Trump promluví k národu o stavbě zdi u Mexika. Vůbec poprvé z Oválné pracovny

3 minuty
Trump chystá projev o mexické zdi, takzvaný shutdown trvá už třetí týden
Zdroj: ČT24

Americký prezident Donald Trump stále váhá s vyhlášením stavu nouze. Ten by mu sice umožnil přesměrovat peníze na dostavbu zdi na mexické hranici, zároveň by ale zřejmě ztížil politická vyjednávání s demokraty, kteří nově ovládají Sněmovnu reprezentantů. Prezident kvůli patové situaci ohledně rozpočtu vystoupí ve středu ve tři hodiny ráno našeho času s projevem. Pokud vyhlásí stav nouze, lze očekávat, že se jeho oponenti obrátí na soud. Podle listu Washington Post ale prezident k tomuto opatření nepřistoupí. Viceprezident Mike Pence to přitom nevyloučil.

Americký prezident promluví vůbec poprvé k národu z Oválné pracovny. Trump žádá po Kongresu přes pět miliard dolarů (asi 126 miliard korun) na stavbu zdi, která je podle něj nutná k zajištění bezpečnosti Spojených států, demokraté to odmítají. 

Většina Američanů viní z patové situace republikány

Trump reaguje proslovem na pokračující politický pat. Pokud demokraté ve sněmovně prosadí rozpočet bez peněz na stavbu zdi, republikáni v Senátu jsou odhodláni zákon neschválit.

Americký státní rozpočet je tak v provizoriu již třetí týden. Prezident všechny ujišťuje, že spor s demokraty vede kvůli bezpečí země. Z dosavadních průzkumů ale vyplývá, že 55 procent lidí viní z této krize republikány, ať už Trumpa či zákonodárce, a jen 35 procent klade vinu demokratům, uvádí CNN.

Tak či onak dosáhnu toho, co chci, prohlásil Trump

Trump nedávno pohrozil, že prezidentským dekretem vyhlásí stav nouze, aby Kongres obešel a zeď mohl postavit. „Pokud nedostanu to, co chci, tak či onak toho dosáhnu – ať už skrze jednání s vámi, skrze použití armády, skrze cokoli, co budete požadovat vy. Zkrátka uzavřu vládní instituce,“ varoval prezident demokraty. Prezident tvrdí, že má pravomoc vyhlásit stav nouze, jeho kritici se ale případně hodlají bránit u soudu.

Vůdci odborů mezitím bijí na poplach. Kvůli takzvanému shutdownu nefunguje velká část úřadů, mezi nimi třeba matriky nebo azylová centra. Zaměstnanci jsou doma, a nedostávají peníze.

„Prezident nechápe, že jsme lidské bytosti. Jsme federální zaměstnanci – pro něj to jsou ale jen slova. Musíme ale platit účty, splácet své hypotéky. Tak jako všichni ostatní, musíme taky něco jíst, abychom přežili. Pro nás to není žádná hra,“ konstatovala vůdkyně odborů v Národní agentuře pro sčítání lidu Laverne Byrdová.

Koho postihlo omezení financování federálních úřadů
Zdroj: ČT24

Ve čtvrtek se Trump vydá na jih země, aby se osobně přesvědčil o situaci na americko-mexické hranici. Chce se zde setkat s lidmi, kteří na „frontové linii“ hájí národní bezpečnost USA a čelí humanitární krizi.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Hongkong podruhé „volil“ bez účasti opozice, o hlasování byl malý zájem

Parlamentní „volby“ v Hongkongu, ve kterých se o funkce směli ucházet pouze prověření kandidáti loajální čínské komunistické straně, poznamenala nízká volební účast. Lidé nevyslyšeli výzvy k účasti v hlasování v době kolektivního smutku po nejtragičtějším požáru za posledních osmdesát let, který město zasáhl před několika dny.
před 41 mminutami

