Trumpův tým se vrací k Projektu 2025, i když se od něj dříve distancoval

Zvolený americký prezident Donald Trump a jeho spojenci se během voleb distancovali od konzervativního Projektu 2025, jelikož ho považovali za přítěž poté, co jej demokraté využili k útokům na Trumpovu kampaň. Někteří blízcí příštího prezidenta dokonce naznačovali, že osoby spojené s projektem budou z případné administrativy vyloučeny. Po skončení kampaně se však Trumpův přechodný tým k projektu znovu vrací a chce si jím s personálním obsazením příští administrativy vypomoci.

Projekt vytvořil think-tank Heritage Foundation, který má velmi blízko k Republikánské straně. „O Projektu 2025 nic nevím,“ napsal v létě Trump na své sociální síti Truth Social. „Nemám ponětí, kdo za ním stojí. S některými věcmi, které říkají, nesouhlasím, a některé věci, které říkají, jsou naprosto směšné a odporné,“ dodal.

Úředníci přechodného období však již přijímají návrhy na potenciální zaměstnance z rozsáhlé personální databáze vytvořené tímto projektem, píše NBC News s odkazem na osobu obeznámenou se situací.

Právě personální databáze byla základním kamenem Projektu 2025. Pod vedením Paula Danse, bývalého úředníka Trumpovy administrativy, který projekt vedl, skupina vytvořila databázi více než deseti tisíc kandidátů prověřených z hlediska jejich MAGA (Make America Great Again – Vraťme Americe její velikost) referencí, kteří by v případě Trumpova vítězství vybudovali administrativu. V srpnu o tom informovala nezisková organizace ProPublica. Smyslem tohoto úsilí bylo zajistit, aby budoucí Trumpova administrativa měla po nástupu do úřadu lidi potřebné k rychlému prosazení jeho agendy.

S projektem je spojený i navrhovaný ředitel CIA

„Je potřeba obsadit spoustu pozic a my pokračujeme v zasílání jmen, včetně těch z databáze, protože jsou konzervativní, kvalifikovaná a prověřená,“ uvedla podle NBC News jedna z osob, jež se na Projektu 2025 podílela. „Je těžké najít čtyři tisíce solidních lidí, takže rádi pomůžeme.“

Vznikající vláda tak databázi Projektu 2025 využívá k vyhledávání vhodných kandidátů. Například Toma Homana, který má mít na starost „největší deportační program v dějinách“.

Homan je také spojován s kontroverzní politikou, která oddělila tisíce dětí od jejich rodičů během první Trumpovy vlády, kdy byl šéfem Úřadu pro imigraci a cla (ICE). Homan tvrzení, že tuto politiku vytvořil, důrazně popřel. Veřejně však vyjádřil její podporu a v předvolebním rozhovoru pro CBS News řekl, že oddělení dětí „je třeba zvážit“.

Dalšími lidmi spojenými s projektem jsou Brendan Carr, který byl navržen jako předseda Federální komunikační komise, nebo John Ratcliffe, jenž se má stát ředitelem CIA a dříve byl demokraty obviňován z využívání zpravodajských služeb k získání politických výhod. Homan i Ratcliffe byli uvedeni jako přispěvatelé Projektu 2025, zatímco Carr pro něj napsal kapitolu o regulačním úřadu.

Kromě toho se jako o potenciálním kandidátovi na post ředitele Úřadu pro řízení a rozpočet uvažuje o Russelu Voughtovi, autorovi Projektu 2025, který působil také jako ředitel pro politiku platformy Republikánského národního výboru.

Ne všichni z Projektu 2025 jsou však v Trumpově týmu vítáni. Server Politico informoval, že vznikající vláda odmítla návrh, aby se náměstkem ministra zdravotnictví stal bývalý úředník Trumpovy administrativy Roger Severino, a to kvůli jeho kapitole v Projektu 2025 týkající se protipotratové politiky.

Lutnick tvrdil, že seznam použit nebude

S rostoucím napětím mezi Trumpovou kampaní a Projektem 2025, které vyvrcholilo tím, že Trump tuto snahu opakovaně haněl a distancoval se od ní, úředníci prohlásili, že nebudou databázi využívat. Konkrétně Howard Lutnick, který má vést americký obchod, v zářijovém rozhovoru pro CNBC uvedl, že seznam projektu nepoužije.

„Přechodný tým Donalda Trumpa se ho nedotkl, nepřiblížil se k němu,“ řekl. „A každý, kdo tvrdí, že to má něco společného s námi, prostě záměrně neříká pravdu,“ dodal Lutnick. Svůj názor zopakoval deníku New York Post před viceprezidentskou debatou minulý měsíc a označil Projekt 2025 za „radioaktivní“.

Jeden z republikánských agentů, který krátce po Trumpově volebním vítězství hovořil s televizí NBC News, však řekl, že „je to trochu blbost, pokud se opravdu snaží (Trumpova kampaň) udržet všechny tyto lidi mimo“. „Je tu spousta lidí, jejichž jméno se nachází i v Projektu 2025. Bude opravdu těžké to dodržet. Myslím, že z několika lidí udělají exemplární případ. Doufejme, že se některým z nich podaří projít,“ dodal.

Projekt chce rozšířit pravomoci prezidenta

Projekt 2025 má téměř devět set stran a pochází z pera bývalých úředníků Trumpovy administrativy. Požaduje například propuštění tisíců státních zaměstnanců, rozšíření pravomocí prezidenta či zrušení ministerstva školství. Dále pak počítá s rozsáhlým snížením daní, zákazem pornografie či zastavením prodeje potratových pilulek skrze zákaz ze strany Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv.

Navrhuje také, aby byla celá federální byrokracie, včetně nezávislých agentur – například ministerstva spravedlnosti – podřízena přímé kontrole prezidenta. V praxi by to prý znamenalo zefektivnění rozhodovacího procesu, což by prezidentovi umožnilo přímo rozhodovat v řadě oblastí.

Dokument rovněž reflektuje práci FBI. Tvrdí, že organizace je „přebujelá, arogantní a stále více nezákonná“. Vyzývá k „drastickému přepracování“ této a několika dalších federálních agentur, obdobně jako k úplnému zrušení ministerstva školství. Dokument dále navrhuje zvýšení financování pro správu zdi na americko-mexické hranici, což Trump navrhoval ve svém volebním programu z roku 2016.

Kampaň Joea Bidena uvedla že „Projekt 2025 je plán republikánských spojenců Donalda Trumpa, který má Trumpovi dát větší moc nad vaším každodenním životem, zničit demokratické kontroly a rovnováhy a v případě jeho vítězství upevnit moc v Oválné pracovně.“

Načítání...