Trump přes varování naléhal na Pence, aby zvrátil výsledek voleb, zaznělo na slyšení v Kongresu

Bývalý americký prezident Donald Trump naléhal na Mikea Pence, aby zvrátil výsledek prezidentských voleb z roku 2020, i když mu bylo opakovaně řečeno, že viceprezident k tomu nemá pravomoc, uvedli Penceovi poradci před zvláštním výborem, který vyšetřuje útok Trumpových stoupenců na sídlo Kongresu z 6. ledna 2021. Zpravodajský web ABC News zveřejnil fotografii, na které je Pence s rodinou v místnosti, kam byl evakuován po vpádu výtržníků do Kapitolu. Někteří v davu přitom skandovali, že by Pence měl být pověšen, připomíná web.

Trumpovi příznivci vtrhli do sídla Kongresu ve Washingtonu 6. ledna 2021. Zákonodárci se tam ten den sešli, aby formálně potvrdili volební vítězství Joea Bidena. Pence zasedání předsedal. Násilný dav chtěl potvrzení výsledku zabránit. Útok na Kapitol si vyžádal několik úmrtí, na 140 zraněných policistů a zdržel potvrzení Bidenova vítězství o několik hodin. Dosud bylo podle agentury Reuters zatčeno a obviněno více než 840 lidí.

Zvláštní vyšetřovací výbor Sněmovny reprezentantů uvedl, že Trumpův nátlak pokračoval, přestože ve volbách poražený prezident věděl, že násilný dav jeho příznivců ohrožuje Kapitol.

Devítičlenný výbor využil první tři z nejméně šesti veřejných slyšení, která se očekávají tento měsíc, k tomu, aby předložil důkazy, že Trumpovy snahy zvrátit volební porážku představovaly nezákonné jednání, které dalece přesahuje rámec normální politiky.

„Mike Pence řekl ne. Odolal nátlaku. Věděl, že je to nezákonné. Věděl, že je to špatné,“ řekl předseda výboru demokrat Bennie Thompson. „Tato odvaha jej vystavila obrovskému nebezpečí,“ dodal.

Marc Short, který byl Pencovým personálním šéfem, ve výpovědi uvedl, že Pence Trumpovi mnohokrát řekl, že nemá pravomoc zastavit potvrzení výsledku voleb. Pencův právník Gregory Jacob poznamenal, že hlavní zastánce této teorie, externí právník John Eastman, dva dny před útokem na Kapitol před Trumpem přiznal, že jeho plán, aby Pence zastavil potvrzení výsledku, by porušil zákon. Někdejší federální soudce Michael Luttig, který rovněž radil Pencovi, uvedl, že uposlechnutí Trumpovy výzvy nepotvrdit výsledek voleb by vyvolalo revoluci a ústavní krizi.

Trump opakovaně odmítl pochybení a opakuje nepravdivá tvrzení, že prohrál pouze v důsledku rozsáhlých volebních podvodů, které pomohly Bidenovi. Bývalý prezident a mnoho jeho stoupenců, včetně řady republikánských kongresmanů, označují práci zvláštního vyšetřovacího výboru za politický hon na čarodějnice.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

KLDR dodala Rusku rakety i miliony kusů munice, vyplývá z analýzy

Moskva pokračuje ve své agresi na Ukrajině i díky vojenské pomoci ze strany Severní Koreje. Agentura Reuters po dvacet měsíců mapovala toto spojenectví. Podle její analýzy už KLDR dodala Rusku miliony kusů munice i rakety.
před 4 hhodinami

Sabotáž či omyl. Švédové nasazují na průzkum poškozených kabelů zvláštní loď

Úřady ve Švédsku prozatím nenašly důkazy, zda čínská nákladní loď Yi Peng 3 poškodila loni v Baltském moři dvojici datových kabelů úmyslně. Vyšetřování ale omezovaly čínské úřady, pod něž plavidlo spadá. Stockholm hodlá případ z listopadu zkoumat dál. Nově by mu mělo s průzkumem místa činu na mořském dně pomáhat speciální plavidlo, obvykle určené na zachraňování ponorek v nouzi.
před 4 hhodinami

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Ten v úterý uvedl, že Harvardova univerzita by se podle prezidenta Trumpa měla omluvit za „ohavný antisemitismus“.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Macron předal vyznamenání za obnovu katedrály Notre-Dame

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyznamenal přibližně stovku řemeslníků a státních úředníků, kteří se podíleli na obnově katedrály Notre-Dame po jejím ničivém požáru. Ocenění v podobě Řádu čestné legie a Národního řádu za zásluhy převzali symbolicky přesně šest let od vypuknutí ohně. Mezi vyznamenanými jsou architekti, kameníci či restaurátoři, kteří pomohli vrátit chrámu, znovu otevřenému loni v prosinci, jeho původní krásu.
před 6 hhodinami

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
před 6 hhodinami

Ruský soud poslal do vězení čtyři novináře za spolupráci s Navalným

Soud v Moskvě poslal na pět a půl roku do vězení čtyři novináře, které uznal vinnými ze spolupráce „s extremistickou organizací“. Za tu považuje Fond boje proti korupci opozičního vůdce Alexeje Navalného. Ten loni v únoru zahynul za nejasných okolností v trestanecké kolonii za polárním kruhem.
před 6 hhodinami

EK poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě

Evropská komise (EK) poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě, informovalo v úterý generální ředitelství EK pro zdraví. Přípravek Lecanemab je však vhodný jen pro velmi malou část pacientů, u kterých může nemoc trochu zpomalit, napsala agentura DPA.
před 7 hhodinami

Slovenský parlament řeší sporný zákon o nevládních organizacích

Slovenská sněmovna jedná ve druhém čtení o sporné předloze skupiny vládních poslanců týkající se změn ve fungování nevládních organizací. Podle kritiků se tvůrci legislativy inspirovali v Rusku, což vláda odmítá. Podle návrhu mají organizace nově dodávat pravidelné výkazy o svých kontaktech a hospodaření. Kontroverzní plán označovat některé za lobbisty by měl z předlohy zmizet.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...