Turecká armáda v Iráku zaútočila proti kurdským rebelům

Ankara - Turecká armáda dnes na severu Iráku zaútočila proti 50 až 60 kurdským rebelům ze Strany kurdských pracujících (PKK). Podle oznámení armádního velení jsou na straně rebelů vážné ztráty.

K přeshraniční operaci dala minulý týden vojákům zelenou turecká vláda. Učinila tak v reakci na několik nedávných krvavých útoků PKK proti tureckým vojákům, které v zemi vyvolaly vlnu pobouření. Operaci v Iráku již v říjnu schválil turecký parlament.

Do dnešních bojů, které se podle agentury AFP odehrály přímo na turecko-irácké hranici v místech, kde Irák sousedí s tureckou provincií Hakkari, se zapojilo turecké vojenské letectvo a dělostřelectvo. Agentura AP informovala, že podle armády prý kurdští povstalci prováděli v oblasti špionáž.

Turecká armáda dnes zároveň informovala, že v případě nutnosti podnikne další zásahy.

V hornaté oblasti na severu Iráku je podle odhadů Ankary nejméně 3000 povstalců. Turecká armáda tam v posledních týdnech soustředila na 100.000 vojáků podporovaných tanky, dělostřelectvem a vojenským letectvem.

Před rozsáhlou přeshraniční operací varovaly Turky již dříve Spojené státy, které se obávají narušení stability regionu.