Tropická bouře Barry zeslábla, v Louisianě ale způsobila záplavy

Tropická bouře Barry, která zasáhla americký stát Louisiana, zeslábla na tropickou depresi. Meteorologové ale varují, že nebezpečí přívalových dešťů a tornád ještě nepominulo. Podle Národního centra pro hurikány (NHC) se rychlost větru provázejícího bouři Barry snížila na maximálních 55 kilometrů v hodině. Centrum deprese se nyní nachází 35 kilometrů severo-severovýchodně od Shreveportu na severozápadě Louisiany. Zesláblá Barry bude podle meteorologů postupovat v pondělí severním směrem na západ státu Arkansas.

V Louisianě bouře zaplavila některé dálnice. V zaplavených oblastech museli někteří lidé vylézt na střechy. Na jihu Louisiany byla v sobotu nařízena povinná evakuace a prezident Donald Trump v tomto státě vyhlásil stav nouze, aby usnadnil čerpání federální pomoci.

Podle původních předpovědí mělo na některých místech u New Orleans napršet až 5 centimetrů deště, v neděli odpoledne ale meteorologové odhad srážek výrazně snížili na zhruba deset centimetrů.

Město New Orleans, kde byly zaznamenány jen lehké přeháňky a silný nárazový vítr, zůstalo ušetřeno nejhorších dopadů. Místní úřady se přitom obávaly, že bouře prověří protipovodňové hráze zesílené po řádění zničujícího hurikánu Katrina z roku 2005. Barry na pevninu vtrhla přibližně 260 kilometrů západně od New Orleans.

„Je to jenom začátek,“ upozornil guvernér státu Louisiana John Bel Edwards. „Bude to pro náš stát dlouhých několik dnů,“ dodal Edwards.

Pobřežní stráž mezitím zachránila desítky lidí ze zaplavených oblastí v okrese Terrebonne jižně od New Orleans. Někteří lidé čekali na pomoc na střechách svých domů. Byl mezi nimi i 77letý muž volající o pomoc, protože měl ve svém domě 1,2 metru vody.

Všechny hlavní protipovodňové hráze na řece Mississippi zatím náporu vody odolaly. Jedna hráz v okrese Terrebonne však přetékala a místní úřady nařídily novou evakuaci zhruba 400 lidí.

Do nedělního odpoledne SELČ Barry připravil o dodávky energie v Louisianě přes 150 000 odběrných míst. Mnoho obchodů v Baton Rouge zavřelo. Vítr byl podle AP dost silný na to, aby rozhoupal velké kamiony.

Z ropných plošin v Mexickém zálivu byly evakuovány stovky lidí a kvůli bouři se tam zastavila těžba na 283 ropných plošinách, což snížilo obvyklé denní množství vytěžené suroviny o téměř 70 procent. O 56 procent se pak snížila těžba zemního plynu, uvedl americký Úřad pro bezpečnost a ochranu životního prostředí (BSEE). 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ruský nálet zabil v Dněpropetrovské oblasti dvanáctiletého chlapce

Dvanáctiletého chlapce zabil a další tři lidi zranil nálet ruských dronů na Dněpropetrovskou oblast na jihovýchodě Ukrajiny, sdělil předseda oblastní správy Vladyslav Hajvanenko. Ukrajinské drony během noci opět útočily v hloubi Ruska, informují média a místní úřady. Rusko tvrdí, že dobylo další ves na východě Ukrajiny, Bezimjane v Doněcké oblasti.
12:24Aktualizovánopřed 5 mminutami

Němečtí poslanci schválili důchodový balík

Německý Spolkový sněm navzdory odporu části koaličních poslanců schválil vládní důchodový balík. Spor o něj v posledních týdnech vyvolal krizi ve vládě kancléře Friedricha Merze (CDU). Postavila se proti němu totiž část mladých poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU, podle kterých představují některá opatření balíku příliš velkou zátěž pro státní rozpočet a mladou generaci. Návrh nakonec prošel pohodlnou většinou hlasů.
13:34Aktualizovánopřed 48 mminutami

Netflix se dohodl na převzetí části Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů

Americký provozovatel streamovací platformy Netflix se domluvil na převzetí části mediální skupiny Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů (asi 1,5 bilionu korun). Společnost to oznámila v tiskové zprávě. Netflix podle dohody získá filmová studia Warner Bros. a také streamingovou divizi, včetně konkurenční platformy HBO Max.
před 57 mminutami

Trump v novém dokumentu tvrdí, že Evropa čelí civilizačnímu úpadku

Americký prezident Donald Trump a jeho vláda v nové oficiální národní bezpečnostní strategii viní EU a migraci z toho, co označují za bezprostředně hrozící a totální kulturní a civilizační rozklad Evropy. Napsal o tom zpravodajský server Politico.
před 1 hhodinou

Komise vyměřila Muskově síti X pokutu 120 milionů eur

Evropská komise (EK) obvinila americkou internetovou síť X miliardáře Elona Muska z porušení unijních pravidel, konkrétně nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA). Za to jí vyměřila pokutu 120 milionů eur (2,9 miliardy korun). Konkurenční společnost TikTok se pokutě vyhnula díky ústupkům, které učinila.
před 1 hhodinou

Němečtí poslanci schválili novou podobu vojenské služby

Němečtí poslanci schválili novou podobu vojenské služby. Zákon zavádí plošné odvody a stanovuje také cíle počtů nových rekrutů. Pokud se jich nepodaří v daném roce dosáhnout, budou moci poslanci Spolkového sněmu odhlasovat takzvanou povinnou vojenskou službu z potřeby. Školáci a studenti na řadě míst Německa proti zákonu protestují.
před 3 hhodinami

Čtyři země odstupují z Eurovize kvůli účasti Izraele

Španělsko, Nizozemsko, Irsko a Slovinsko odstupují ze soutěže Eurovize. Reagují tak na čtvrteční hlasování Evropské vysílací unie (EBU), díky němuž se bude moci i příštího ročníku této mezinárodní písňové soutěže účastnit Izrael. Informují o tom agentury. Izraelský prezident Jicchak Herzog rozhodnutí EBU uvítal.
před 4 hhodinami

Americká ministryně spravedlnosti nařídila posílit vyšetřování Antify

Americká ministryně Pam Bondiová nařídila posílit vyšetřování aktivit organizace Antifa (antifašistická akce) a dalších podobných skupin, které označila za extremistické, uvedla agentura Reuters, která se seznámila s nařízením ministryně. V září americký prezident Donald Trump označil Antifu za teroristickou organizaci.
před 6 hhodinami
Načítání...