Turecko zadrželo stovky kritiků vojenské operace v Sýrii, Erdogan slibuje „vyčistit“ celé pohraničí od Kurdů

3 minuty
Turci vyhnali Kurdy ze strategického kopce v Sýrii
Zdroj: ČT24

Turci znovu začali bombardovat pozice kurdských milic v Sýrii. O víkendu dobyli strategicky významný kopec, který odděluje Afrín od Ankarou kontrolovaného města Azáz. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zopakoval, že jeho síly „vyčistí“ celé pohraničí se Sýrií. Kvůli kritice vojenské operace proti Kurdům zadržely turecké úřady už přes 300 lidí.

V pátek zničily turecké nálety starověký chrám držený v oblasti Afrín Kurdy. O víkendu pak Turci dobyli kopec, z něhož povstalecké skupiny útočily na tureckou provincii Kilis. Jen v uplynulém týdnu tak zabily dva civilisty a tři další zranily.

Syrští Kurdové obsadili severovýchodní Sýrii a větší část oblastí hraničících s Tureckem v uplynulých letech v rámci boje proti Islámskému státu (IS).

„Mluvil jsem s veliteli, dosud jsme zlikvidovali 484 teroristů z řad kurdských bojovníků. Operace pokračuje. Dá-li Bůh, Mount Barsa padne!“ prohlásil Erdogan. „Krok za krokem vyčistíme od teroristů celou hranici se Sýrií a ujistíme se, že se naši bratři, kteří celé roky museli žít v naší zemi, budou moci vrátit do svých domovů,“ dodal prezident.

Z Afrínu uprchly za víc než týden bojů tisíce lidí. Turecko operaci odůvodňuje tím, že oblast ovládá kurdská milice podporovaná i Spojenými státy. Ankara ji ale považuje za teroristickou organizaci. Zároveň chce zabránit tomu, aby se regiony obývané Kurdy osamostatnily.

Erdogan obvinil veřejné osobnosti protestující proti turecké vojenské akci ze zrady. Podle tureckého ministerstva vnitra bylo v této souvislosti zadrženo 311 lidí, kteří „šířili teroristickou propagandu“ na sociálních sítích. Šlo o veřejně aktivní lidi včetně politiků, novinářů či aktivistů, kteří od začátku ofenzivy dali najevo svůj nesouhlas.

Minulý týden odmítlo ofenzivu v Sýrii sdružení tureckých lékařů, o víkendu napsalo vládním politikům dopis na 170 umělců. „Věřte mi, to nejsou vůbec žádní intelektuálové, je to banda otroků. Jsou to slouhové imperialismu,“ řekl na adresu kritiků Erdogan.

Prokurdské protesty v Evropě

Ke zdrženlivosti už vyzvaly Ankaru Spojené státy nebo Francie. Znepokojení vyjádřila i šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.

O víkendu se konaly protesty proti turecké operaci třeba v německém Kolíně nebo v Paříži. „Turecká armáda bombarduje jednotky, které bojují proti Islámskému státu. Desítky civilistů zemřely, další lidé jsou zranění a mezinárodní společenství mlčí,“ podotkl zástupce Kurdské demokratické rady ve Francii Agit Polat.

Pokud se Erdoganovi podaří Kurdy vytlačit, mohl by podle pozorovatelů tyto oblasti znovu ovládnout režim Bašára Asada, kterého u moci drží ruská vojenská přítomnost v zemi.

Právě Rusko iniciovalo mírové rozhovory, které začínají v pondělí v Soči. Jednání ale odmítla syrská opozice i syrští Kurdové. „Domníváme se, že tento neúspěšný pokus má za cíl oslabení ženevských rozhovorů i dalších snah o politické řešení. Cílem je zničit mírový proces,“ řekl syrský velvyslanec při OSN Bashar Ja'afari.

Vyjednat příměří se totiž snaží rovněž OSN. Podle západních mocností a arabských států chce Rusko vyhovět spíš Asadovi. Moskva ale tvrdí, že nahradit diplomatická jednání Spojených národů neplánuje.

Klid zbraní ve východní Ghútě se nekoná

Tvrdé boje podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) zuřily o víkendu také ve východní Ghútě u Damašku. Oblast s přibližně 400 tisíci lidmi je poslední v blízkosti metropole pod kontrolou opozičních sil. Boje na chvíli ustaly po pátečním oznámení opozice, že Rusko se pokusí prosadit klid zbraní. Oficiálně ale žádné příměří oznámeno nebylo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Na Ukrajině působí i francouzské drony. Jejich výrobce chce znásobit produkci

Evropští lídři se na pařížském summitu ochotných shodli na nutnosti zvýšit dodávky zbraní na Ukrajinu. A to včetně dronů, které se v boji s ruskými jednotkami ukázaly jako velmi účinné. Jejich hlavní francouzský výrobce, který své stroje posílá Kyjevu, chce v příštích týdnech znásobit produkci.
před 39 mminutami

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 9 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 11 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 11 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 11 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 17 hhodinami
Načítání...