Maďarsko a Slovensko dají zákaz dovozu ruských surovin k soudu, uvedl Szijjártó

Maďarsko a Slovensko budou u Soudního dvora EU iniciovat zrušení chystaného zákazu dovozu ruských energetických surovin do Evropské unie, oznámil v neděli maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Bratislava a Budapešť podle něj budou také požadovat pozastavení tohoto plánu, známého pod označením REPowerEU, po dobu soudního řízení.
18:08Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Afričanky jako „Putinovi pěšáci“ montují smrtící drony

Rusko láká v rámci náborového programu Alabuga Start do země Afričanky, které sní o práci v logistice či hoteliérství, místo toho ale končí u výrobní linky v největší továrně na drony. Píše to server BBC News. Na ruské praktiky už dříve upozornila nevládní Globální iniciativa proti nadnárodnímu organizovanému zločinu. Alabuga odmítá, že by ženy oklamala. Moskva vyrábí tisíce dronů měsíčně, kterými pak devastuje sousední Ukrajinu.
před 2 hhodinami

Rusko pokračuje v ničení ukrajinské energetiky, zasáhlo i hráz přehrady

Rusko v noci na neděli opět cílilo na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Škody na ní hlásí Poltavská oblast, rozsáhlý útok mířil i na tamní město Kremenčuk. Pravidelné odstávky proudu, které kvůli opravám zažívá každý den většina napadené země, se přitom už po masivním ruském náletu z předchozí noci prodloužily až na šestnáct hodin denně. V Charkovské oblasti zasáhli okupanti hráz přehrady a důležitou zásobovací cestu pro ukrajinskou armádu, několik oblastí hlásí po ruských útocích oběti či zraněné. Ruská média zaznamenala v sobotu zřejmě další případ, kdy tamní armáda omylem svrhla bombu na ruské město.
09:47Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Beninská armáda uvedla, že zmařila pokus o puč

Skupina vojáků oznámila v neděli ráno v beninské státní televizi, že rozpustila vládu, odvolala prezidenta Patriceho Talona a převzala moc, informovaly tiskové agentury. AFP o něco později s odvoláním na okolí hlavy státu uvedla, že Talon je v bezpečí, armáda zmařila pokus o puč a převzala zpět kontrolu nad situací. Tyto informace následně potvrdilo ministerstvo vnitra. Pokus o převrat odsoudily Africká unie a Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS).
11:34Aktualizovánopřed 4 hhodinami

EK by mohla brzy představit zmírnění zákazu spalovacích motorů, píše Reuters

Evropská komise by mohla 16. prosince zveřejnit balíček opatření na podporu automobilového průmyslu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje. Jeho součástí by měla být i mírnější verze plánovaného zákazu spalovacích motorů od roku 2035.
před 4 hhodinami

Lyžování v Itálii se tuto zimu kvůli olympiádě citelně prodraží

V tuzemsku roste zájem o lyžování v Alpách. Letos se tam chystá o desetinu Čechů víc než loni, vyplývá z dat cestovních kanceláří a rezervačních platforem. Tuto sezonu si ale lyžaři budou muset připlatit. V době zimní olympiády, která v Itálii začíná 6. února, se v tamních střediscích zvýší ceny až na pětinásobky. Kvůli tomu se zvedá zájem i o menší lyžařské areály – a to i v sousedním Rakousku nebo ve Francii.
před 7 hhodinami

Čínské stíhačky namířily na japonský letoun radar navádějící střely, tvrdí Tokio

Čínské armádní stíhačky během letu nad mezinárodními vodami dvakrát namířily na japonský letoun radar navádějící střely před palbou, uvedl podle agentur Reuters a AFP japonský ministr obrany. Tokio kvůli incidentu, který označuje za provokaci, protestovalo u čínských úřadů. Peking uvedl, že se zmíněné letadlo nebezpečně přiblížilo cvičení čínského námořnictva.
08:44Aktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...