Trump v průzkumu poprvé poráží Clintonovou

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump poprvé vede v průzkumu nad demokratkou Hillary Clintonovou. Podle celoamerického průzkumu stanice CNN a organizace ORC by nyní miliardáře volilo 48 procent lidí, exministryni zahraničí pak 45 procent.

CNN upozorňuje, že Trump si po nominačním sjezdu své strany v průzkumu polepšil o šest procent. Miliardář našel nové stoupence hlavně mezi lidmi, kteří se nehlásí k žádné straně. Po nominační konferenci republikánů se k němu přihlásilo až 43 procent nezávislých.

Trumpovi byla kvůli sjezdu dopřávána mimořádná pozornost v médiích, týden se prakticky nemluvilo o ničem jiném, i když sjezd byl plný klopýtnutí a neukázal jednotu republikánů.
Martin Řezníček

Další velkou skupinou, která se po clevelandské konferenci přiklání spíš k Trumpovi, jsou podle rozboru výsledků ankety CNN/ORC běloši bez vyššího než středoškolského vzdělání. Ti, kteří mají aspoň bakalářský titul, dávají přednost Clintonové.

Trump po nominaci zlepšil také osobní skóre, protože 52 procent lidí je teď toho názoru, že kandiduje pro dobro země, ne své vlastní. U Clintonové je tohoto názoru jenom 44 procent lidí.

Zpravodaj ČT: Média věnovala kvůli sjezdu Trumpovi mimořádnou pozornost (zdroj: ČT24)

Nominační sjezd demokratů začíná v pondělí. Demokraté na něm chtějí ukázat jednotu a soudržnost a nabídnout alternativu Trumpově programu, který podle nich Ameriku rozděluje, nikoli stmeluje.

Demokraté ale čelí novému skandálu s únikem stranické elektronické pošty, kvůli němuž rezignovala předsedkyně celostátního výboru Demokratické strany Debbie Wassermanová Schultzová.

Ačkoli na sjezdu vystoupí významné postavy amerických demokratů – současný prezident Barack Obama i bývalý prezident Bill Clinton – komentátoři se shodují, že rozhodující bude slovo soupeře Clintonové z primárních voleb Bernieho Sanderse. Podle komentáře listu The Independent musí Sanders zabránit odlivu svých voličů, na něž má políčeno Trump.

Cesta ke zvolení americkým prezidentem
Zdroj: ČT24/US embassy/Americké centrum/Wikipedia.org