Tunisané se bouří kvůli rostoucím daním i cenám. Jeden muž při protestech zemřel

Lidé v tuniských městech vyšli do ulic na protest proti rostoucím cenám a zvyšování daní. Při střetech demonstrantů s bezpečnostními silami podle státní tuniské agentury TAP a místních obyvatel zemřel jeden člověk. Nepokoje se rozšířily do přibližně desítky měst po celé severoafrické zemi. Protesty pokračovaly i v úterý večer.

Jeden protivládní demonstrant zemřel během protestů v menším městě Tiburba, které leží asi 40 kilometrů západně od metropole Tunisu. Dalších pět lidí tam bylo zraněno a převezeno do nemocnice.

Na sociálních sítích koluje informace o tom, že zhruba 45letého muže přejelo policejní auto. Ministerstvo vnitra to však popřelo. Demonstrant byl podle něj převezen do nemocnice, kde dostal bezprostředně pomoc. Zemřel kvůli chronickým potížím s dechem, uvedlo ministerstvo.

Tunisko před lety odstartovalo vlnu povstání v Africe a na Blízkém východě známou jako Arabské jaro. Revoluce v Tunisku vypukla koncem roku 2010, kdy se kvůli špatným životním podmínkám upálil mladík Muhammad Buazízí.

Poté se rozšířily demonstrace zejména proti nezaměstnanosti, ale i korupci a nerovnosti ve společnosti. Nepokoje přiměly 14. ledna 2011 odstoupit autokratického vůdce Zína Abidína bin Alího, který po 24 letech vlády uprchl do Saúdské Arábie. V Tunisku byl později v nepřítomnosti odsouzen k trestu doživotí.

Tunisko je považováno za jedinou arabskou zemi, které arabské jaro přineslo demokracii. Nenaplnily se ale naděje, že se zlepší ekonomická a sociální situace obyvatel. Ekonomiku těžící z turismu navíc poznamenaly atentáty z roku 2015.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Slovenský parlament řeší sporný zákon o nevládních organizacích

Slovenská sněmovna jedná ve druhém čtení o sporné předloze skupiny vládních poslanců týkající se změn ve fungování nevládních organizací. Podle kritiků se tvůrci legislativy inspirovali v Rusku, což vláda odmítá. Podle návrhu mají organizace nově dodávat pravidelné výkazy o svých kontaktech a hospodaření. Kontroverzní plán označovat některé za lobbisty by měl z předlohy zmizet.
16:49Aktualizovánopřed 2 mminutami

„Nalezli naprostou zkázu.“ Před osmdesáti lety byl osvobozen tábor Bergen-Belsen

Před osmdesáti lety osvobodila britská armáda německý koncentrační tábor Bergen-Belsen v Dolním Sasku, kde podle historičky památníku Terezín Radany Rutové spatřila obraz naprosté zkázy. V táboře bylo na 55 tisíc přeživších vězňů, mezi nimiž byla velká část vážně nemocná – tito lidé byli jak psychicky, tak fyzicky vyčerpáni, přiblížila historička. „Britská armáda nalezla i vyšší tisíce lidí, kteří již byli po smrti,“ dodala.
před 17 mminutami

Ukrajina zasáhla ruskou brigádu odpovědnou za masakr v Sumách

Ukrajinská armáda hlásí, že zasáhla základnu 448. ruské raketové brigády v Kurské oblasti. Ta se podílela na nedělním útoku na město Sumy, při kterém zemřelo 35 lidí. O útoku informoval Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny.
před 1 hhodinou

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Informovala o tom agentura Reuters.
06:02Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Weinstein se vrací před soud. A s ním případ, který spustil hnutí MeToo

Výběrem poroty začíná nový proces s bývalým hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem. Obvinění kdysi mocného muže filmové branže vedlo před osmi lety k hnutí MeToo. Weinsteina už původně odsoudili za sexuální napadení a znásilnění ke třiadvaceti letům vězení, ale tento verdikt byl zrušen v odvolacím řízení na základě procesních chyb. Sám Weinstein tvrdí, že se nikdy nedopustil nekonsenzuálního pohlavního styku.
před 1 hhodinou

Kyjev odvolal oblastního šéfa, který připustil setkání vojáků v Sumách

Ukrajinská vláda odvolala Volodymyra Arťucha z funkce vedoucího správy Sumské oblasti, informoval v úterý server Ukrajinska pravda a stanice BBC na svém ruskojazyčném webu s odvoláním na představitele vlády v parlamentu Tarase Melnyčuka. Arťuch v pondělí v rozhovoru se stanicí Suspilne v podstatě potvrdil, že během nedělního ruského útoku na Sumy měli ve městě slavnostní setkání vojáci.
před 2 hhodinami

Egyptský turismus ohrožuje nedotčenou pláž Rudého moře

Pláž Ras Hankorab, ležící na jihu egyptského pobřeží Rudého moře, se stala středobodem sporu mezi ochránci přírody, místními komunitami a státními úřady. Zatímco vláda nabízí tuto část chráněného území investorům jako způsob, jak zvýšit příjmy z turismu, ekologové bijí na poplach kvůli hrozbě nenávratného poškození jednoho z posledních nedotčených mořských ekosystémů v Egyptě.
před 3 hhodinami

Kostarické pozemky spojené s Budinským z kauzy Motol zkoumali Reportéři ČT

Reportéři ČT se vydali do Kostariky, aby prověřili, zda tam skončily miliony korun z veřejných peněz v rámci korupční kauzy Motol. V turistické oblasti Guanacaste vlastní pozemky firmy spojené s bývalým náměstkem ředitele pražské Fakultní nemocnice v Motole Pavlem Budinským. Podle tamních úřadů se jedná o zemědělskou půdu, ale přesto tam stojí několik domů.
před 3 hhodinami
Načítání...