současném geopolitickém kontextu se na každý incident díváme jinak než v minulosti, ale žádám vás, abyste nedělali ukvapené závěry,“ cituje LRT z prohlášení končící premiérky Ingridy Šimonytéové. Litva, která sousedí s ruskou Kaliningradskou oblastí, je neochvějným spojencem Ukrajiny, která se necelé tři roky brání ruské agresi.

Šéf VSD Jauniškis sdělil, že „rozhodně pozorujeme, že se Rusko stává agresivnějším“ a připomněl, že zahraniční partneři Litvy varují před nebezpečím sabotáží nebo terorismu.

Shromažďování důkazů potrvá i týden

Podle policejního šéfa Paulauskase shromažďování důkazů potrvá třeba i týden a veřejnost se „rychle odpovědi nedočká“. Policie doufá, že brzy bude moci vyslechnout pilota letadla. Její zástupce upřesnil, že mrtvým je občan Španělska. Zranění utrpěl také další Španěl, Litevec a Němec.

Letadlo bylo postaveno před 31 lety, což je podle odborníků na letectví poměrně značné, v případě nákladních strojů ne však neobvyklé, stáří.

Nákladní letoun boeing provozovala pro německou DHL společnost Swift se sídlem v Madridu. Vedení litevské pobočky DHL podle LRT potvrdilo, že letoun patřil společnosti Swift a že příčiny nehody nejsou známé. Pro Reuters uvedl, že vedení firmy nemá žádné informace o tom, že by byl některý z balíčků na palubě havarovaného letadla podezřelý. Společnost podle mluvčího spustila vlastní vyšetřování havárie.

„Vyšetřování nehody teprve začne, ale už se začalo mluvit o výstraze od německých bezpečnostních služeb, které letos v srpnu varovaly před nekonvenčními zápalnými zařízeními, která neznámí pachatelé odesílají prostřednictvím nákladních přepravců,“ podotkl zpravodaj ČT a připomněl, že německá kontrarozvědka a Spolkový kriminální úřad tehdy zaslaly varování firmám v oblasti letecké dopravy a logistiky.

Stalo se tak po červencovém incidentu v logistickém centru DHL v Lipsku. „Měl vzplanout balík zaslaný z pobaltských států, který obsahoval zápalné zařízení,“ podotkl Polák a dodal, že šlo o stejné logistické centrum, odkud startovalo i toto letadlo. Německé tajné služby tehdy uvedly, že za tím zřejmě stálo Rusko. Jen shodou okolností tehdy balíček začal hořet ještě na zemi, a ne v letadle.

Místo havárie letounu v litevském Vilniusu
Zdroj: ČTK/AP/Mindaugas Kulbis

V pondělí mluvčí německého ministerstva vnitra oznámil, že nyní nemá informace, které by vedly k přesvědčení, že zřícení letadla souvisí s varováním tajných služeb před balíčky s výbušninami. K možné příčině neštěstí nic říci nechtěl. „Je to aktuálně předmětem vyšetřování,“ uvedl.

Dodal, že německé úřady jsou v kontaktu s těmi litevskými a jsou připraveny pomoci. Podle mluvčího německého ministerstva dopravy do Litvy vyrazí odborníci ze Spolkového úřadu pro vyšetřování příčin leteckých neštěstí (BFU), kteří budou pomáhat litevským kolegům.

Britská protiteroristická policie také nedávno informovala, že vyšetřuje červencový požár v logistickém centru DHL u Birminghamu, který vznikl kvůli tomu, že se v něm vznítil balík. Spolupracuje s bezpečnostními složkami jinde v Evropě, aby zjistila, zda mezi těmito incidenty existuje spojitost.

Polský deník Gazeta Wyborcza v říjnu napsal, že balíčky, které způsobily požáry ve skladech v Německu, Británii, ale i v Polsku, byly odeslány z Litvy. Poradce tamního prezidenta Gitanase Nausédy pak začátkem tohoto měsíce prohlásil, že za tyto zásilky je odpovědné Rusko.

Události, komentáře: Pád letadla ve Vilniusu (zdroj: ČT24)
Načítání...