Trumpův poradce Bolton jednal s Petříčkem, ocenil český přístup ke kybernetické bezpečnosti

Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro otázky národní bezpečnosti John Bolton ocenil český přístup ke kybernetické bezpečnosti. Po jednání s Boltonem to řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Podle něj obě strany projevily zájem o větší výměnu zkušeností v oblasti kybernetické bezpečnosti mezi podobně smýšlejícími státy.

Podle vyjádření českého ministerstva zahraničí označila americká strana český postoj k ochraně kritické infrastruktury za inspirativní. Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v prosinci varoval před výrobky čínské komunikační společnosti Huawei, o jejich rizicích dlouhodobě mluví i Spojené státy.

Petříček uvedl, že obě země chtějí spolupracovat i v OSN na nastavení příslušných standardů. „Mluvili jsme o tom, že bychom potřebovali hledat i mezinárodní odpověď na otázku kybernetické bezpečnosti. Já jsem zmiňoval, že Česká republika oceňuje, že i na půdě OSN se tato záležitost bude řešit, že vzniká skupina vládních expertů, ve které bychom rádi hráli aktivní roli,“ řekl Petříček.

„Také bychom měli hovořit o základních principech kybernetické ochrany, i třeba v souvislosti s rozvojem sítí 5G,“ doplnil.

Podle Petříčka mají Česko a Spojené státy zájem o výměnu zkušeností v kybernetické bezpečnosti mezi podobně smýšlejícími zeměmi. „Ale zároveň jsem panu Boltonovi zdůraznil, že pro nás bude důležité kybernetickou bezpečnost řešit na celoevropské úrovni. Je třeba mít nějakou strategii EU pro kybernetickou bezpečnost a technologie v této oblasti,“ řekl šéf české diplomacie.

„Rychlé stažení Česka z Afghánistánu není na pořadu dne“

Petříček s Boltonem jednal rovněž o situaci v Afghánistánu i s ohledem na mírová jednání, která se o této asijské země vedou. Podle něj by politický dialog mohl uklidnit situaci v Afghánistánu, kde se bojuje od roku 2001. Česko má přitom zájem o průběžné informace americké strany o jejích plánech dalšího postupu v Afghánistánu, kde působí rovněž čeští vojáci.

Podle Petříčka by se v souvislosti s mírovými jednáními mohly změnit některé akcenty mise v Afghánistánu. „Ale na pořadu dne není rychlé stahování našich vojsk. I čeští vojáci mají mandát do konce letošního roku a budeme hovořit s partnery a také bude diskuse ve sněmovně o tom, jak bude naše zapojení v Afghánistánu pokračovat,“ řekl.

Petříček představil Boltonovi český plán zvyšování výdajů na obranu, ke kterému se Praha zavázala v rámci NATO. Česko by mělo do roku 2021 zvýšit výdaje na 1,4 procenta HDP, v roce 2024 by měly dosáhnout Aliancí požadovaných dvou procent. „Náš plán vnímají jako dostatečně kredibilní. Patříme mezi státy, kterým věří, že své závazky budou naplňovat,“ řekl Petříček o postoji Spojených států.

Petříček varoval před americkými cly

Ministr jednal s Boltonem rovněž o spolupráci ve vědě a výzkumu a varoval před negativními dopady, které by mělo zvažované zavedení amerických cel na evropskou automobilovou produkci. Politici se věnovali i Sýrii a Bolton ocenil, že česká diplomacie v této zemi hájí i práva amerických občanů.

Petříček přicestoval do Spojených států ve středu a Bolton byl prvním vysokým představitelem americké administrativy, se kterým jednal. V pátek se český ministr sejde se svým americkým protějškem Mikem Pompeem a s šéfem americké Agentury pro mezinárodní rozvoj (USAID) Markem Greenem.